#1

ניתן לסכם את עונת הבכורה של כספי ב-NBA במילה אחת: הצלחה. טלפז ממליץ לכם לשים את הירידה לקראת הסוף בפרופורציה, ולהסתכל על השחקנים במעמדו ועל תרומתו והעלות. המספרים אומרים הכל

העונה הראשונה של עמרי כספי ב-NBA היתה נפלאה ומדהימה, ומי שנותן לחודשיים האחרונים לשנות את הפסיקה הכללית הזו פשוט לא מבין את חיי שחקן השנה הראשונה בליגה הזו. ומי שמשווה את המספרים של כספי לאלו של טייריק אוואנס או סטפן קארי וטוען שהם, בניגוד אליו, לא נתקלו ב'חומת הרוקי' המפורסמת – גם הוא לא מבין את ה-NBA. כי הם, כבר עכשיו, נחשבים לשחקן 1 או 2 בקבוצה שלהם ונבחרו בעשיריה הראשונה בדראפט, עם ציפיה לתרומות כאלו. בחינת התרומה של כספי, מנגד, צריכה להיות אישית אבל גם בהשוואה לאלו שנבחרו בסביבה שלו, קצת מעליו וקצת או הרבה מתחתיו. וההשוואה העונה לא קלה ולא תמיד מיטיבה עימו כי מדובר במחזור מצוין והרבה יותר עמוק של רוקי'ס ממה שכולם חשבו בערב הדראפט ביוני 2009. ולמרות התחרות הקשה, כספי יכול להיות גאה. כי אם באתר ה-NBA נשאלו מספר כותבים איך היו בוחרים כיום את אותו מחזור השחקנים של 2009 אחרי שהם יודעים מה כל אחד תרם ואפילו כמה כל אחד נפצע, ואצלם כספי המריא עד למקום השישי – זה אומר הרבה.

כספי היה מתוסכל לאחרונה מרכבת ההרים בדקות המשחק שקיבל ממאמנו, פול ווסטפאל. התחושות שלו מוצדקות כי יחד עם החזרה לפרקט של פרנסיסקו גארסיה, הקרדיט מהמאמן על החצי הראשון הטוב שלו העונה נגמר מהר מדי והירידה שלו במספרים נבעה בעיקר משינויי הרוטציה המוזרים והמוגזמים של ווסטפאל, כמו גם משינוי הגישה שלו כלפי עמרי שאמרה: 'טעות אחת ואתה מתייבש על הספסל'. ברגע שהביטחון לא הגיע יותר מהספסל – ושוב, לעמרי הגיעה תקופה ארוכה יותר של ביטחון כזה – גם הזריקות מהשלוש הפכו ליותר מהוססות ומוחטאות.

אבל הנה קצת פרופורציה בשביל כספי וכל מי שמנסה לנתח את הופעותיו: לאחרונה מככב בניו אורלינס הרכז הרוקי מ-UCLA דארן קוליסון שנבחר 21 בדראפט, שני מקומות לפני כספי. הכוונה ב'מככב' היא שמדובר ביכולת שהיתה מציבה אותו חזק בדיון על רוקי העונה. הבעיה של קוליסון היא שלפניו משחק מי שהתחיל את העונה כרכז הטוב בליגה, כריס פול, שכל עוד היה בריא קוליסון שיחק ותרם מעט יחסית. החודש הראשון עוד היה טוב עם ממוצעים של 11 נק' ו- 5 אס' ב- 23 דקות ואז בדצמבר הוא ירד ל- 4 נק' ב- 15 דק' ובינואר ל- 5 נק' ב- 15 דק'. כל אלו הובילו לכך שקוליסון אפילו לא נבחר למשחק האולסטאר של הרוקי'ס, כבוד לו זכה כידוע כספי. אבל בפברואר כריס פול נפצע וההזדמנות האמיתית הגיעה. קוליסון, כשחקן חמישיה ב- 34 משחקים, מציב מספרים של אולסטאר: 18 נק', 9 אס' ב- 40 דקות למשחק. בקיצור, האמירה שטיימינג והזדמנות הם מרכיבים מכריעים ב-NBA היא לא קלישאה. שחקנים אדירים יושבים על הספסל בעונת הרוקי ומחכים להזדמנות.

והנה דוגמא בולטת עוד יותר: רודריג בובואה, הגארד הרוקי הצרפתי של דאלאס שנבחר 25 בדראפט, קלע 7 נק' ב- 14 דק' למשחק בנובמבר ואז צנח ל-3 נק' בדצמבר, 4 נק' בינואר ו- 5 בפברואר. מיותר לציין שבאולסטאר הרוקי'ס הוא לא שיחק. במרץ, כשג'ייסון טרי נפצע, המאמן ריק קרלייל הכניס אותו חזק לרוטציה והתוצאה היתה ממוצע של 13 נק' ב- 19 דק' למשחק. הכישרון עליו דיברו בדאלאס מאז הקיץ שעבר, התפרץ. מדובר בסקורר עם קפיץ ברגליים ובניגוד ללא מעט צעירים מהאקדמיה הצרפתית לכדורסל, גם הקליעה שלו מבחוץ טובה. בכל דיוני הטריידים שדאלאס חוותה, וכרגיל אצל מרק קיובאן – היא חוותה - קבוצות רצו את בובואה, אותו אחד שקלע 4 נקודות למשחק. אבל דאלאס התעקשה לשמור עליו ולמרות זאת בקושי נתנה לו לשחק. משחק השיא שלו הגיע דווקא אחרי שטרי חזר לרוטציה, כשמול גולדן סטייט ב- 27 במרץ, הוא קלע 40 נקודות שכללו 9 שלשות. ומה קרה במשחק לאחר מכן? בובואה שותף רק 15 דקות בהן קלע 5 נקודות. שני משחקים מאוחר יותר? 2 נקודות ב-11 דקות מול אורלנדו. אז אם כספי משתגע מווסטפאל, מה אמור לחשוב בובואה על קרלייל? ובקיצור, כרוקי שנבחר במקומות האלו, שמקבל כמיליון דולר בלבד לעונה (סכום פעוט ב- NBA) ולא מייצר מחויבות למאמן לשתף אותו בגלל שכרו הגבוה, צפויות עליות וירידות שלא קשורות ליכולת. בהשוואה לקוליסון ובובואה, שני שחקנים שדי בטוח נראה עוד הרבה שנים בליגה, כספי היה סלע של יציבות.

עמרי צריך להיות מאד מרוצה מעונתו הראשונה וגם מהסיטואציה שלו בסקרמנטו. הוא הצליח על המגרש ותרם לקבוצה מבחינה שיווקית. כי העונה היו שתי סיבות ל- NBA לחזור ולהתייחס לקבוצה הקטנה מקליפורניה: טייריק אוואנס וכספי. מספרית, מעניין שבסופו של דבר דווקא החודש הראשון שלו בליגה, נובמבר, משקף גם את מספריו לכל העונה. הוא קלע אז 11 נק' ב- 25 דק' למשחק, בדצמבר המריא ל- 14 נקודות למשחק, בינואר 12 ובפברואר 11. מרץ הציג את הצניחה ל- 5 אבל באפריל הכיוון כבר חיובי עם עליה ל-10 נקודות למשחק. בסופו של דבר, אין אחד שלא היה קונה ממנו תרומה של 10.5 נק', 4.6 ריב', 1.2 אס', 45% מהשדה, 38% מהשלוש ב-25 דק' למשחק והיעדרות סה"כ מחמישה משחקים כל העונה. אף אחד.

כספי צריך להביט על כל אלה ולומר תודה. לאו דווקא למישהו ספציפי אלא לסיטואציה אליה הגיע ושלדעתי יכולה להמשיך להיות מצוינת עבורו בסקרמנטו גם בעונה הבאה, וזאת למרות מאמנו הקצת מוזר והשורה התחתונה של מעט מדי נצחונות (היעד של 30 לא הושג העונה, העונה הבאה כבר צריכה לספק 35 עד 38 ניצחונות לקינגס). קשה לשכוח את פניו המאוכזבות בסלון בביתו כשדייויד סטרן הקריא את השם 'ויקטור קלאבר' בבחירה ה- 22 של פורטלנד, אבל למרות כל הפציעות שעברו על הבלייזרס אין לי ספק שהוא היה מתייבש על הספסל שם באופן משמעותי, וכך גם בקבוצות רבות אחרות. אלילת המזל האירה לו פנים ואין בכלל ספק שהוא עזר לה כשניצל את הדקות שקיבל והוכיח שיש לו יכולת ואופי שמתאימים ל-NBA. הקינגס התאימו לו מאד ועדיין מתאימים לו, אבל זה לא אומר שהוא בטוח יישאר שם. חשוב להבהיר: יש לו כרגע מעט מאד יכולת להשפיע על מעבר אפשרי לקבוצה אחרת. אם הקינגס רוצים שיישאר, הוא חתום לעוד שנה כשגם השנתיים לאחר מכן הן באופציה השייכת לקבוצה. כמובן שהוא יכול לבקש או לדרוש מהם להעבירו לקבוצה אחרת אבל הם לא חייבים להסכים ושחקנים גדולים, ותיקים ומפורסמים ממנו דרשו בעבר דרישות כאלו ונענו בשלילה.

אבל אם הוא יפנה אליהם, הם ודאי יאזינו להצעות מקבוצות אחרות ויהיו כאלה. כספי הוא נכס לטרייד גם לסקרמנטו וגם לקבוצות אחרות כי הוא תורם הרבה יחסית לשכרו, בניגוד למשל לחברו לקבוצה, אנדרס נוצ'יוני שאמור להרוויח 14 מיליון דולר בשנתיים הקרובות. נוצ'יוני מתאים יותר לקבוצות טובות שצריכות שחקן מנוסה וקשוח מהספסל שמכיר את כל הטריקים. אבל גם אם סקרמנטו תנסה להעבירו לקבוצה כזו, אותה קבוצה תהסס רבות לפני שתיקח כי מדובר בחוזה גרוע שתוקע את תקרת השכר. אבל צירופו של כספי לעיסקה כזו יכול להמתיקה ולעשותה אטרקטיבית כי כאמור, כספי תורם הרבה יותר מהסכום אותו הוא מרוויח. ורוב עסקאות החליפין בליגה כיום מונעות קודם כל מהשיקול הכלכלי ותקרת השכר. עוד תרחיש אפשרי הוא עסקה ביום הדראפט. בהגרלת הלוטרי ייקבע בדיוק המיקום בו תבחר סקרמנטו כשהצפי הוא למשהו סביב מקומות 5 עד 7. אם נניח יהיה שחקן מסוים שהקינגס ירצו שצפוי להיבחר קודם, ייתכן שהם יצרפו מישהו כמו כספי לבחירה במיקום המקורי שלהם כדי להתקדם ולבחור גבוה יותר. אלו כמובן תרחישים דמיוניים כרגע.

מקצועית, כספי הראה כמה תכונות NBA נפלאות. הוא רץ מהר יותר במגרש הפתוח מרוב השחקנים בגובה ובעמדה שלו, הוא מסתער נחוש יותר מיריביו לריבאונד, יש לו שחרור מהיר בקליעה (מי היה מאמין לפני שנה?), הוא לא פוחד לזרוק והוא גם קולע ברגעים מכריעים ויש לו יכולת מסירה לא רעה. הוא צריך לשפר את ההגנה האישית (לא יזיק גם לקחת כמה עבירות תוקף), להוריד למינימום את האיבודים ולשפר את קבלת ההחלטות כשהכדור בידו – גם הוא לעיתים נדבק בחיידק של טייריק אוואנס ומוקדם יותר קווין מרטין – מי שמקבל את הכדור זורק אותו למרות שהוא עדיין אחד היחידים בקבוצה שמחפש למסור.

עמרי היום בעמדה שונה מהותית מזו בה היה אחרי שנבחר בדראפט ואפילו אחרי ליגת הקיץ. הוא
הוכיח שהוא שייך וכמעט בכל סיטואציה אליה ייקלע, בסקרמנטו או קבוצה אחרת, הוא הרוויח את הזכות לקבל צ'אנס משמעותי כשברור שבקינגס זה יהיה הרבה יותר מסתם צ'אנס. אם ללמוד מעבודתו האישית בקיץ שעבר, גם בפגרה העמוסה המתוכננת לו (ושאף אחד לא יצפה שיקלע 30 נקודות למשחק במדי נבחרת ישראל) הוא יעבוד טוב ונכון על חיזוק הגוף ושיפור אלמנטים רבים במשחקו. הוא יחזור טוב יותר כסמול פורוורד קלאסי שיכול לקחת אלמנטים משחקנים כמו נוצ'יוני, מייקל פיאטרוס, הידו טורקוגלו, אנדריי קירלינקו וטרבור אריזה. יש דימיון מסוים בינו ובין כל אחד מהרשימה הזו, כמובן כשהם היו בשלבים אחרים בקריירה שלהם.

לפעמים מבט על ממוצעים משכיח את התמונה הכוללת אז בואו נשים את הממוצעים לרגע בצד. לבחור יש ברזומה כמעט 800 נקודות ב-NBA וקרוב ל-350 ריבאונדים. אל תשכחו שלא פשוט לקלוע סל אחד או לקחת ריבאונד אחד בליגה הזו, אז כספי יכול לצאת לחופשה קצרה, להתמוגג ולהירגע. מותר לו לנוח כמה ימים ולהרגיש סיפוק. אחרי זה, אנחנו כבר מכירים אותו, הוא יחזור לטרוף.


"כל הזכיות לאתר אחר"