#1

גיטרה בס היא כלי מיתר מסוג גיטרה בעל 4 (על פי רוב), 5 או 6 מיתרים המפיקה צלילים נמוכים. היא החלה את דרכה כתחליף חשמלי לקונטרבס. השימוש בגיטרה בס נפוץ במספר רב של סגנונות מוזיקליים, ביניהם רוק, ג'אז, פופ, רגאיי, מטאל, דיסקו, פאנק רוק ופאנק.
בדומה לקונטרבס, מיתרי גיטרת הבס מכוונים בקווארטות לצלילים (מהנמוך לגבוה) מי-לה-רה-סול, בדיוק אוקטבה אחת מתחת לארבעת המיתרים הנמוכים של הגיטרה. קיימות גם גיטרות בס בעלות מיתר סי נמוך, ו/או מיתר דו גבוה (סך הכל: 5 או 6 מיתרים). בנוסף ניתן למצוא גיטרות בס עם 7 מיתרים, 8 (4 זוגות), 9, 10, 11 ו-12 (6 זוגות) מיתרים, אך אלו נדירות למדי. לעומת גיטרות חשמליות רגילות, בגיטרות באס נפוץ יותר השימוש בגיטרות נטולות סריגים (Fretless) בעלות צואר חלק, בדומה לקונטרבס.
כמו הגיטרה החשמלית, גיטרת הבס גם היא כלי נגינה מוגבר. רטט המיתרים נקלט על ידי קולטנים הנקראים בלועזית פיקאפים ומתורגם לזרם חשמלי. זרם החשמל עובר באמצעות כבל אל המגבר שם הוא מוגבר, מתורגם בחזרה לצליל ומושמע. גיטרות בס הינן תמיד ארוכות יותר בכמה סנטימטרים מגיטרות חשמליות מפני שהצלילים נמוכים יותר, וכתוצאה מכך צריך מיתרים ארוכים יותר. (ככל שהמיתר יותר ארוך, כך הצליל יהיה יותר נמוך).
גיטרת הבס הראשונה שיוצרה באופן תעשייתי פותחה על ידי ליאו פנדר, שפיתח גם את הגיטרה החשמלית הראשונה, והוצאה לשוק על ידי חברת פנדר בשנת 1951. היא באה לענות על הצורך בעוצמת שמע גבוהה שהייתה נחוצה לסגנונות מתפתחים כגון הרוק'נ'רול, אותה הקונטרבס לא יכול היה לספק. יצרני גיטרות בס חשובים אחרים הם גיבסון, ריקנבקר, איבנז, וורוויק ומיוזיק-מן.
לאחר גיטרת הבס הגיעה לעולם גם גיטרת הבס האקוסטית, שדומה יותר במבנה לגיטרה אקוסטית מאשר לגיטרה חשמלית. היא בעלת תיבת תהודה, ולכן אינה זקוקה למגבר על מנת להישמע בעוצמה סבירה.
בין נגני הגיטרה בס הידועים נמנים (שם הלהקה שבה ניגנו): פול מקרטני (הביטלס),ג'אקו פסטוריוס (וות'ר ריפורט, סולו), רוג'ר ווטרס (פינק פלוייד),אנדי רורק (הסמית'ס), סטנלי קלרק (Return to Forever), ג'ון אנטוויסל (המי), סטינג (הפוליס), ג'ון פול ג'ונס (לד זפלין), ג'ון דיקון (קווין), לס קלייפול (פריימוס), סטיב האריס (איירון מיידן), ויקטור ווטן (סולו), קאי אקהארט (Vital Information), פלי (רד הוט צ'ילי פפרס), מרקוס מילר (סולו), סטיב דיג'ורג'יו (דת'), אלכס וובסטר (קניבל קורפס),ֹ‏רוג'ר גלובר (דיפ פרפל), קליף בארטון (מטאליקה), כריס סקווייר (יס), לין-זי, דיויד דרוזיה, אליסיה סימונס (וואי) וג'ף ברלין.

בגיטרה בס מספר רב של טכניקות נגינה:
הטכניקה הנפוצה ביותר היא פריטה על ידי האצבעות. מתבצע בפריטה עם האצבע והאמה (ולעתים גם הקמיצה, כשרוצים לבצע פריטה מהירה יותר) על המיתרים.
פריטה עם מפרט. כאשר רוצים לנגן מהר, ולקבל צליל חד מתכתי וברור יותר מהפריטה הרכה וה"מתוקה" יחסית על ידי האצבעות. (נעשה בפריטה באמצעות מפרט שימוש רב במוזיקת מטאל).
ישנה טכניקה של הצלפה (סלאפינג) על המיתרים (בעיקר השניים הנמוכים) באמצעות צד האגודל. טכניקה זאת נפוצה בסגנון הפאנק
ישנה טכניקה של משיכת (פופינג) המיתרים. הפופ נעשה על ידי משיכה חזקה של המיתרים (בדרך כלל הגבוהים יותר), בעזרת האצבע או הזרת.
טכניקה נוספת היא טאפינג, בה לוחצים בחוזקה על הסריגים הרצויים עם האצבעות וכך מופקים הצלילים.

קרדיט לויקיפדיה!אני בסיסטXD