#1

אוסקר רוברטסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשיתאוסקר רוברטסון


אוסקר פאלמר רוברטסון (נולד ב-24 בנובמבר 1938 בשרלוט, טנסי), מגדולי הכדורסלנים ב-NBA בכל הזמנים.
בארבע עשרה עונותיו בליגה השתתף רוברטסון ב-1040 משחקים והעמיד ממוצעי קריירה של 25.7 נקודות, 9.5 אסיסטים ו-7.5 כדורים חוזרים למשחק. "Big O" רוברטסון, כמו מג'יק ג'ונסון אחריו, היה גארד גבוה (1.96 מ') ששלט בכל ההיבטים השונים של משחק הכדורסל. כה מגוון היה משחקו, שבעונת 1961-1962 הגיע לממוצעים של 30.8 נקודות, 11.4 אסיסטים ו-12.5 כדורים חוזרים למשחק, כלומר השיג טריפל- דאבל בממוצע לאורך עונה שלמה. אף שחקן מלבדו לא הצליח להגיע להישג זה לפניו או אחריו. הוא גם אחד מהגארדים היחידים שהצליחו להוביל את קבוצתם במספר הכדורים החוזרים שלקחו בעונה.

רוברטסון נבחר על ידי הסינסינטי רויאלס (כיום הסקרמנטו קינגס) בדראפט של 1960 ושיחק עימם במשך עשר עונות. ברמה האישית היה במהלך העשור לאחד מהשחקנים הדומיננטיים בליגה, שבה שיחקו כוכבים כמו וילט צ'יימברליין וביל ראסל. ב-1961 נבחר לשחקן השנה הראשונה המצטיין בליגה וב-1964 ל-MVP של הליגה כולה. שש פעמים הגיע עם הרויאלס לפלייאוף אולם חסרונם של שחקנים טובים נוספים סביבו מנע מהקבוצה מלהתמודד על האליפות. ב-1970 הועבר בטרייד למילווקי באקס, שם חבר לשחקן הציר קארים עבדול ג'אבר. עם הבאקס זכה באליפות בעונת 1970-1971, בגיל 31. שלוש שנים לאחר מכן, בעונתו האחרונה כשחקן, העפילו הבאקס לגמר אך הפסידו את האליפות לבוסטון סלטיקס, במשחק השביעי והאחרון של אחת מהסדרות המותחות והאיכותיות בתולדות ה-NBA.
הישגיו האישיים הרבים כללו, מלבד הטריפל-דאבל המפורסם ותואר ה-MVP, גם את שבירת שיאי כל הזמנים של הליגה באסיסטים, אסיסטים למשחק וקליעות עונשין. בליגת המכללות החזיק בארבעה עשר שיאים, ובראשם שיא הנקודות, אותו שיפר ב-1970 פיט מארביץ'. נכון ל-2006 הוא מדורג במקום השמיני מבין שחקני ה-NBA לדורותיהם בנקודות (26,710), תשיעי בנקודות למשחק (25.7), שלישי בקליעות עונשין (7,694) ובאסיסטים למשחק (9.5), רביעי באסיסטים (9,887) ושנים עשר בדקות משחק (43,886). כל אלה, יחד עם שתים עשרה הופעות רצופות במשחקי האול סטאר ותשע הפעמים בהן נבחר לקבוצת העונה, הבטיחו את מקומו ברשימת חמישים השחקנים הגדולים שפורסמה ב-1996, במלאת יובל שנים לליגת ה-NBA.
רוברטסון השחור חווה על בשרו בנעוריו את ההפרדה גזעית שנהגה אז ברבות ממדינות ארצות הברית. עד לשנתו השלישית במכללת סינסינטי, בה לא שיחק מעולם שחור עור לפניו, לא יכול היה לשהות במלונות יחד עם חבריו לקבוצה בגלל צבע עורו. בראיון שנערך שנים לאחר מכן הצהיר שלעולם לא יסלח על האפליה שחווה. לאחר שפרש מכדורסל חזר לאינדיאנפוליס, העיר בה גדל, ופעל שם למען זכויותיהם של השחורים, בעיקר בתחום הדיור.
פעילותו הציבורית ליוותה אותו גם כשחקן. ב-1970 הגיש בתוקף תפקידו כיושב ראש איגוד השחקנים, תביעה כנגד הליגה. השחקנים התנגדו למיזוג שהוצע בין שתי הליגות הנפרדות דאז (ה-NBA וה-ABA), לשיטת הדראפט ולהעדר המעמד של שחקן חופשי (free agent) בחוקי הליגה. לבסוף יצא המיזוג לפועל לאחר שהושגה פשרה. הליגה הכירה במעמד החופשי של שחקנים שמסיימים חוזה ובזכותם של שחקנים הנבחרים בדראפט לסרב לחתום בקבוצה שבחרה אותם ולחזור ולהיבחר שוב לאחר שנה.