#1

מיניות היא חלק בלתי נפרד מחיינו. אולם, קיימים זיהומים שאפשר להידבק בהם באמצעות מגע מיני מכל סוג שהוא! מין אוראלי, אנאלי וואגינלי כאחד! לכן, כדי למנוע סבל מיותר וגם למנוע פגיעה בפוריות, חשוב לדעת על מחלות מין.
מחלות מין אצל נשים מועברות אל הילוד, וגורמות לסיכונים בילוד וללידתו בריא. וכן, מחלות מין שאינן תחת טיפול מהוות את אחת הסיבות להתפתחות סרטן צוואר הרחם.


כל המידע המפורט כאן לעייל אינו מבוסס על שום ידע אישי של אף אחד! הוא מעין סיכום שערכתי מתוך עלונים של הוועד למלחמה באיידס ושל משרד הבריאות בלבד!!! את מחלות המין ניתן לאבחן ולטפל ע"י גילוין המוקדם ככל האפשר, על כן מומלץ בחום להיבדק, הבדיקה כוללת לקיחת דם, ולקיחת דגימת שתן – ולא יותר!
הגילוי המוקדם הוא פה שם המשחק שמשדר אכפתיות לעצמך ולבן/בת זוגך!


1. מחלות מין המועברות ע"י מגע מין ואגינלי, אנאלי ואוראלי:
· זיבה (גונוריאה)
סימני המחלה: הפרשה מהפין או הנרתיק, צריבה (כאב שורף) בעת מתן שתן. רב הגברים שנדבקו יסבלו מהתופעות הללו, בעוד שרוב הנשים לא יחושו דבר, אך עלולות לפתח סיבוכים.
מתי מופיעים הסימנים? לרב תוך שבוע ימים מהמגע המיני המדביק.
סיבוכים: בנשים שלא טופלו, זיבה עלולה לגרום לדלקת באגן, לעקרות, הריון מחוץ לרחם וכאבים כרוניים קשים באגן. בגברים, המחלה עלולה לגרום לזיהום באשכים ובערמונית, צלקות בצינור השופכה הגורמות לכאבים באיבר המין, כאבים במתן שטן, וכן עקרות. ילוד שאמו חולה עלול לסבול מדלקת עיניים קשה.
דרכי הדבקה: יחסי מין בכל הצורות לא הגנה, עם בן/בת זוג נגוע. הדבקת עובר יכולה להתרחש בעת לידה, מאם חולה.
ריפוי המחלה: באמצעות אנטיביוטיקה. לאחרונה חלה עליה בעמידות החיידקים לסוגים שונים של אנטיביוטיקה, דבר המקשה על הטיפול.
מניעה: שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.


· עגבת (סיפיליס)
סימני המחלה: הסימן הראשון הוא כיב (פצע) לא כואב באיברי המין, בפי הטבעת או בפה. בשלב מאוחר יותר יכולה להופיע פריחה, יבלות באזור איבר המין, או כתמים לבנים בפה. הסימנים מופיעים 3 שבועות אחרי המגע המדביק.
סיבוכים: בשלה מאוחר (כעבור כמה שנים) עלולות להתפתח מחלות קשות במערכת העצבים כולל חוסר שליטה בשרירים, שיתוק, אי תחושת כאב, עיוורון, שיטיון (ירידה ביכולת החשיבה), אין-אונות ופגיעה בלב. הסיבוכים יכולים להתפתח גם אצל אנשים שלא סבלו מהתופעות המוקדמות של המחלה כמו כיב או פריחה. ילוד שאמו חולה ולא טופלה בהריון עלול לסבול ממחלה קשה.
דרכי הידבקות: יחסי מין בכל הצורות ללא הגנה עם בן/בת זוג חולים. הדבקת העובר יכולה להתרחש בהריון ובלידה כשהאם חולה.
ריפוי המחלה: ע"י אנטיביוטיקה, בעיקר אם האבחנה נעשתה בשלב מוקדם והטיפול ניתן כנדרש.
מניעה: שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.


· דלקת כבד נגיפית B
סימני המחלה:. דלקת כבד חריפה עם צהבת, ירידה בתאבון, בחילות, פריחה, וכאבי פרקים.
סיבוכים: זיהום כרוני קורה אצל עד 10% מהחולים המבוגרים שנדבקו. אדם עם זיהום כרוני נמצא בסיכון גבוהה לפתח סרטן הכבד או הרס הכבד.
דרכי ההדבקה: יחסי מין עם אדם חולה, מגע עם דם נגוע, שימוש במזרקים משומשים, קעקוע ללא חיטוי, פירסינג והעברת מאם חולה לילוד.
ריפוי המחלה: אין ריפוי למחלה. ברב המקרים יש החלמה מלאה. בתקופת המחלה הפעילה יש להקפיד על מנוחה, דיאטה והימנעות משתיית אלכוהול.
מניעה: ניתן למנוע הדבקה ע"י חיסון.שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.


· יבלות באברי המין (קונדילומה)
סימני המחלה:. אצל נשים היבלות יכולות להימצא על רירית הפות, פי הטבעת או הרחם. המחלה פחות נפוצה אצל גברים. היכלות יכולות להימצא בקצה הפין, על שק האשכים וסביב פי הטבעת. סימני המחלה לא תמיד נראים לעין, הם מופיעים תוך 3 חודשים.
סיבוכים: חלק מקבוצת וירוסים זו יכול לגרום לסרטן צוואר הרחם ואיברי המין.
דרכי ההדבקה: הידבקות בקבוצת וירוסים זו היא מאוד שכיחה ואפשרית במגע מיני לכל צורותיו עם בן/בת זוג חולה.
ריפוי המחלה: ניתן להסיר את היבלות באמצעות טיפול, משחות ותרופות נגד נגיפים. הטיפול אינו מבטיח שהמחלה לא תחזור.
מניעה: הימנעות ממגע מיני בזמן חשד למחלה, או בזמן המחלה. שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.


2. מחלות מין המועברות ע"י מין וגינאלי ואוראלי:
· הרפס
סימני המחלה: שלפוחיות וכיבים (פצעים) באברי המין וכאב, אדמומיות מלווה בצריבה וגרד. הנגיף הגורם למחלה נשאר בגוף לשנים רבות וחולים שנדבקו עשויים לחוות התפרצויות חוזרות של המחלה במהלך חייהם, הפצעים נוטים לחזור שוב ושוב. אדם שנדבק יכול להדביק במשך שנים.
סיבוכים: הדבקת הילוד יכולה לגרום למחלה קטלנית. מהווה אחת מהסיבות להתפתחות סרטן הרחם.
דרכי ההדבקה: יחסי מין וגינאליים, מין אוראלי, נשיקות, הנעשים ללא הגנה עם בן/בת זוג חולה. המחלה מדבקת גם בשלב שלפני הופעת השלפוחיות, כשיש מגע של אור נגוע בעור בריא באמצעות נשיקה, או מאזורי אברי המין. כאשר הפצעים פתוחים הסיכון להדבקה יותר גדול. הסיכון קטן יותר ככל שהעור שלם.
ריפוי המחלה: לא נינת לריפוי. ניתן רק להקל על התסמינים בתרופות או למנוע חזרתם בטיפול מונע. דרכים הקיימות לטיפול במחלה: א. אפיזודי – להקלה על הסימפטומים בזמן התפרצות ב. מניעתי – טיפול הניתן באופן קבוע לתקופה ממושכת על מנת למנוע הישנות של ההתפרצויות. לאחרונה הוכח כי טיפול מניעתי הניתן לחולה, מונע הדבקה של בן הזוג שאינו נשא ש המחלה.
מניעה: שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה, אבל א נותן הגנה מלאה כיוון שהפצעים יכולים להימצא באזורים שאינם מוגנים ע"י הקונדום.


· איידס HIV
סימני המחלה:.סימני מחלת האיידס מופיעים לרב מספר שנים אחר הדבקה. כאשר אדם נדבק הוא נשא, ללא סימני מחלה, אך יכול להדביק את בן זוגו בנגיף. הסימנים של המחלה מופיעים בצורת זיהומים קשים, דלקות ריאה קשות, ירידה במשקל, פצעים בפה שאינם חולפים וסרטן.
סיבוכים: הסיבוכים דומים לסימני המחלה.
דרכי ההדבקה: הנגיף עובר מאדם לאדם בנוזלי גוף: דם, נוזל זרע, נוזלי נרתיק האישה וחלב אם. יחס מין עם אדם חולה ללא קונדום, יחסי מין עם אדם נגוע לפני הופעת כימני המחלה, מגע עם דם נגוע באמצעות שימוש נשותף וחוזר בכלים שזוהמו בדם, למשל: מחט, מזרק, סכין גילוח ומכשירי קעקוע, פירסינג. אישה החיה עם הנגיף יכולה להעבירו לעוברה במהלך ההיריון, במהלך הלידה ואחרי הלידה דרך חלב האם. ישנו סיכון במין אוראלי להידבק בנגיף והוא בדר"כ לצד ה"מוצץ". כדי להפחית את הסיכון: א.הימנעות משפיכת הזרע בפה (בקשו מהפרטנר שלכן!) ב. הימנעו מליקוק איבר המין של האישה כשהיא במחזור, וכן מבליעת הפרשות הנרתיק ג. וודאו שאין פצעים פתוחים בפה או הרפס פעיל.
דרכים בהן לא נדבקים באיידס: איידס לא עובר בלחיצת יד משום שהנגיף אינו חי באוויר או על העור, בישיבה על אסלה משוטפת משום שנגיף אינו חי באוויר, בנשיקה ובשתייה מכוס משופת משום שברוק יש אנזים שמנטרל את הנגיף, רחצה בבריכה, טבילה במקווה, ובעקיצות חרקים משום שהיתוש כמו בע"ח אחרים אינו יכול לשאת נגיף HIV אנושי.
נגיף האיידס לא עובר ביחסי מין מלאים עם קונדום משום שהקונדום מונע מעבר של נוזלי גוף מדבקים!
ריפוי המחלה: אין ריפוי למחלה. התרופות שפותחו בשנים האחרונות אינן מסוגלות להשמיד את הנגיף אך יש ביכולתן להאריך את תוחלת החיים של החולים.
מניעה: בכל מערכת יחסים חשוב לעשות בדיקת לגילוי איידס לפני קיום יחסי מין לא מוגנים. יש לחזור על הבדיקה לאחר 3 חודשים.בדיקת איידס מעידה שאתם לוקחים אחריות על החיים שלכם ושל בני/בנות זוגכם בהווה ובעתיד. הבדיקה נעשית בחיסיון מלא, ותוצאותיה אינן מועברות לאף אחד מלבד הנבדק/ת והצוות הרפואי העוסק בנושא ומחוייב לשמירת סודיות רפואית. ניתן להיבדק חינם, בכל אחד מהמרכזים הרפואיים בארץ, וכן במרכזי הוועד למלחמה באיידס. שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה. ההבדל הדק בין לסמוך על עצמך ולסמוך על אחרים. הקונדום הוא אמצעי המניעה היחיד למניעת ההידבקות באיידס. השתמשו בקונדום בעיקר עם בני זוג חדשים או לא קבועים. רצוי לדבר על כך ולהגיע להבנה טרם קיום יחסי המין. מומלץ כי שני בני הזוג יבצעו במקביל בדיקת איידס. עד לקבלת התשובה יש להמשיך ולהשתמש בקונדום. טיפול באדם מדמם רק תוך נקיטת אמצעי הגנה נאותים, אין לגעת ישירות בדם טרי אלא באמצעות כפפות, שקיות ניילון או בד.


3. מחלות המועברות ע"י מין ואגינלי בלבד:
· כלמידיה
סימני המחלה: הפרשה מהנרתיק או מהפין, כאבים בעת מתן שתן. לרב הנשים ולכמחצית הגברים עם כלמידיה לא יהיו סימני מחלה.
סיבוכים: כמחצית מהנשים עם כלמידיה שלא טופלו יסבלו מדלקת באגן הגורמת לעקרות, הריון מחוץ לרחם וכאבים כרוניים קשים באגן. בגברים הזיהום יכול לגרום לדלקת באשכים והפרעות פריון.
דרכי ההדבקה: יחסי מין וגינאליים ללא הגנה עם בן/בת זוג חולים. יכולה להיות הדבקה מאם חולה לילוד בעת הלידה, שתגרום לזיהום בעיניים ולדלקת ריאות.
ריפוי המחלה: ניתן לריפוי ע"י אנטיביוטיקה.
מניעה: שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.


· טריכומוניאזיס
סימני המחלה: הפרשה מהנרתיק או מהפין, צריבה, גרד, ריח רע.
סיבוכים: בעיקר לילודים שנולדו לאמהות חולות.
דרכי ההדבקה: יחסי מין וגינאליים ללא הגנה עם בן/בת זוג חולה. יכולה להיות הדבקת ילוד בלידה מאם חולה.
ריפוי המחלה: ע"י אנטיביוטיקה.
מניעה: שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.


4. איך למנוע הדבקה במחלות מין:
· שימוש קבוע ונכון בקונדום
· שימוש בקונדום בכל סוג של מגע מיני!!
· אם יש סימני מחלה או חשש להדבקה – יש לפנות לרופא מייד
· אם יש סימני מחלה יש להימנע ממגע מיני עד לסיום הטיפול
· יש להודיע לבן/בת הזוג על קיום מחלה, כדי שיוכלו להיבדק ולקבל טיפול5. כיצד לקיים יחסי מים בטוחים יותר?
· בחירת בן/בת זוג שיש עמו יחסי אמון.
· חשוב שבני הזוג ידברו ביניהם על עברה המיני ויפעלו למניעת הדבקה.
· שימוש בקונדום הוא האמצעי החשוב למין בטוח יותר.


6. סימני מחלות מין:
· הפרשה לא רגילה מהנרתיק או מהפין
· הרגשת צריבה במתן שתן
· גירוד או פצעים באזור אברי המין או פי הטבעת
· פצעים ללא כאב באזור אברי המין או פי הטבעת


7. חשוב לדעת:
· מתן שתן לאחר קיום יחסי מין – אינו מונע הדבקה
· רחצה לאחר קיום יחסים – אינה מונע הדבקה
· גלולה למניעת הריון – אינה מונעת הדבקה
· מי שחלה פעם אחת במחלת מין יכול להידבק פעמים נוספות
· הדבקה במחלת מין אחד אינה מונעת הדבקה במחלת מין אחרת
· שימוש בקוטלי זרע אינו נותן הגנה מפני מחלות מין
· משגל נסוג לא מגן מפני הדבקה במחלות מין

יחסי אמון בין בני זוג ושלילת מחלות מין מאפשרת יחסי מין ללא קונדום!!
זכותך לסרב לקיים יחסי מין עם בן/בת זוג שאינו מוכן למין בטוח
מין בתשלום ומין מזדמן ללא שימוש בקונדום מהווים סכנה לבריאותכם
נשים וגברים יכולים להידבק במחלות מין בעת קיום מגע מיני בכל הצורות, אפילו במגע חד פעמי
ניתן להידבק במחלות מין גם ביחסי מין אוראלייםקרדיט ל-אפרסקית פצפונית מפורום אחר.