#1

אחרי ההפסד הביתי כולם הלכו עם הראש למטה. כעת, יממה אחרי מותר להרים אותו ולהביט קדימה בתקווה. קבוצה שהוליכה 29 מחזורים את הטבלה וניצחה ב-26 משחקים לא נהנית מלוקסוס של 'מרה שחורה'. 270 דקות של אש וגופרית ומאבק על כל פיסת דשא. חיפה הרגילה את כולם לפנים מחייכות. צילום: ראובן כהן


על מכבי חיפה הנוכחית, זהבי (מעל שחר) לא היה כותב פודל. צילום: ראובן כהן
תתחילו להפנים: אין דבר כזה אליפות לא הוגנת.
שער מנבדל ברור שנשרק לזכות הפועל תל אביב ב-86' העניק להם אליפות הוגנת? האליפות של מכבי תל אביב ב-03' בגלל הפרש שערים טוב יותר מזה של מכבי חיפה הוגנת? ויש עוד כמה דוגמאות בארץ שלא הקבוצה הטובה ביותר זכתה באליפות.

וכאן בכלל נותרו 270 דקות קשות לשתי הראשונות וגם משחק שנראה קל לכאורה הופך לקשה כשרצים עם משקלות על הרגליים.
קראו בבקשה את השורות הבאות: " לא, זאת לא היתה מכבי חיפה ההתקפית, הנמרצת שכה אהבנו לראות. גם לא חיפה חדורת הרוח. אתמול הפך הנמר הלאומי שלנו לפודל קטנטן, פודל פחדן" (סוף ציטוט).

מי הכותב? איזו מכבי חיפה? מה קרה שהפכה לפודל פחדן?
הכותב ישב ב"משחק העונה" שורה מעל נשיא מכבי חיפה, יעקב שחר (פיני זהבי ב"ידיעות אחרונות ב-25 במאי 1986). קיבלתם רמז איזו מכבי חיפה זאת ומה קרה שאיבדה את מותג הנמר הלאומי: מאמנה, שלמה שרף, זה המטיף כיום נגד מכבי חיפה ואלישע לוי (ולא מסיבות מקצועיות) העז להוציא חלוץ מצוין (משה סלקטר) בדקה ה-55 ולהכניס במקומו קשר הגנתי (ניר קלינגר).

עוזי מור מביט על שניים מגיבורי ה"דאבל"- עטר (משמאל) וחברו. צילום: ראובן כהן
כמובן שלמכבי חיפה אין זמן וחשק להתנצח עם מי שמבקש להישאר פופולארי בכל מחיר. ברורים שני דברים: חיפה עדיין נותרה הקבוצה הטובה יותר, למרות שאינה מוכיחה זאת בחודש האחרון, ודאי לא הפכה לפודל פחדן וההפסד להפועל תל אביב שיבש לחיפה את התוכניות לשמור לפחות על פער שלוש הנקודות וברגע שנמחקו אין לה אלא לשנס מותניים ולהסתער על תשע הנקודות בקופה.

למכבי תל אביב, היריבה הקרובה, אין תוכנית להעניק לחיפה מתנות על מגש של כסף. עדיין לא הבטיחה לעצמה את המקום השלישי המוליך בביטחון מלא לאירופה שלא לדבר על יוקרה. בניגוד לסברה שתל אביב תעשה הכל כדי לקלקל ליריבתה העירונית, מישהו חשב שאבי נמני חושב דווקא לנצח גם את מכבי חיפה וגם את הפועל תל אביב ?

טוב לזחוחי הדעת שלא מאמינים שהכדורגל הישראלי השתנה מהקצה לקצה ואין יותר מתנות חינם. תל אביב תאבק בחירוק שיניים כפי שנאבקה ב-91' ולמרות שהפסידה 4:1 לחיפה ברמת-גן, אסור לשכוח שויקטור צ'אנוב הדף שני פנדלים מרגלי איציק זוהר וניר קלינגר.

רפאלוב עם ההזדמנות הגדולה במחצית הראשונה. ניער את ידין והחטיא. צילום: ראובן כהן
מעניין, בשעה שבחיפה מבינים את הנזק ששיטת הקיזוז גרמה לרוח הספורט במדינה, ולמרות זאת החליטו ל"רדת" מהזכרתה, דווקא בהפועל תל אביב נזכרו בה ואיתי שכטר הדגיש בפני כל מי שרצה לשמוע: "השיטה לא טובה". גם יוסי אבוקסיס ובעצם מי לא.

שכטר עדיין לא ישב במקום שחיפה פינתה, אחרת לא היה מפגין עויינות כלפי שיטה שלמעשה מקנה יתרון לקבוצתו. כי אם לא היה קיזוז, לא היה נערך משחק עונה והליגה הייתה מסתיימת במחזור ה-30 וכולם יודעים מי אמורה הייתה להיות אלופה.

לא נורא, לא אבוד. מתחיל להזכיר את עונת 2002/03:

*מחזור 25: הפועל תל אביב ראשונה (53), מכבי תל אביב שנייה(52) ומכבי חיפה שלישית(52).
*מחזור 26: הפועל תל אביב מסיימת בתיקו, מכבי תל אביב גם, חיפה מנצחת והדרוג החדש: 1.מכבי חיפה(55)2. הפועל תל אביב(54) 3. מכבי תל אביב(53).
* מחזור 27: הפסד למכבי חיפה, ניצחונות לתל אביב ושוב מהפך: 1. הפועל תל אביב(57), מכבי תל אביב(56) ומכבי חיפה(55).
* מחזור 28: הפסד להפועל ת"א, ניצחון למכבי ת"א, תיקו לחיפה. סדר חדש: מכבי תל אביב(59), הפועל תל אביב(57) ומכבי חיפה(56).

* מחזור 29: הפסדים למכבי תל אביב והפועל, ניצחון לחיפה. כרגע שתיים במקום הראשון: מכבי ת"א וחיפה(59) והפועל עם 57.
* מחזור 30: המתח גואה. רק הפועל מנצחת, יריבותיה מסיימות בתיקו. שלוש קבוצות עם 60 נקודות לפי הסדר הבא: מכבי ת"א, הפועל תל אביב וחיפה.

קולמה ייאלץ לעמול קשה עד שיראה שוב את שכטר תחתיו בטבלה. צילום: ראובן כהן
* מחזור 31: המתח בשיאו כי כולן ניצחו (63 נקודות) והסדר לא השתנה.
* מחזור 32: הפועל ת"א נפרדת מדבוקת הצמרת עם תיקו. האחרות מנצחות: מכבי ת"א וחיפה (66), הפועל עם 64 בלבד.
* מחזור 33 ואחרון: הפוטו פיניש מסתיים בהפרש בן שני שערים בלבד. מכבי ת"א עם 69 נקודות (31:66) וחיפה עם 69 והפרש 42:75. מי זכה בתואר? הקבוצה הטובה יותר, האטרקטיבית יותר? אלמלא האליפות הזאת שת"א זכתה מההפקר, הייתה מסכמת היום 14 שנים ללא תואר (!). להפועל תל אביב לא איכפת להגיע לאותו מעמד.

שחקני חיפה יודעים בדיוק מה מצפים להם. ההפסד לא שבר את רוחם מעבר לשעות הראשונות אחריו. בכדורגל אין ואקום אלא אם "משחק העונה" נערך במחזור הסיום כמו לפני 24 שנים. אז אי אפשר היה לתקן וההרגשה הייתה נוראית למרות הדעה שהשער לא היה כשיר בעליל.

אין להוציא מכלל אפשרות שהפרש שערים עלול להכריע את גורל התואר. פער שלושת השערים לזכות הפועל משמעותי אך לא קריטי. וכדאי לשים לב: לכל שער ישנה משמעות עצומה. כמו ב-2003.

עימות ישיר כבר לא יהיה השנה בין חיפה להפועל. אחת מצפה למעידת השנייה. צילום: ראובן כהן
ברור להפועל תל אביב שאם מכבי חיפה תכבוש 15 שערים בשלושת המשחקים האחרונים, כפי שעשתה לפני שבע שנים, האליפות תישאר בחיפה.

מה שקרה אז נדיר, לא רק בגלל כושר ההבקעה המדהים של חיפה אלא בגלל השתלשלות האירועים.

* מחזור 31: מכבי תל אביב מנצחת 2:3 וחיפה לא חוסכת נחת רגלה מהפועל פתח תקווה בתוצאה 0:5 ב"אורווה". את מנת השערים שלה סיימה בדקה ה-79. הפרש השערים עומד על הפרש שניים לזכות ה"צהובים".

* מחזור 32: מכבי תל אביב ניצחה 0:5 וחיפה ארחה בקריית אליעזר מול יציעים מלאים את הפועל כפר סבא. עד הדקה ה-64 חיפה כבשה חמישייה נוספת אך התרשלה בהגנה ואיפשרה ליניב אברג'יל לכבוש שער כבוד, רע מבחינת חיפה. הפרש השערים בין השתיים צמח לשלוש לזכות תל אביב.

* מחזור 33 ואחרון: הדרמה בעיצומה. מכבי חיפה נסעה לאשדוד ואחרי חצי שעה הוליכה כבר 0:5. קולטים ? נותרה לה שעה לכבוש כמה שערים שתרצה.
המכונה החיפנית חדלה מלפעול מתוך תחושה שמכבי תל אביב, הגם שמשחק הבית של הפועל פתח תקווה נערך ברמת-גן, לא תצליח לנצח ביותר משניים-שלושה הפרש. הנבואה התקיימה- ת"א ניצחה 0:3.
אבל חיפה, לא רק ששבתה מהבקעה, הגנתה נרדמה לרגע ושי הולצמן כבש שער כבוד לאשדוד (דקה 69) וכך שני שערי כבוד של קבוצות שהובסו מנעו מחיפה את התואר.

כי עם שלוש פעמים 0:5 לשתי הקבוצות היה מספר נקודות זהה והפרש שערים זהה והמנצחת היא מי שכבשה יותר. חיפה 75 ות"א רק 66 שהספיקו לה.

ההתקפה תצטרך לכבוש כמה שיותר- ההגנה לא לספוג. אפילו לא שער אחד. צילום: ראובן כהן
רק נביאים וטיפשים יכנסו למספר התרחישים האפשרי עד לסיום. בגלל היריבות, בגלל הלחץ, בגלל המתח ובגלל שלא יהיה מצב ששתי הקבוצות תשחקנה במועד ובשעה זהים.
הנה בשבת הפועל תל אביב מול אשדוד אחר הצהריים (המשחק הוקדם כדי לאפשר לשתי הקבוצות מנוחה לקראת משחקי הגביע) וביום שני, רק ביום שני מכבי תל אביב מול חיפה.

על פי "היגיון" זה, חיפה אמורה לארח את בית"ר ירושלים בשבת הבאה ויום שני יאכלס את הדרבי התל אביבי רב המתח והמשמעות. ומה אם יהיה שוויון נקודות גם במחזור האחרון ?
חיפה תשחק מול בני יהודה בבלומפילד בשבת והפועל תיסע לטדי ביום שני ? יכול להיות ששידורי הטלויזיה של ערוץ 1 יקבעו את מנת הלחץ על האלופה הבאה ?

בשורה התחתונה: גם מי שלא אוהד את אחת משתי הקבוצות, יצפה בקוצר רוח לסיום הדרמטי. האם ליגת העל הולכת לקראת הכרעה רביעית בהפרש או יחס שערים. הראשונה בעונת 64/65 כשהכח רמת גן זכתה באליפות עם 37 נקודות לפני הפועל פתח תקווה עם מספר נקודות זהה. השנייה בעונת 69/70 כשמכבי תל אביב (39) הקדימה את הפועל ת"א לה גם היו 39 נקודות. על השלישית בין חיפה למכבי ת"א (2003) סיפרנו וכרגע מתבשל משהו באופק.