TGF.co.il - מידע|קרן יער
 
מציג תוצאות 1 עד 3 מתוך 3
עוד |
 • צפיות: 10,709
 • תגובות: 2
 1. Randome מנותק/ת מורחק
  תאריך הצטרפות
  28.04.2010
  שם פרטי
  אבישי
  הודעות
  165
  #1

  קרן יער

  קרן יער (או קרן צרפתית או בפשטות: קרן) היא כלי נשיפה ממתכת (בדרך כלל פליז). היא מסוגלת להפיק צלילים רועמים ודרמטיים (תרועות) לצד צלילים שקטים ונוגעים ללב. מנעדה של קרן היער הוא השני בגובהו במשפחת כלי הנשיפה ממתכת, לאחר החצוצרה ולפני הטרומבון. צלילי הקרן נכתבים בּמפתח סול, אך לעתים צליליה הנמוכים נכתבים בּמפתח פה.

  תולדות קרן היער מתחילות עוד בתקופה הפרהיסטורית; אנשי התקופה נהגו להשתמש בקרניים של בעלי חיים ליצירת צלילים רמים שנשמעו מרחוק, קרן דומה משמשת את היהודים כשופר.
  הקרן בנויה כצינור ארוך, שקצהו האחד דק, ובקצהו השני הוא מתרחב מאוד, ומשמש כמגבר לצליל הבוקע ממנו. בצליליה הגבוהים במיוחד של הקרן (יותר מסול גבוה כתוב), לנגני הקרן קשה לדייק בצלילה מכיוון שהם תלויים בלחץ השפתיים, שנעשה למאוד קרוב בצלילים הגבוהים.

  תפקיד הקרן בתזמורת

  בתזמורת סימפונית ממוצעת יש לרוב ארבע קרנות, לעתים ישנן שלוש או שתיים בלבד ולעתים יש חמש או שש קרנות המנגנות בו זמנית. בדרך כלל משמיעה הקרן צלילים ארוכים בקטעים שבהם רוצה המלחין פורטה וממלאת את ההרמוניה, אך לעתים יש לה גם סולואים מיוחדים. בדרך כלל, הכתיבה לקרנות היא בכמה קולות, בהתאם למספר הקרנות בהן מעוניין המלחין ביצירתו. בתזמורת סימפונית שבה ארבע קרנות, הכתיבה לקרנות מתחלקת לקרן 1 וקרן 3 המנגנות את הצלילים הגבוהים, וקרן 2 וקרן 4 המנגנות את הצלילים הנמוכים. בעבר הייתה לכל סולם קרן והיו כותבים לה בצלילים העיליים בלבד על הסולם, כלומר אם היצירה הייתה כתובה בסולם דו מז'ור, אזי הייתה קרן בדו, ואם היצירה הייתה כתובה בסול מינור, אז הייתה קרן בסי במול (המז'ור המקביל), ולכן צלילי הקרן היו מוגבלים בעבר. בתזמורות כיום נפוצה הקרן בפה, המסוגלת להפיק את מגוון הצלילים הנזכר.

  סוגי קרנות

  קרן טבעית

  בסביבות שנת 1100 לספירה החלו לייצר קרנות ממתכת, המכונות כיום קרנות טבעיות[1]. לקרנות אלו אין שסתומים, ואת הצלילים שהן מפיקות ניתן לשנות על ידי מתיחה והרפייה של השפתיים, שינוי לחץ האוויר, ועל ידי מיקום היד בתנוחות שונות בתוך הפעמון של הקרן. הנגינה בקרן הטבעית, שהיא בעקרון צינור אוויר בעל אורך קבוע, מתבצעת על ידי ניווט בין שלביה השונים של סדרת הצלילים הטבעיים. מאחר שלכל צינור אוויר באורך נתון, ומכאן שלכל קרן טבעית, צליל בסיסי אחד ויחיד, שגובהו של כל-אחד מצלילי סדרה האחרים מתייחס אליו בשיעור קבוע. לא ניתן לנגן בקרן טבעית את כל הצלילים הכרומטיים, המהווים את אבני הבניין של המוזיקה המערבית. הנגינה בקרן הטבעית הייתה לקשה מאוד משום שדרשה מהנגן מיומנות רבה בשימוש הן בשפתיים והן ביד ימין, איתה "סתם" ו"פתח" את פתח הפעמון כדי להפיק את הצלילים הכרומטיים שאינם משלבי הסדרה הטבעית. לכן, שופרה הקרן באופנים שונים, ובעיקר: הוספו לה שסתומים.

  קרן השסתומים (Valve Horn)

  בשל מוגבלות הקרנות הטבעיות, פותחה קרן השסתומים בסביבות שנת 1815 על ידי הגרמני היינריך שטולצל [2]. בקרן זו ניתן להאריך את אורך הצינור ולהנמיך את הצליל על ידי לחיצה פשוטה על לחצן, במקום להרכיב צינורות נוספים בכל פעם כפי שנעשה עד אז. כעת, נגינת סולמות כרומטיים הפכה אפשרית, וחופש הכתיבה של המלחין גדל. בתחילה, קרנות השסתומים לא היו פופולריות במיוחד מכיוון שהצליל שלהן היה שונה מן הצליל של הקרן הטבעית והנגנים שכבר היו רגילים לנגן בקרן הטבעית לא התרגלו לשינוי, אך עם הזמן קרנות אלה השתכללו ותוך כמה עשרות שנים מהמצאתה של קרן השסתומים הנגנים החלו להעריך את השיפורים הטכניים שהיא הציעה.

  הקרן הכפולה (Double Horn)

  מכיוון שבקרן השסתומים הרגילה ניתן לבצע מנעד כללי מצומצם, שילבו אדמונד גומפרט ופריץ קרוספה קרנות שסתומים בשני סולמות, קרן בפָה וקרן בסי במול לקראת סוף המאה ה-19. השילוב איפשר לנגן צלילים במנעד רחב יותר מאשר בכל אחת מן הקרנות לחוד. ההחלפה בין הקרנות נעשית על ידי לחיצה על לחצן נוסף. לחיצה על הלחצן מעבירה את האוויר מצינורות הקרן בפָה לצינורות הקרן בסי במול. צינורות הקרן בסי במול קצרים מצינורות הקרן בפה וכך גדל מנעדו של הכלי.

  הקרן המשולשת (Triple Horn)


  לקראת שנות ה-60, פותחה הקרן המשולשת, על ידי ריצ'רד מריוות'ר [3]. הקרן המשולשת היא בעלת חמישה לחצנים; אחד בקמיצה, אחד באמה, אחד באצבע, ושניים באגודל. הקרן המשולשת משלבת את האלמנטים של הקרן הכפולה ושל קרן ה-פָה הגבוה (F alto).
  בעזרת קרן ה-F alto ניתן לנגן צלילים גבוהים יותר מאשר בעזרת קרן ה-F או קרן ה-Bb.
  בניגוד לאחיותיה ממשפחת כלי הנשיפה, קרן היער נפוצה כמעט רק במוזיקה קלאסית. בשנים האחרונות, החלו לנגן בקרן גם במוזיקת ג'אז כיחידים ובביג בנד.

  תמונה :  קרדיט לויקיפדיה .

 2.  
 3. נושאים אחרונים
 4. mc1nemo מנותק/ת TopGear Beginner
  תאריך הצטרפות
  12.03.2010
  שם פרטי
  נימו
  הודעות
  101
  #2

  כל הכבוד על ההשקעה!
  כנסו לפורום כלי נגינה ותגיבו http://www.tgf.co.il/forumdisplay.ph...99%D7%A0%D7%94

 5. SimpLe מנותק/ת TopGear Super Professional
  תאריך הצטרפות
  10.10.2009
  שם פרטי
  יוחאי
  הודעות
  2,583
  בלוג פוסטים
  10
  #3

  חח לפני 3 שנים ניגנתי על קרן יער...

  תודה.

  SimpLe- יוחאי,
  מנכ"ל האתר לשעבר.

  לכל בעיה|עזרה|פנייה|בקשה|תלונה| צעה|אחר

  לחצו פה ושלחו לי הודעה פרטית עכשיו.

 

המבקרים מצאו דף זה ע"י חיפוש המילים:

תגיות בנושא זה

SEO by vBSEO