#1

שלמה שרף (נולד ב-1 בינואר1943 בסיביר) הוא מאמן כדורגלישראלי. כיהן במהלך רוב שנות התשעים כמאמן נבחרת ישראל בכדורגל. אחד ממאמניה המצליחים ביותר של מכבי חיפה. בצעירותו שיחק בהפועל כפר סבא.

ביוגרפיה

שרף נולד למשפחה ממוצא פולני שנמלטה לרוסיה. עלה לארץ ב-1949 ושהה שנה במחנה עולים בפרדס חנה לאחר מכן עבר לשיכון.
פריצת הדרך הגדולה שלו הייתה כאשר החל ב-1983 לאמן את מכבי חיפה, אז קבוצה חסרת יומרות שמטרתה העיקרית הייתה הצגת כדורגל התקפי ואטרקטיבי. שרף הפיח ווינריות באוסף הכשרונות של חיפה ובנה קבוצה התקפית המבוססת על 4 חלוצים, ביניהם רוני רוזנטל וזאהי ארמלי. בסוף עונת 1983/84 זכתה חיפה באליפות ראשונה היסטורית. שנה אחר כך, תחת הדרכתו, זכתה הקבוצה באליפות שנייה.
ב־1990 חזר שרף לאמן את מכבי חיפה וזכה עימה בדאבל בעונת 1990/91. בנוסף לזכייה בדאבל בנה שרף חוליית קישור משובחת המבוססת על ראובן עטר ושני כשרונות צעירים: אייל ברקוביץ' וטל בנין. למרות הסכסוכים המתוקשרים שהיו בין שרף לברקוביץ' הצעיר, בהמשך נהיו השניים חברים וברקוביץ' נהפך לאחד התומכים הגדולים של שרף.
בעקבות הצלחתו במכבי חיפה מונה שרף כמאמן נבחרת ישראל בכדורגל והדריך אותה במהלך השנים 1992 עד 1999. בתקופתו חלה התקדמות בהופעותיה של הנבחרת באירופה אך היא נכשלה בכל ניסיונותיה להעפיל לטורניר כלשהו, לעתים תוך תצוגות נפל שהביאו לביקורת קשה על שרף ועל סגנונו האישי.
הישגיו העקריים בנבחרת היו הניצחון הגדול 3-2 על נבחרת צרפת בכדורגל ב־1993 באצטדיון פארק דה פרנס והניצחון הגדול 5-0 על נבחרת אוסטריה בכדורגל באצטדיון רמת גן ב־1999. בסיום אותה עונה הגיעה הנבחרת למשחקי ההצלבה, אך הפסידה לדנמרק.
ההפסדים לנבחרת קפריסין בכדורגל והתבוסה 5-0 לנבחרת דנמרק בכדורגל במשחקי ההצלבה, שהתפרסמה תודות לפרשת נערות הליווי, הביאו להחלפתו בידי המאמן הדניריצ'רד מולר נילסן.
אחרי שנח מעט, אימן שרף את מכבי תל אביב אך פוטר כעבור 3 משחקים בעקבות סכסוך עם כוכב הקבוצה אבי נימני.
שרף ידוע בישירותו הרבה, ה"דוגריות" שלו, ובאמירות הבוטות שלו - שלעתים גרמו לו להיקלע לסכסוכים ומריבות רבות. בין השאר הוא הסתכסך עם אברהם גרנט, אלי אוחנה, אבי רצון ואבי נימני (אם כי עם רובם השלים מאוחר יותר, ואפילו השתתף בתוכניתו של רצון, "בטריבונה", ששודרה בערוץ 10). ידידיו הגדולים היו יצחק שום, גברי לוי ואייל ברקוביץ'.
כיום שרף משמש כפרשן ספורט עבור כלי תקשורת שונים, ביניהם ערוץ הספורט ועיתון ידיעות אחרונות, ומשמש כחבר-פאנל בתוכנית "יציע העיתונות" בערוץ הספורט. שרף הוא גם מנהל העל של קבוצות הנוער בקבוצת בית"ר נס טוברוק. טענות רבות נשמעו לגבי תפקידו כפרשן, על כך שהוא מרבה לפרגן למקורביו - כמו יצחק שום בתפקידו כמאמן הפועל תל אביב, או שהפגין סלחנות יתר בנוגע לתפקודו של שלומי ארבייטמן ממכבי חיפה, בכיר בניה של טוברוק. לעומת זאת, שרף - על פי הטענות - נוקב הרבה יותר כשמדובר באנשים שיש לו כלפיהם משקעים אישיים, כדוגמת הבעלים של מכבי תל אביב, לוני הרציקוביץ', וכמובן מאמן נבחרת ישראל לשעבר, אברהם גרנט (זכור במיוחד הסיקור של שרף כפרשן ב"יציע העיתונות" וככותב טור ב"ידיעות אחרונות", כשכינה את גרנט - למשל - "אלוף האיים", כינוי סרקסטי על העובדה שבכל קמפיין מוקדמות מונדיאל 2006 ניצח רק את הנבחרות החלשות יחסית, של קפריסין ואיי פארו).
שרף ידוע כאוהד מסור של הפועל כפר סבא ומגיע לרבים ממשחקיה.
למרות שיש לו פה גדול הוא היה מאמן ענק ופרשן טוב.

קרדיט ענק לאתר ויקפדיה.