#1

בעוד יומיים תצא משדה התעופה במאלפנזה, מילאנו, טיסה שאמורה לנחות כעבור כמה שעות בדובאי. את מושבי הנוסעים יאכלסו כדורגלני מילאן בדרכם למשחק ידידות נגד קבוצה מקומית ובהמשך הם צפויים לנצל את השמש החמימה למחנה אימונים שאמור לשלוח את הקבוצה רעננה יותר לחצי השני של העונה. בין הרשומים לטיסה נכלל גם אחד בשם רונאלדו לואיש נזאריו דה לימה.


בין אם תרצו או לא, כאן נגמרות העובדות. מעבר לזה, כל מסקנה שתגיעו אליה בהמשך היא על אחריותכם בלבד. האם רונאלדו כשיר או לא? האם ימשיך במילאן או יעבור לפלאמנגו הברזילאית? האם היו לו עוד כמה עונות ברגליים אלמלא נפל קורבן לטיפול כושל של הצוות הרפואי במילאן? האם אנו עדים לסאגת פרידה מתמשכת מאחד הכדורגלנים הגדולים ביותר שידענו? אם תרצו להבין עד כמה מתעתע המצב, תנסו להיזכר בסלאלומים שהפנומן הזה ייצר בעבר.


אולי הוא מפחד"הרעיון שהוא יעזוב פשוט לא קיים". גליאני על רונאלדו (רויטרס)
אחרי חצי עונה מוצלחת במילאן, רף הציפיות מרונאלדו הקיץ הרקיע שחקים. מי שהושלך מריאל מדריד על ידי פאביו קאפלו רגע לפני הזכייה באליפות, ידע נחיתה רכה במיוחד בסן סירו (שבעה שערים ב-14 משחקים) והיה נדמה שלפחות באינטר האלופה חוששים מנקמה של רונאלדו באקסית שלו. מחנה טרום העונה נראה מבטיח, ואיש לא ייחס יותר מדי חשיבות לפציעה אקראית של החלוץ הברזילאי באחד האימונים. אמנם יש לו רקורד מבעית בכל הקשור לפציעות, אבל בדיוק באותה מידה הוא יכול להתהדר ביכולת שיקום מופלאה. בכל מקרה, העריכו במילאן, אין סיבה להילחץ, כמה ימים וזה מאחורינו.


כמיטב המסורת של רונאלדו הפכו הימים לשבועות, שהפכו במהרה לחודשים. משהו בירך לא הסתדר. דחיית החזרה למגרשים הולידה באיטליה דיונים אקדמיים כמעט בנוגע למצבו של רונאלדו. שונאי מילאן נהנו ללעוג וטענו כי מדובר בבעיה פסיכולוגית. הרינונים שלהם רמזו שמדובר בפציעה אחת יותר מדי, והחלוץ האגדי בעצם מפחד לחזור למגרשים. בצוות הרפואי של מילאן מיהרו להכחיש, אבל לא היו יכולים להתעלם מהעבר הרפואי המרתיע. "לרונאלדו יש בעיה בשריר ספציפי בירך", הסביר בכיר בצוות הרפואי של הרוסונרי, "שמקשה על השרירים העייפים מסביב להחלים. אם תוסיפו לזה ברכיים זקנות, מדובר בבעיה. בעבר רונאלדו היה רזה ומהיר, היום הוא כבד מאוד ואת המאסה הזאת צריכים לשאת אותו שלד ואותן עצמות, דבר שמאט את קצב ההתאוששות".


התמשכות זמן ההחלמה הולידה משבר אמון בין רונאלדו לבין הצוות הרפואי של מילאן. החלוץ, שכלפי חוץ גיבה את הטיפול בו - "אני סומך בעיניים עצומות על הצוות הרפואי של מילאן" - החל בחדרי חדרים לתבוע מראשי המועדון לשלוח אותו לסדרת טיפולים אצל רונקו, רופא נבחרת ברזיל ואיש אמונו. רונקו, מצידו, היה הרבה פחות דיפלומט וביקר בפומבי את העובדה שחומרת הפציעה לא זוהתה מיד ובשל כך אבד זמן טיפול יקר.


במילאן נכנעו. אולי כי אמרו נואש מהסיכוי שרונאלדו יחזור לשחק, אולי כי היו מוכנים לעשות הכל כדי שישחק. רונאלדו יצא לברזיל וטופל בקליניקה של רונקו בשיטה ייחודית, שכללה לקיחת דם מועשר בפרוטאינים מאזורים בריאים והזרקתם לשריר הפגוע. השמועות דיברו על כך שכאשר היה בברזיל באוקטובר ניתן לו טיפול בהורמון גדילה, שכלל חומר אסור לשימוש בספורטאים ללא אישור מיוחד. נשיא הוועד האולימפי האיטלקי, לואיג'י פראטי, אף דרש לקיים בדיקה בנושא: "זה נגד החוק, השיטות הללו הן שימוש בחומרים אסורים". הסערה שככה רק לאחר שרונקו הבהיר כי את הטיפול בהורמון הגדילה קיבל בצירוף מקרים נדיר, דווקא מאקסי רודריגס הארגנטיני (ובאישור), ששהה במרפאה בדיוק ביום בו היה בה גם רונאלדו. התקשורת השתכנעה, גם פראטי, אבל הטיפול החדשני עדיין לא החזיר את רונאלדו לכר הדשא.


בסופו של דבר חזר רונאלדו למגרשים רק ב-25 בנובמבר, במשחק ליגה נגד קאליארי. החזרה נמשכה 45 דקות, וכללה גם מקום בסגל לכמה משחקים בליגת האלופות ובסרייה A. רונאלדו אמנם נראה כשיר, אבל לא הזכיר את החלוץ האימתני מפעם. ואז הסיוט חזר. הירך המשיכה להציק, התלונות לא פסקו וחדר הטיפולים שב להיות המקום היחיד בו נראה רונאלדו.


מילאן ורונאלדו היו צריכים להתמודד עתה עם שאלות לגבי המשך דרכם המשותפת. הקו הרשמי של מילאן, שמצא ביטוי בדברים חמים שאמר סגן הנשיא אדריאנו גאליאני - "הרעיון שרונאלדו יעזוב את מילאן פשוט לא קיים" - מלמד על הקשר המיוחד שנרקם בין הצדדים. במילאן מאוהבים ברונאלדו. הברזילאי הפך לחבר אמיתי של גאליאני ואפילו הנשיא סילביו ברלוסקוני מתייחס אליו בחיבה מופגנת.


באחד האימונים לפני תחילת העונה ניגש ברלוסקוני ל'רוני' ואמר לו "אל תסתפר קצוץ, מתאים לך יותר שיער, כמו פעם". רונאלדו, שכבר שנים מקפיד על תספורת כסאח, חזר לגדל שיער, לשביעות רצונו של הבוס, ואף נהנה ממראה צעיר יותר.


גם קרלו אנצ'לוטי, מאמן הרוסונרי, מעוניין שרונאלדו יישאר, בייחוד לליגת האלופות. אנצ'לוטי מאמין שהחל משלב שמינית הגמר שחקן כמו רונאלדו יכול להכריע משחקים, גם אם הוא משחק 45 או 60 דקות. מילאן, בעונה דלה במיוחד, זקוקה נואשות לחלוץ שיכול לאיים על רחבת ה-16, אחד שיעשה בלגן כשצריך, מעין נשק סודי לשעת חירום. בהתחשב במצב הפיזי של רונאלדו, רחבת ה-16 היא המקום היחיד שבו הוא עדיין יכול לעשות משהו.


אולי הוא מתעקשאירח את רונאלדו במסיבות של ברזיל. אדריאנו (רויטרס)
גם רונאלדו מרגיש מחוייב למילאן. הוא אוהב את המועדון, רכש לעצמו חברים, נהנה מתפוקה לא רעה ורוצה לגמול על הסבלנות וההערכה כלפיו, דברים שלא ידע בימיו המאוחרים בסנטיאגו ברבנאו. אבל יש גם צד שני למטבע. החוזה של רונאלדו עם מילאן אמור להסתיים ביוני הקרוב, והוא רוצה לדעת מה קורה אתו. בגיל 31 וקצת, גם רונאלדו צריך לדאוג לעתידו.


וכאן נכנסת לתמונה פלאמנגו, הקבוצה הכי אהודה בברזיל. פלאמנו חוזרת לעצמה והיא רוצה להיות עוד יותר גדולה ומשפיעה, בייחוד לאור העובדה שעלתה לגביע הליברטדורס. רנאטו אאוגוסטו, חלוץ צעיר ומוכשר בן 19 שנחשב לדבר הבא בברזיל, משחק בחוד ההתקפה ובפלאמנגו מפנטזים בקול רם על השילוב בינו לבין רונאלדו. "אנחנו רוצים את רונאלדו, הוא השחקן בשבילנו ואנחנו רוצים לשכנע אותו בכך", אמר קלבר לייטה, סגן נשיא פלאמנגו. "אנחנו לא צריכים לדבר עם גאליאני. אחרי שנשכנע את רונאלדו הוא כבר ישכנע את גאליאני".


העובדה שרונאלדו אוהד את פלאמנגו מילדות ומרגיש בברזיל כמו דג במים לא יכולה להזיק. תמונות שלו מחופשת חג המולד בברזיל הזכירו לכולם איך הוא נראה עם חיוך גדול, ארשת פנים שכמעט נשכחה. רונאלדו הרבה לבלות במסיבות נחשבות עם אדריאנו, פליט אינטר שמנסה לשקם משהו מהקריירה שלו, וחזר לכבוש. בינתיים את לב היפהפיות המקומיות.


הפנומן, צריך לזכור, הוא סוג של עוף חול, שכבר חזר כמה פעמים מהקבר. רבים חושבים שבברזיל יכול רונאלדו להמציא את עצמו מחדש, אולי בפעם האחרונה. החשוב שבהם הוא בלי ספק ג'יג'י סימונה, שאימן אותו באינטר בעונה הגדולה ביותר שלו באיטליה, שנייה אולי רק לעונה הפנומנלית בברצלונה. "רונאלדו במצב שהוא יכול לשחק באמת טוב רק בברזיל", אמר אתמול סימונה ל'ספורט הארץ'. "כדי להיות בטופ מבחינת הכושר, הוא צריך להתאמן בצורה הכי אינטנסיווית שיש, אבל אז יש חשש שהוא שוב ייפצע. בברזיל הוא לא יידרש לאימונים קשים מדי, כי הכדורגל יותר משוחרר. הוא יכול לחזור להיות גדול ולהבקיע שערים כמו בעבר, וגם סכנת הפציעה בברזיל תהיה פחות קריטית".


ליאונרדו, שחקן העבר של מילאן והאיש שאחראי על הבאת לא מעט ברזילאים לקבוצה, כולל קאקה ורונאלדו, נשמע מהוסס יותר: "אני מבין את הרצון של פלאמנגו להחזיר את רונאלדו לעיר שלו ריו, אבל מה שחשוב זה שהוא יחזור קודם כל מהפציעה. מה יהיה אתו, אפילו אני לא יודע להגיד עכשיו".


אולי הוא היורשיכול להיות זה שיגרום לעזיבת רונאלדו. רונאלדיניו (רויטרס)
רונאלדו, כך נראה, מאמין שסימוני צודק, אבל הבעיה היא שלפלאמנגו אין את הכסף הנדרש כדי להתהדר בו. משכורת נטו של חמישה מיליון יורו, כפי שהוא משתכר כעת במילאן, היא לא משהו שפלאמנגו יכולה לעמוד בו ולכן הברזילאים מנסים לקדם את אופציית השאילה.


בדיוק המקום בו נכנס תת סעיף בשם רונאלדיניו. לכולם ברור שהסיפור של רונאלדיניו עם ברצלונה נגמר, והשאלה אם זה יקרה בקיץ או בחלון ההעברות בינואר. רונאלדיניו, טוענים מקורבים, רוצה להגיע לאיטליה ולא לאנגליה, ורק מילאן או אינטר יכולות לשלם סכומים כאלו. למרות שרונאלדיניו היה רוצה לשחק לצד רונאלדו וקאקה, הבעיה היא לא סכום ההעברה אלא שכר שנתי של שמונה מיליון יורו נטו. הכסף הזה יהיה קיים רק אם המשכורת של רונאלדו תרד מהספרים של מילאן, וכאן נדרשת מכירה בלבד. החלום של צמד הכוכבים הברזילאי לשתף פעולה נראה אפשרי, נכון לעכשיו, רק במדי הנבחרת.


לצלע השלישית במשולש הזה קוראים אלכסנדר פאטו. חלוץ ברזילאי בן 18, שהחל מינואר הקרוב יוכל לשחק בשורות מילאן. פאטו עשוי להתגלות כתבלין שהיה חסר לחוד של אנצ'לוטי ואולי אז אף אחד במילאן כבר לא יתגעגע לשחקן ההוא שלא חזר באוקטובר, גם לא בנובמבר וגם לא בדצמבר. לפאטו, אגב, כבר קוראים "רונאלדו החדש".


ב-10 בינואר ינחת בשדה התעופה מאלפנזה, מילאנו, מטוסה הפרטי של מילאן לאחר טיסה של מספר שעות מדובאי. רונאלדו יירד מכבש המטוס, אבל לאיש עדיין לא יהיה מושג אם הוא בדרכו לטיסת המשך לברזיל, לחדר הטיפולים, או לסדרת אימונים אחרונה לקראת המשחק נגד נאפולי ביום ראשון.

קרדיט לוואלה