#1

אבי כהן (התל אביבי) (נולד ב-14 בנובמבר1956) הוא כדורגלןישראלי ויו"ר ארגון השחקנים, אביו של שחקן הכדורגל תמיר כהן ושל דביר כהן, גיסו של הכדורגלן העבר ויקי פרץ, דודו של הכדורגלן עומר פרץ.
כהן נולד במצרים, במהלך מלחמת סיני. שנה לאחר מכן עלתה משפחתו לישראל, נדדה מנהריה לשכונת אבו כביר בתל אביב, עד שהתיישבה בשנת 1962 בשכונת סלמה ג', שהפכה לימים לרמת השקמה.
כהן הצטרף בגיל תשע לקבוצת הילדים של מכבי תל אביב, שהתאמנה אז בפארק הלאומי ברמת גן, ועבר את כל השלבים במחלקת הנוער עד להופעת הבכורה שלו במדי הקבוצה הבוגרת של מכבי תל אביב, בעונת 1973/4, נגד הכח מכבי רמת גן.
כהן, בלם אחורי, הפך אט אט למנהיג הקבוצה. הוא תמך בהתקפה, היה בעל יכולת טכנית מרשימה ויחד איתו זכתה מכבי תל אביב בדאבל מרשים בעונת 1976/7, ובאליפות המדינה בכדורגל בעונת 1978/9. בעונה זו הוא הבקיע את אחד השערים הזכורים ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי, בדרבי נגד הפועל תל אביב, בבעיטה מהאוויר תחת גשם סוחף.
אבי כהן זומן למבחנים בליברפול הגדולה של בוב פייזלי. מאמנים ועיתונאים נלהבים הצטרפו אליו לשבוע המבחנים באנפילד, שבסופו של דבר הוכתר בהצלחה - כהן נקנה על ידי ליברפול ב-450,000 דולר.
בסך הכול היה אבי כהן בליברפול שנתיים וחצי, בהן שיחק ב-36 משחקים. משחק הבכורה שלו היה בחוץ, נגד לידס יונייטד, ומשחק הבכורה שלו באנפילד היה משחק ההכתרה של עונת 1979/80, נגד אסטון וילה. ליברפול הוליכה 1:0, אסטון וילה השוותה משער עצמי של כהן, שהבקיע גם את שער הניצחון לליברפול במשחק שהסתיים בניצחונה 4:1 ובחגיגות אליפות.
עונתו הטובה ביותר של כהן במדי האדומים הייתה בעונת 1980/1, בה זכתה ליברפול בגביע אירופה לאלופות. כהן שיחק בשלבים המוקדמים, וישב על הספסל בחצי הגמר נגד באיירן מינכן ובגמר בפריז מול ריאל מדריד.
באמצע עונת 1981/2 החליט כהן לחזור הביתה. מכבי תל אביב הובסה 1:6 בנתניה, ומנהלי האגודה התחננו בפניו שיחזור להציל את הספינה הטובעת. כהן נכנע ללחץ וחזר (נקנה מליברפול ב-180,000 דולר), מתוך אמונה שישוב לשחק באירופה במהירות. לא כך קרה. רק כעבור חמש שנים הציע לו גריים סונס, מאמן גלזגו ריינג'רס הסקוטית ששיחק איתו בליברפול, לחזור לאי הבריטי. כהן חתם לשנתיים בקבוצה הסקוטית.
השנה הראשונה בריינג'רס לא הייתה קלה. כהן השתתף רק ב-15 משחקים, משפחתו לא התאקלמה בגלאזגו, ולמרות הזכייה בגביע הליגה (כהן שיחק בגמר) הוא החליט לוותר על השנה השנייה ולסיים את הקריירה בישראל. הוא חזר למכבי תל אביב ובמהלך עונת 1989/90 קיבל הצעה ממכבי נתניה לבוא ולאמן את הקבוצה. הוא לא היסס, והודיע על פרישה. אף ששיחק במדי הנבחרת 63 פעמים במשך 13 שנה, לא זומן באותה שנה לסגל, מה שעודד את פרישתו.

כמאמן נדד כהן בקבוצות הבאות: מכבי נתניה, בית"ר תל אביב, מכבי יבנה, עירוני אשדוד, הפועל כפר סבא, הפועל אשקלון ומכבי הרצליה, אך באף אחת מהן לא הצליח לשחזר את ימי הזוהר והתהילה שלו כשחקן.

קרדיט ענק לאתר ויקפדיה.