#1

תהנו :
במהלך הכנת הכתבה נתקלנו גם אנחנו במאמר הזה, "במקרה", בעשרות אתרי אינטרנט ישראליים. לא שזה מפתיע: הרי הישראלי לא אוהב לצאת פראייר, ואם אפשר להרוויח כסף רק מלגלוש כל היום באינטרנט במקום לקום מוקדם ולנסוע לעבודה בפקקים של הבוקר, אז למה לא בעצם?

כמובן שבכל הנוגע למאמר הספציפי הזה - שכולם נתקלים בו בלי כוונה - כל מי שהוא לא דביל מוחלט יבין מיד שמדובר בהונאה. אבל קיימות גם דרכים נוספות, אמיתיות, להרוויח כסף ברשת. כדי שגם אתם תוכלו לעשות את המכה אונליין, יצאנו לבדוק עבורכם 10 מהדרכים העיקריות.

1. בלוג בתפוז


אם אתם רוצים לכתוב בלוג בפלטפורמת בלוגים ישראלית ולקבל כסף עבור כל כניסה אליו, האפשרות היחידה שלכם נכון להיום היא לכתוב אותו בתפוז - הבלוגיה היחידה שמשלמת לבלוגרים שלה עבור כל כניסה לבלוג. על כל 1,000 כניסות לבלוג תקבלו מהחברה שמונה ש"ח, מה שאומר שכל כניסה לבלוג מוסיפה לכם קצת פחות מאגורה (0.8 אגורה). באופן הזה יכול בלוגר יחסית מצליח להרוויח כמה מאות שקלים בשנה.

את התשלום תקבלו, לפי בחירתכם, באמצעות צ'ק בדואר או העברה בנקאית, אבל תוכלו לפדות אותו רק כשהסכום שמגיע לכם יגיע ל-80 שקלים ומעלה. כלומר, לסכום המינימלי לתשלום תגיעו רק כעבור 10,000 כניסות. עד אז לא תוכלו לגעת בכסף.

2. חנות וירטואלית ו-eBay


יש לכם מוצר מדליק שאתם רוצים למכור, אבל מה שאין לכם זה חשק, כוח או כסף לשכור חנות אמיתית? לא חייבים: אתם יכולים להקים אתר שישמש כחנות וירטואלית, וכך, במקום לשלם דמי שכירות וארנונה תצטרכו לשלם רק עבור דומיין, שטח אחסון ומישהו שיבנה ויעצב את האתר.

לאור פריחת מוסד החנויות הווירטואליות קיימות כלמיניחברות שמאפשרות לגבות את התשלום מהקונים באשראי מבלי שתצטרכו לכתת את רגליכם למשרדי חברות האשראי, לשכנע אותן שאפשר לסמוך עליכם ולחתום מולן על הסכמי סליקה עצמאיים.

אופציה נוספת, אם אתם לא רוצים לפתוח חנות וירטואלית שלמה, אלא רק למכור מוצרים פה ושם, היא אתרי המסחר האלקטרוניים כגון eBay הבינלאומי או מקבילו הישראלי, בוידעם. מדריך שלם לעבודה מול eBay תמצאו כאן.

3. מכירת קבצים


צלמים יכולים למכור תמונות תמורת דולרים בודדים (צילום: fotolia.com)

באינטרנט לא חייבים למכור חפצים מוחשיים כדי להרוויח כסף. זה המקום שבו תוכלו למכור גם קבצים שיצרתם.

לצלמים שביניכם יש מגווןאתרים שישמחו למכור תמונות שצילמתם לגולשים תמורת דולרים בודדים. אם תהיתם מי רוכש את התמונות האלה, מדובר באנשים ובאתרי תוכן שזקוקים לתמונות באיכות גבוהה, אבל אין להם יכולת להפיק אותן בעצמם ולשם שינוי, לא מעוניינים להפר זכויות יוצרים.

קיימים מספר אתרי מוזיקה שמאפשרים ליוצרים להעלות קבצים של היצירות שלהם ולמכור אותן שם. גם רינגטונים אפשר למכור באופן מקוון. קניין רוחני נוסף שאפשר להציג למכירה באינטרנט הוא תוכנות (למשל משחקים) ופונטים.

ולסיום, קבצי טקסט: כתבתם עבודה סמינריונית, מאמר או תקציר ואתם רוצים להציג אותם למכירה ברשת? אין בעיה, בשביל זה יש מאגרים כמו שוונג, smarter ו-uBank.

4. תן כישור


אם יש לכם כישורים ומיומנויות שלא דורשים נוכחות פיזית במקום, תוכלו לנצל אותם כדי לעבוד אך ורק דרך האינטרנט, בהתאם לחלום האולטימטיבי שלנו בכתבה זו: מהכורסה בבית.

כמה רעיונות על קצה המזלג: מתכנתים יכולים להציע את כישורי הפיתוח שלהם ברשת, באתרים כגון אלה. מורים (או כל מי שיודע ללמד ויצליח לשכנע את מפעילי האתר שהוא מוכשר ומתאים) יכולים להציע את הידע והשירותים שלהם כאן, ולהעביר את השיעורים מול מצלמת רשת מהבית.

5. סחר וירטואלי


לינדנים מומרים בהמשך לדולרים (צילום: אתר Second Life)

התחלנו מסחורה מוחשית, עברנו לקבצים ולכישורים, וכעת הגענו לאפשרות התמוהה ביותר: מכירת מוצרים שקיימים אך ורק בעולמות וירטואליים, כגון WoW ו-Second Life. השחקנים לוקחים את העולמות הווירטואליים האלה מאד ברצינות, ומכיוון שכך מתבצע בתוכם סחר של ממש.

המסחר מתבצע בין הדמויות במשחק במטבע הרשמי של המשחק (לינדן ב-Second Life). אתם שחקני Second Life ועיצבתם חולצה וירטואלית או בית וירטואלי שעכשיו אתם רוצים למכור? אין בעיה. הקונה (שיהיה כמובן גם הוא דמות במשחק) ישלם לכם בלינדנים, וכל שתצטרכו לעשות הוא לגשת לאתר SLexchange ולהמיר אותם בדולרים אמיתיים, שיועברו לחשבון ה-PayPal שלכם.

כאן תוכלו לקרוא עוד על הנושא המרתק הזה.

6. גוגל אדסנס

אם יש לכם אתר אינטרנט משלכם או בלוג פרטי, תוכלו להירשם לתכנית Google Adsense, כדי להציב בו פרסומות טקסט של גוגל. אתם תקבלו כסף בכל פעם שמישהו מהמבקרים באתר/בלוג שלכם ילחץ על אחת המודעות. המחיר שאתם מקבלים עבור כל לחיצה משתנה ותלוי בהרבה גורמים, כמו כמות התעבורה באתרכם, האם המפרסם מעוניין באופן מיוחד להציג אצלכם מודעות וכן הלאה. בגדול, אתם יכולים לצפות לקבל בין שני סנטים לדולר תמורת כל הקלקה, כשבאופן ריאלי תקבלו סכום שהרבה הרבה יותר קרוב לגבול התחתון.

רק פרסומות רלוונטיות (צילום: אתר גוגל אדסנס)

כדי לעקוב אחרי ההכנסות שלכם תוכלו להיכנס לפאנל הניהול ולבדוק את כמות הרווחים שנצברה. הכסף יועבר לחשבון הבנק שלכם רק לאחר שתרוויחו לכל הפחות 100 דולר.

7. מילוי סקרים

בטח קרה ששוטטתם להנאתכם בקניון, כשפתאום ניגשו אליכם וביקשו שתמלאו סקר בתמורה למתנה סמלית. אותו הדבר קורה מדי שנה במסדרונות מדעי החברה באוניברסיטה, כשסטודנטים לפסיכולוגיה שזקוקים נואשות לנבדקים מוכנים לשלם בין 20 ל-200 ש"ח לכל מי שיהיה מוכן להשתתף בניסוי שלהם.

בקיצור, מה שאנחנו מנסים להגיד כאן זה שדברים כאלה אפשר למצוא גם באינטרנט. הרי בשביל למלא סקר צרכנות או פסיכולוגיה מספיק לשבת מול המחשב ולהקליד. אתרים מסויימים מציעים לכם להשתתף בסקרים שלהם בתמורה למתנות, לתלושי קניה ואפילו לכסף שיועבר אליכם לאחר שתצליחו לצבור סכום מינימלי מסויים.

8. הימורים מקוונים


הימורים ומשחקי מזל. לא מומלץ (צילום: flickr; techne)

אנחנו חלילה לא ממליצים פה על שום דבר לא חוקי, ותזכרו שבהימורים ובמשחקי מזל מי שתמיד מרוויח בסופו של דבר זה The House - אבל מדובר בחלופה נוספת שבעזרתה אפשר לעשות כסף באינטרנט. רוצים פוקר וירטואלי? שש בש? אם תחפשו, ולא יותר מדי, תוכלו למצוא אותם. בכל אופן, אנחנו נמנעים מלהוסיף לינקים, ורק מיידעים אתכם על קיומה של האפשרות הלא ממש חוקית הזו.

9. שמות דומיין

זוהי דרך ספוקלטיבית בהרבה לגריפת רווחים, אבל אם יש לכם אינסטינקטים טובים תוכלו לנסות להשתמש בה: לרכוש שמות דומיין שאתם מאמינים שיהיו שווים הרבה מאד כסף יום אחד. זהו בעצם סוג של אספנות וירטואלית, בה אתם אוספים שמות דומיין קליטים וקורצים.

כך למשל, אם אתם מאמינים שיום אחד תקום בלוגיה ורדרדה שתקרא לעצמה "פקאצה", תוכלו למהר ולרכוש עוד היום את www.fakatza.co.il. כך, בבוא היום, סביר להניח שחברת הבלוגים הזו תבקש לקנות מכם את שם המתחם הנחשק תמורת סכום נאה בהרבה מ-18 הדולרים ששילמתם עליו כשהיא עדיין לא היתה קיימת. לשם השוואה: בשנת 2006 נמכר שם המתחם sex.com תמורת 14 מיליון דולר.

טיפ קטן מאיתנו: אל תרוצו לרכוש שמות דומיין של חברות שכבר קיימות, רק כדי לחסום אותן בחוסר תום לב ולהכריח אותן לשלם לכם הרבה כסף על המתחם הקורץ. בתי המשפט מאד לא אוהבים את זה.

10. תחרויות מקוונות


באתר הבריטי הזה, Prize Finder Online, תוכלו למצוא ריכוז עצום של תחרויות נושאות פרסים, יותר ופחות יקרי ערך, ברחבי הרשת. כמובן שזה לא הכל, אם תחפשו בעצמכם תוכלו למצוא אתרים שעורכים תחרויות מוזיקה, צילום, עריכת פוטושופ וכמעט כל דבר אחר שתוכלו להעלות על דעתכם. אם יש לכם זמן פנוי וכשרון, תוכלו לשבת רגל על רגל מול המחשב, להשתתף בתחרויות ולזכות בפרסים. מה רע?
(קרדיט לאתר אחר)