#1

"ופתאום - במקום שנדבר על עבודה - הם אמרו לי שהחליטו שאני לא ממשיך". עוזי (צילום: יותם רונן)


"עכשיו דורסמן לא צריך גיבוי. הוא זה הפועל חולון. הפועל חולון זה הוא ושלו. זאת סיטואציה אחרת לגמרי" (צילום: יותם רונן)


"אם ידעו שהם מכוונים למיקי, למה ביקשו ממני להישאר? למה נתנו לי הרגשה שאפשר להפוך את העונה הזאת?". עוזי עם מנכ"ל הפועל חולון טובי שוורץ (צילום: איתי חסיד)


מצויד בשמות שני שחקנים לחיזוק הקבוצה, שעל איתורם עמל בשבועיים האחרונים, הגיע אתמול בבוקר (רביעי) עמיר עוזי לאולם הפחים. לאחר האימון, התכנסה הנהלת הפועל חולון בחדרו של היו"ר טובי שוורץ. "כבר קיבלתי תקציב, היינו אמורים לסגור קצוות", מספר עוזי, "ופתאום - במקום שנדבר על עבודה - הם אמרו לי שהחליטו שאני לא ממשיך".


אחרי תשעה מחזורים סוערים בליגת העל, במהלכם השיג ניצחון אחד בלבד; לאחר תקופה ארוכה בה נשמע שוב ושוב שחולון רוצה לפטרו, סיים עוזי את תפקידו במועדון. את מקומו תפס מיקי דורסמן, שלפני שנתיים מימן והדריך את הקבוצה, שסיימה את עונת 2007/08 בזכייה באליפות היסטורית, ואחריה עזב.


עוזי נותר אתמול מתוסכל. מופתע ולא מופתע. "חודש אחרי ההפסד בחיפה, בהנהלה הרימו ידיים והביטו לצדדים כאילו 'מאין יבוא עזרי'. והכוונה היא למיקי דורסמן. יש שם בעיה של חוסר ניסיון והתנהלות במשברים. יש בחולון הנהלה חדשה, וכל האוהדים שנכנסו אליה חסרי ניסיון. מה שהם מכירים זה את ההצלחות בשנים האחרונות. ופתאום באה השנה - עם תקציב נמוך וחוסר מזל משווע שגרם להפסדים. הם לא ידעו איך לאכול את זה, וכל הזמן בחשו אצל מיקי: 'נו, אתה חוזר? נו, אתה חוזר?'".


"העננה הזאת כל הזמן ריחפה מעל, שהנה - אולי הוא יחזור", ממשיך עוזי, "הוא אפילו הגיע לאחד האימונים להראות סולידריות. כשהתוצאות לא היו כמצופה, העננה רק הלכה וגדלה. זה כל הזמן היה באוויר - לא מיוזמתו, אלא ביוזמת ההנהלה. הם קיוו כל הזמן שהוא יבוא ויציל - גם מבחינה כלכלית. עכשיו דורסמן לא צריך גיבוי. הוא זה הפועל חולון. הפועל חולון זה הוא ושלו. זאת סיטואציה אחרת לגמרי".


אתה מאוכזב ממנו?


"לא. בסיטואציה שנוצרה, אני לא הייתי העניין. גם אם הייתי עם 2-3 ניצחונות היום ומיקי היה אומר להם כן, היו מחליפים אותי. העננה הזאת, שכל הזמן רצו וחיכו שהוא יחזור, זה מה שהכריע. אין ספק שיש סוג של כעס. אני מאוד מאוכזב מהתנהלותם".


לפני שלושה שבועות, מציין עוזי, הוא הציע להנהלה להתפטר. "ביקשתי אולי 20% מסך החוזה שנשאר לי עד סוף השנה. ביקשתי את המינימום שבמינימום. הם אמרו 'מה פתאום, אין כסף, אתה לא הבעיה, אתה עם שלושה זרים. אנחנו מודעים לבעייתיות. אתה ממשיך'", הוא מספר, "רשמנו ניצחון גדול על בני השרון. לכן, בערב ההתרמה (ביום שני - ו.כ.) האווירה היתה מאוד חיובית. אמרו לי למצוא שני זרים - אם לא היו אומרים ומבטיחים, לא הייתי נשאר. לכן גודל ההפתעה. אם ידעו שהם מכוונים למיקי, למה ביקשו ממני להישאר? למה נתנו לי הרגשה שאפשר להפוך את העונה הזאת? זה קצת הולכת שולל. ההתנהלות פשוט לא תקינה, ככה לא עובדים. בטח לא בהגינות וביושרה מקצועית".


"לא היה פרטנר"


"אולי העובדה שהיינו צמודים בכל המשחקים היתה בעוכריי, זה גרם להם להרגשה שבעצם הבעיה היא המאמן" (צילום: ברני ארדוב)


"אני לא חושב שהעניין הוא אי פגיעה בזרים. עם חיזוק קוסמטי אפילו, אפשר היה להצליח". דווין מיצ'ל (צילום: ברני ארדוב)


"כל החיים הם בית ספר אחד גדול. אני מקווה ששכר הלימוד הזה ישתלם לי בעתיד". (צילום: ברני ארדוב)


לא שעוזי מתנער מאחריות. למרות שתקציבה של חולון ירד משישה מיליון שקל בעונה שעברה לשלושה מיליון וחצי, הציפיות היו ליותר משמונה הפסדים ומקום לפני אחרון. "הכישלון הוא גם באחריותי", הוא מודה, "אבל בין אדם להנהלה - אני חושב שלא ממש היה לי פרטנר וזה הדבר הכי מאכזב. הדבר המצחיק הוא שאנשים אומרים לי שלא נכשלתי, שהוצאתי את המקסימום מהקבוצה, שעם עוד זר היינו עם ארבעה ניצחונות".


- אז מה קרה העונה?


"בתחילת השנה הבטיחו לי חמישה זרים. ואז זה ירד לארבעה, כשאומרים לי שאין כסף, ואז לשלושה. כמעט ניצחנו מול ירושלים וראשון, אבל השמיכה היתה קצרה. ראו שהוצאנו מים מהסלע, שהקבוצה חורקת שיניים ונותנת הכל על המגרש. זה מתסכל. בדיעבד, אולי העובדה שהיינו צמודים בכל המשחקים היתה בעוכריי, זה גרם להם להרגשה שבעצם הבעיה היא המאמן. אולי אם היינו חוטפים בראש כל משחק, היינו עושים שינויים לפני כן".


- טענו שלא פגעת עם הזרים.


"אני לא חושב שהעניין הוא אי פגיעה בזרים. עם חיזוק קוסמטי אפילו, אפשר היה להצליח. הבאתי את הזרים הכי יעילים בליגה - דווין מיצ'ל הוא אחד משלושת הסקוררים הבולטים, ג'ון תומאס הריבאונדר מספר אחת. לא היתה כאן קבוצה מפורקת, לא כישלון קולוסלי. הקבוצה הגיעה כל ערב, ירקה דם ונלחמה. האכזבה הגדולה היא שההנהלה לא השכילה לראות שיש פה גרעין מצוין. נוצרה אווירה של 'הנה, נגמרה העונה'. באנו לאימונים ונלחמנו, למרות שהסיטואציה עם ההנהלה היתה קשה מאוד".


- מאיזו בחינה היה קשה לזרים עם ההנהלה?


"הם לא טיפשים. ברגע שהם רואים שמשחררים זרים אחרים, הם עושים אחת ועוד אחת".


למרות העונה הקשה שחווה, עוזי נשאר אופטימי. "מה שלא הורג, מחשל אותך. כל החיים הם בית ספר אחד גדול. אני מקווה ששכר הלימוד הזה ישתלם לי בעתיד, כי אני לא רואה את עצמי עוזב את הענף והמקצוע. אם לא הייתי מאמין בעצמי, לא הייתי בענף הזה".


דובר הפועל חולון וחבר ההנהלה, איתן לנציאנו, אמר בתגובה: "העניין של דורסמן עלה בימים האחרונים, אף אחד לא בחש. על פי מה שידוע לי, לא זכור שעמיר עוזי שם את המפתחות. להגיד שלא היה לו צ'אנס אחרי תשעה משחקים בקבוצה כמו חולון? אני חושב שזה יותר מדי. הרבה אנשים הרימו גבה איך הוא עדיין בחולון".