#1

שלושה אוהדי בית"ר ירושלים ממשיכים לקדם את רעיון עמותת האוהדים ומספרים על עזרה מבית. "אנחנו מקבלים תמיכה מלאה מאיציק קורנפיין"

הרבה פעמים שמענו וקראנו על ניסיונות של אוהדים לעשות מעשה ולהפוך לבעלים של קבוצתם האהודה. מיזם שהצליח למשל בברצלונה זה משהו שבישראל עד היום רק חולמים עליו. יכול להיות שצריך עוד זמן עד שקבוצה בישראל תהפוך לברצלונה במובן הזה, אבל דווקא השנה נראה שמכל האוהדים בארץ דווקא אוהדי בית"ר ירושלים מנסים לעשות מעשה.
הם לא רוצים להפוך לבעלים של הקבוצה אבל הם רוצים להשפיע על החלטות המועדון, לעזור ולתמוך בקבוצה שמצבה הכלכלי רעוע. בשני המקרים בית"ר ירושלים היא זו שמרוויחה.


אדם גל-עד, יניב בן יאיר ואליק הראל, שלושתם אקדמאים. אליק עובד בבנק גדול, יניב מנהל פרויקטים בחברת הייטק בירושלים ואדם עובד במחלקת המחקר של חברת הייטק ידועה, שלושתם מגדירים עצמם כאוהדים "שקטים", כאלה שאכפת להם מהקבוצה גם בלי לעשות רעש ולכן המאמץ שלהם להציל את הקבוצה מהמקום הזה של השפיות נראה רציני יותר מכל דבר אחר שניסו לעשות בעבר.
למי שזכרונו קצר רק נזכיר כי שבדיוק לפני שנה הגיעו שני אוהדי בית"ר, האחים מולדבסקי, שהכינו מצגת, אספו אוהדים בבנייני האומה וניסו להגיע ישירות לפסגת הבעלות של הקבוצה אך זה לא הלך. מדוע? אם שואלים את אליק הראל ויניב בן יאיר ממקימי העמותה החדשה של בית"ר, התשובה ברורה: "המועדון בראשות קורנפיין לא רק שלא תמך במהלך אלא אף פסל אותו על הסף, אנחנו מקבלים גיבוי ותמיכה מלאה" הסביר הראל והוסיף: "המיזם בשנה שעברה התיימר "ללכת על כל הקופה" ולגייס עשרות מיליוני שקלים. אנחנו סבורים שיש ללכת בצעדים קטנים ושקולים ולא להפציץ מספרים שבשלב זה שום קבוצה בארץ לא בשלה להם.


ירון מולדבסקי. "המועדון לא תמך במהלך הזה (גיא בן זיו)

נניח ותיכנסו לקבוצת ניהול מה יהיה עוד שנה, שנתיים?
בן יאיר: "לא רק שהעמותה לא תיעלם, אלא המטרה היא רק להמשיך ולגדול. לאחר שנעזור לייצב את המועדון יש לנו תוכניות ארוכות טווח בתחום החינוך והעזרה הקהילתית. אחת המטרות שלנו היא לחזק ולפתח את דור האוהדים הבא כקהל נאמן מסור ותומך שמביע את אהבתו לקבוצה בצורה ססגונית ולגיטימית כמו שרק אוהדי בית"ר יודעים".

האם אתם תקבלו החלטות הקשורות במועדון, למשל אם עכשיו היתה קבוצת ניהול האם יכולתם להשפיע על מה שקורה עם טוטו תמוז?
הראל: "בוודאי, לא נתערב החלטות מקצועיות שוטפות אך בענייני מדיניות לעמותה יהיה משקל זהה כמו לשאר חברי קבוצת הניהול. ככל שנצליח לאסוף יותר חתימות כוחנו ילך ויגבר, נשמיע את קולנו גם בנושאי שיווק, תדמית, פיננסים ועוד. יש לנו גם הידע וגם הניסיון ואנחנו מקבלים פניות מגורמים מאוד בכירים במשק שיכולים להוות ערך מוסף בלתי רגיל".


יניב בן יאיר: החלטות לגבי היום יום חשובות מאוד אבל אנחנו יותר חושבים בכיוון של טווח ארוך, התווית קו ניהולי ברור, אופק ניהולי שעל פיו יפעל המועדון


"עובדה מוגמרת היא שהם רואים בעמותה את הצינור לרעיונות שלהם כלפי המועדון". יניב בן יאיר הוסיף: "החלטות לגבי היום יום חשובות מאוד אבל אנחנו יותר חושבים בכיוון של טווח ארוך, התווית קו ניהולי ברור, אופק ניהולי שעל פיו יפעל המועדון".
מה יהיה אם בעוד חודש יגיע רוכש לבית"ר ויאמר שהוא לא רוצה שום קבוצת ניהול, שהוא הבעלים ואין לו צורך באף אחד מחברי קבוצת הניהול? מה קורה עם הכסף ששמו אוהדי בית"ר?
בן יאיר: "אם יבוא רוכש כמובן שחברת הניהול והעמותה בתוכה תישא ותיתן איתו על כל ההיבטים הקשורים ברכישה".יניב בן יאיר. נציג העמותה יהיה מעורב בכל ההחלטות החשובות של המועדון

איזו השפעה תהיה לעמותה בקבוצת הניהול?
הראל: "נציג העמותה יהיה מעורב בכל ההחלטות החשובות של המועדון ובכל הנוגע לנושאי פיננסים, שיווק, קשרי קהילה, יוזמות הסברה ותדמית וכד' - אנו נבקש לקבל תחום אחריות ספציפי בו יש לנו ערך מוסף".

מה יקרה אם בסופו של דבר לא תוקם קבוצת ניהול בשל חוסר התעניינות מצד אנשי עסקים?
הראל: "במקרה זה, העמותה יכולה להיכנס כשותפה בחברה הקיימת המנהלת את המועדון (החברה של ארקדי גאידמק) כאשר המניות יועברו לעמותה בנאמנות עד להסרת העיקול שיש על מניות החברה". בן יאיר הדגיש: "זו כמובן אפשרות אחת – יש אפשרויות רבות ונקבל את ההחלטות הטובות ביותר לקבוצה בהתאם לחזון העמותה".

האם תחתמו על חוזה בקבוצת הניהול שאין לכם אפשרות להשפיע על ניהול הקבוצה מבחינה מקצועית?
הראל: "על הצד המקצועי מופקד המאמן או המנג'ר והצוות המקצועי בכלל - אלו ממונים ומפוטרים ע"י ההנהלה בה יש לעמותה זכות הצבעה שוות זכויות. זאת הדרך הנכונה ביותר לנהל מועדון כדורגל עם יציבות מקצועית וקבלת החלטות מקצועיות לטובת הקבוצה".

האם ברור לכם שקורנפיין משמש לא רק כיו"ר הקבוצה אלא גם כבעלים והוא המחליט הבלעדי בקבוצה?
יניב בן יאיר: "קורנפיין עושה עבודה מצוינת. יחד עם זאת תהיה לנו הזכות לשאול שאלות להציע הצעות ולהביע את דעותינו וכמובן שגם להשפיע. אף אחד לא יוכל להתעלם מ-2,000 אוהדים שהם מקשה אחת עם כוח וכסף , לבית"ר יש נכס אחד -הקהל שלה, שהרוב שלו היותר שקט צמא לראות את הקבוצה חוזרת לעצמה ולשורשיה ולכך נפעל במלא הכח".


אף אחד לא יוכל להתעלם מ-2000 אוהדים שהם מקשה אחת עם כוח וכסף , לבית"ר יש נכס אחד -הקהל שלה, שהרוב שלו היותר שקט צמא לראות את הקבוצה חוזרת לעצמה ולשורשיה ולכך נפעל במלא הכח


אם כן נראה שקיים סיכוי שהמיזם הזה יצליח, לפחות לפי הנחישות של מקימי העמותה ולאור הגידול המרשים כך שבתוך יומיים נרשמו למעלה מ-400 אוהדים. הדבר מעורר הדים בירושלים גם בקרב שחקני הקבוצה וההנהלה. מעמותת בית"ר נמסר: "מצטרפים מגיעים מכל רחבי הארץ ומחו"ל (לדוגמא פנמה, ברזיל, ארה"ב,אנגליה ואפילו אוהד מהוואי ...), העמותה מקבלת פניות רבות מאוהדי בית"ר המכהנים כדירקטורים ומנכ"לים בחברות גדולות, בעלי עסקי נדל"ן בינלאומיים, עורכי דין, רואי חשבון ולכולם מסר אחיד בו "לבית"ר תמיד היו ותמיד יהיו האוהדים החמים והמסורים ביותר בארץ".

אוהדי בית"ר. אי אפשר להתעלם מהכוח שלהם (קובי אליהו)
"אבל, בשנתיים האחרונות נגרם לבית"ר נזק תדמיתי ענק, כמעט בלתי הפיך בגלל פעולות מחאה שנעשו בדרכים שאינן לגיטימיות. הראייה היא שעשרות אוהדי בית"ר שמכהנים כמנכ"לים, דירקטורים בחברות מסחריות חברי כנסת ושרים מושכים את ידיהם מעזרה לקבוצה בגלל אותה התנהגות, אותם אוהדים חייבים לזכור שבסופו של יום התנהגות כזו יכולה להביא לסופו של המועדון".
"זאת הזדמנות פז לשקם את המועדון ותדמיתו וכולנו נירתם למשימה, אנחנו קוראים לכולם להצטרף לעמותה דרך האתר AMUTABJ".


איציק קורנפיין. תומך במהלך ורוצה לראות את האוהדים תומכים ועוזרים (גיא בן זיו)

אתר עמותת האוהדים הושבת למספר שעות בשבת בשל התקפה של האקרים, ונבדקת האפשרות שאוהדי קבוצות אחרות מעורבים בעניין. וועד העמותה ציין שהמקרה הנ"ל רק מחזק את העובדה שרבים רואים במהלך רגע משמעותי והיסטורי בהפיכת מועדון בית"ר ירושלים לחזק ועוצמתי עוד הרבה יותר מהיום. ההתקפה נחקרת ע"י העמותה ונשקלת האפשרות להגיש תלונה במשטרה.


קרדיט לONE