TGF.co.il - האשמים - אוהדי יובה
 
מציג תוצאות 1 עד 3 מתוך 3
עוד |
 • צפיות: 715
 • תגובות: 2
 1. Tomerage מנותק/ת TopGear Beginner
  תאריך הצטרפות
  31.08.2007
  שם פרטי
  תומר
  הודעות
  285
  #1

  לאימפרית כדורגל בגודלה של יובנטוס ראוי שיהיה קהל אוהדים בהתאם, אולם בשנים האחרונות אפילו סמפדוריה ומסינה עברו את ממוצע הצופים בדלה-אלפי. "יובה-טיימס" יצא לחקור:
  מאת: הילאל עאדל
  ביום שהכריזה הנהלת יובנטוס על שפוץ אצטדיון הדלה אלפי מחדש והקטנת תכולתו מ-70,000 מקומות ל-50,000 מקומות, נדהמו אוהדי יובנטוס מפשר הידיעה. האם אחת הקבוצות הגדולות בעולם מקטינה את תכולת האיצטדיון שלה במקום להגדיל אותו ?האם יובנטוס, שהיא הקבוצה האהודה ביותר באיטליה ואחת מבין 5 הקבוצות האהודות בעולם, צריכה להקטין את איצטדיונה כתוצאה מבריחת קהל?

  אומנם יובנטוס לא נמצאת במצב רע מבחינה מקצועית, אולם יש ליובנטוס בעיה גדולה בתכולת האצטדיון. בשנים האחרונות הורגלנו לראות בהרבה משחקים ש"הדלה אלפי" היה ריק ברובו. הכסאות הריקים היו רבים מהכסאות המיושבים על ידי הקהל היובנטיני. אוירת המשחק תמיד היתה כבויה בגלל גודלו הרב של הדלה אלפי והמרחק המשמעותי שמפריד בין היציעים לכר הדשא. אחד המשפטים היותר מפורסמים שנאמרו על המרחק שבין האוהדים לשחקנים נלקח מדיאלוג שהתנהל באחד ממשחקי יובנטוס בשנות התשעים בין דידיה דשאן לאנג'לו די-ליביו:
  דשאן הבקיע שער ושאל את די ליביו: "למה האוהדים לא קוראים בשמי?", ודי ליביו ענה לו: "אמרו לי מהספסל שהם קוראים בשמך אבל אנחנו לא יכולים לשמוע". דשאן מצידו החזיר: "אם כך, חבל שאינני המאמן מכיוון שלפחות כך הייתי יכול לשמוע את האוהדים שרים עבורי."

  הדיאלוג הזה מתאר היטב את מצבו העגום של אוהדי יובה באצטדיון הדלה אלפי, אחד המגרשים הכי גדולים ומפחידים בעולם. ישנן הרבה סיבות למצב הקהל בדלה אלפי וכאן אנו נשתדל להביא כמה נתונים שיבהירו לכם כלפי מי האשמה צריכה להיות מופנית בכל הסוגיה:


  הבעיות הבסיסיות:

  יש מספר בעיות בסיסיות שמונעות מאוהדי יובנטוס לפקוד את יציעי הדלה אלפי, והרי הן:

  1. תושבי טורינו הם אנשים קרים. מדמים אותם לתושבי ארצות סקנדינביה לאור הקרירות שלהם אשר מתבטאת בחוסר פעילות למען יובנטוס. הם ממעטים להגיע לאיצטדיון ולעזור למועדון במגוון דרכים. אנו לא אומרים שהם לא אוהדי יובה, אך מצפים מהם ליותר.

  2. הסטטיסטיקה מראה נתון מאד מעניין - תמיד 50% מאוהדי יובנטוס בדלה אלפי הם אינם תושבי טורינו. כלומר, לא כל מי שמגיע לדלה אלפי לאהוד את יובנטוס הוא תושב טורינו, מה שמצביע על מספרם הרב של אוהדי יובה ברחבי איטליה. דבר זה מקשה על הקבוצה להעמיד ממוצעים מרשימים במשחקיה הביתיים, לעומת מילאן ואינטר לדוגמה.

  3. סיבה זו שנויה במחלוקת - שנאת אוהדי יובנטוס לאיצטדיון הדלה אלפי. המגרש ענק בממדיו ומציג מימד בולט של קרירות. נוסיף לזה את המרחק הרב בין יציע ליציע ובין האוהדים לשחקנים. אם זה לא מספיק, האיצטדיון ממוקם בפאתי טורינו, מה שמטריד את מנוחתם של אוהדי הקבוצה בעיר.

  4. המצב הכלכלי הבינוני של תושבי טורינו. מרבית מאוהדי יובה המתגוררים בטורינו סובלים מהכנסה נמוכה, מה שמונע מהם לרכוש כרטיסים על בסיס שבועי למשחקי הבית של הקבוצה. המחירים הגבוהים לא מזמינים את האוהדים, שמצידם יעדיפו להשאר בבית ולצפות בשידורים הישירים בטלוויזיה.

  5. טורינו הינה עיר תעשייתית, רבים מתושבי טורינו הם אנשים שהגיעו מהדרום העני על מנת לעבוד במפעלים הרבים שנמצאים בעיר. לרוב, אותם אנשים מגיעים לטורינו ונושאים בקרבם רגשות שנאה כלפי יובה כחלק ממלחמות הצפון-דרום הותיקות באיטליה.


  טרזגה ונדבד. התרגלו לחגוג מול יציעים ריקים בדלה אלפי.

  סאגת ארגוני האוהדים ברחבי איטליה:

  על מנת להבין טוב יותר את מצב הקהל של יובנטוס בטורינו אנו מביאים את דבריו של פאולו רג'ינלדו, בעל סניף מכירת כרטיסים למשחקיה הביתיים של יובה:
  "רוב הכרטיסים שאני מוכר לאוהדים הם לאוהדים מחוץ לטורינו. רובם באים משוויץ וצרפת ומחוץ לטורינו. עיקר האוהדים שמחוץ לטורינו ובאים מאיטליה הם בעיקר מאיזור מילאנו וחבל לומבארדיה. בנוסף, יש כמות נכבדת של אוהדים שמגיעה מאיזור פיניטו ואימיליה רומאנה, אך באופן מפתיע אחד האזורים הפעילים ביותר מבחינה זו הוא דווקא אזור סיצליה המרוחק, ששם יש מרכז אוהדים ענק של יובנטוס. המרכז הזה מארגן בכל משחק ביתי של יובנטוס הסעות לאוהדים שיוצאות במיוחד מסיציליה הדרומית עד לטורינו הצפונית. בנוסף, מרכז האוהדים הגדול ביותר נמצא ברומא, משם יוצאות הסעות מסודרות למשחקי הבית והחוץ של יובנטוס."

  למרות זאת, קיים מרכז אוהדים אחד שמציב קשיים רבים להנהלת יובנטוס. רג'ינלדו לא דיבר על מרכז האוהדים במילאנו, והוא ידע למה. המרכז אשר בסיסו במילאנו נחשב למרכז סמי-מחתרתי שמאגד בתוכו את ראשי האוהדים הקיצוניים של יובנטוס. אותם ראשי אוהדים קוראים לחברי המרכז שלא לנסוע למשחקי הקבוצה בטורינו משום שהם מתנגדים בחריפות לאיצטדיון הדלה אלפי וקוראים להחלפתו. למעשה, בסקר שנערך לאחרונה בקרב אוהדי יובנטוס במילאנו התברר שכ-80% מאוהדי יובה בעיר מביעים נכונות לנסוע למשחקי הקבוצה בטורינו, אך נמנעים מלעשות זאת בשל הוראות מפורשות מראשי המרכז.

  אחד המשברים בין חוג האוהדים של מילאנו להנהלת יובנטוס היתה סביב הבקשה שלהם להעביר את משרדי יובנטוס לאיזור קרוב לעיר מילאנו, ושבעתיד האיצטדיון החדש יוקם באיזור נוברו (אשר ממוקם סמוך לעיר האופנה). נציגי האוהדים אף הגדילו לעשות כאשר הבטיחו להנהלת יובנטוס שהם ימלאו את היציעים בכל משחקי הבית של הקבוצה, אפילו אם הקבוצה תבנה איצטדיון בגודל 100,000 מושבים.

  כצפוי הנהלת יובנטוס דחתה את הבקשות הללו ואף ניתקה קשר עם חוג האוהדים שלה במילאנו, עד שהתערבו ראשי אוהדי יובנטוס בטורינו ויישרו את ההדורים בין שני הצדדים, אולם גם כרגע ישנה מחלוקת קשה בין הנהלת יובנטוס לבסיס אוהדיה במילאנו.


  הקרב על השליטה בעיר - יובנטוס או טורינו?

  סוגייה נוספת שמרבה לעלות בהקשר של בעיית האוהדים של יובה היא כמות אוהדיה בטורינו. רבים חושבים שאוהדי קבוצת טורינו הם הרוב בקרב תושבי העיר, אולם המחשבה הזו היא מוטעית ואינה נכונה כלל וכלל. ליובנטוס יש יותר אוהדים מאשר טורינו עצמה, אולם אוהדי קבוצת טורינו הם תושבי העיר הותיקים אשר לא מפספסים משחק ביתי אחד של טורינו.

  ליובנטוס יש רוב של אוהדים בטורינו, אך מדובר בהרבה אוהדים צעירים וחדשים. בנוסף, נתון מפתיע מגיע מסקרים שנערכים לאחרונה ברחבי איטליה בכלל וטורינו בפרט – מתברר שליובנטוס יש רוב גדול במגזר אוהדות הכדורגל האיטלקי. לפי הסקרים, חלק ניכר מציבור אוהדי יובנטוס הן נשים, וחלק גדול מהן אף פוקד את יציעי הדלה אלפי מדי כל שבוע. למרות זאת, לטענתן, המועדון לא דואג להן ליחס שווה ולצרכים מתאימים.
  המועדון שמע והפנים, ולפני שנתיים, במהלך שהוביל המנהל המקצועי דאז – לוצ'אינו מוג'י, הוציאה יובה כרטיסים עבור נשים תמורת מחירים מגוחכים של כמה דולרים, ולעיתים אפילו הותרה כניסת נשים לאיצטדיון בחינם. כל זאת על מנת להפוך את חווית הצפייה ביובה לחוויה משפחתית, אך גם זה לא עלה בצורה מוצלחת כתוצאה מקרירותו האופיינית של הדלה אלפי.

  מי שדחף לבסוף את הנהלת יובנטוס לשנות את פני הדלה אלפי הוא ארגון "הלוחמים השחורים-לבנים" – ארגון האוהדים הבכיר של יובנטוס בטורינו. ראשי הארגון קיימו מספר פגישות עם הנהלת יובה החדשה על מנת לשכנעם להתחיל בפרוייקט שמטרתו להפוך את הדלה אלפי לאיצטדיון אטרקטיבי. כחלק מהמהפכה, הציעו ראשי הארגון ששנו של האיצטדיון ישונה מאיצטדיון "דלה אלפי" לאיצטדיון "אניילי", ע"ש משפחת המלוכה הביאנקונרית, אולם בקשה זו טרם אושרה. למרות זאת, השיפוצים כבר התחילו בקיץ הקודם והם נמשכים בשיא התנופה.


  מבט בסטטיסטיקה – ניתוח מעמיק מהיציעים:

  אחת השיטות המומלצות לניתוח מצבים כמו סוגיית אוהדי יובנטוס היא פשוט על ידי התבוננות בסטטיסטיקה, והפעם מבט לעבר ממוצע צופי הקבוצה במשחקי הבית ב-22 שנה האחרונות:

  * עונת 85/86 : 14,146 צופים למשחק .
  * עונת 86/87 : 14,947 צופים למשחק .
  * עונת 87/88 : 13,852 צופים למשחק .
  * עונת 88/89 : 16,689 צופים למשחק .
  * עונת 89/90 : 14,484 צופים למשחק .
  * ענות 90/91 : 25,973 צופים למשחק (העונה הראשונה בדלה אלפי).
  * עונת 91/92 : 36,384 צופים למשחק .
  * עונת 92/93 : 37,406 צופים למשחק .
  * עונת 93/94 : 33,227 צופים למשחק .
  * עונת 94/95 : 33,122 צופים למשחק .
  * עונת 95/96 : 35,839 צופים למשחק .
  * עונת 96/97 : 28,178 צופים למשחק .
  * עונת 97/98 : 40,338 צופים למשחק .
  * עונת 98/99 : 43,533 צופים למשחק .
  * עונת 99/00 : 34,284 צופים למשחק .
  * עונת 00/01 : 35,446 צופים למשחק .
  * עונת 01/02 : 35,703 צופים למשחק .
  * עונת 02/03 : 33,434 צופים למשחק .
  * עונת 03/04 : 28,531 צופים למשחק .
  * עונת 04/05 : 17,212 צופים למשחק .
  * עונת 05/06 : 23,039 צופים למשחק .
  * עונת 06/07 : 12,840 צופים למשחק .


  מהנתונים הנ"ל אפשר ללמוד הרבה מאוד: עונת 98/99 היא עונת השיא מבחינת ממוצע הצופים שהגיעו לדלה אלפי. מספר הצופים הממוצע הגיע ל-43,533 צופים למשחק. השיא הזה מיוחס לכך שעונה לפני כן, בעונת 97/98, יובה הציגה את אחת העונות המשובחות ביותר שלה ומשכה את עיני כל העולם. למרות זאת, עונת 98/99 הייתה מאכזבת בצורה יוצאת דופן מבחינה מקצועית וכתוצאה מכך אנו עדים למגמת ירידה דרסטית במספר הצופים בשנים שלאחר מכן. במשך 4 שנים ממוצע הקהל עמד על כ-35,00 צופים במשחקי הבית, מה שנראה היה כחזרה לנורמליזציה.

  למרות זאת, בעונת 03/04 הגיעה הנפילה הגדולה - ממוצע הצופים היה רק 28,531 למשחק, נתון נמוך בהתחשב בכך שיובנטוס הוסיפה בעונה זו עוד תואר סקודטו לארון התארים. המגמה השלילית הזו המשיכה ובעונת 2004/2005 נמכרו רק 17,212 כרטיסים. זה כבר היה נתון מפחיד מבחינת יובנטוס וההנהלה נאלצה להבין שהיא חייבת לפעול למען האוהדים. נעשו מספר מהלכים לקראת ולטובת אוהדי יובה, מה שהביא לעלייה של כ-6,000 איש בממוצע למשחק, אך זה לא היה מספיק ושנה מאוחר יותר הגיעה עונת השפל – רק 12,840 אנשים הטריחו את עצמם לפקוד את יציעי הדלה אלפי בעונת 06/07, מה שתזכר כעונת שפל גם מבחינה מקצועית.  הדלה אלפי בימים טובים יותר.


  בנוסף, גם בשאר הגביעים – צ'מפיונס ליג והקופה ד'איטליה, המצב לא היה מעודד. בליגת האלופות זוכרים מקרים מביכים למדי – 4,000 צופים במשחק ביתי מול לברקוזן הגרמנית, 7,000 צופים במשחק מול ארסנל ו-17,000 צופים בלבד במשחק שמינית גמר הצ'מפיונס מול דפורטיבו לה קורוניה. ללא ספק, נתונים מביישים עבור אימפריה כמו יובנטוס.

  למרות זאת, הכל יחסי. בגביע האיטלקי, למשל, הגיעו רק 329 אנשים למשחק הגביע מול סמפדוריה בעונת 2001/2002. שיא שלילי בספרי המועדון ונקודת שפל עבור אוהדי הקבוצה. על מנת שנבין שזה לא מקרי, הרי שגם במפגש גביע מול רג'ינה בעונת 02/03 הגיעו רק 400 צופים, ובאותה עונה היו כ-800 צופים במפגש גביע נוסף מול פרוג'יה.


  על מנת להמחיש עוד יותר את מצבם הגרוע של אוהדי יובנטוס, השוונו בין ממוצע הצופים של יובנטוס לזה של שאר המועדונים הגדולים באיטליה בשש העונות האחרונות, והרי התוצאות המוחצות:

  1. אינטר : 58,743 צופים למשחק .
  2. מילאן : 55,523 צופים למשחק .
  3. רומא : 52,282 צופים למשחק .
  4. לאציו : 45,574 צופים למשחק .
  5. יובנטוס : 39,445 צופים למשחק .

  כפי שניתן לראות בבירור, ממוצע קהל צופיה של יובנטוס במשחקי הבית רחוק באופן משמעותי מיריבותיה לצמרת הליגה. בעוד שהמילאנזיות מביאות קרוב ל-60,000 צופים למשחק והרומאיות "מסתפקות" בכ-50,000 צופים, יובנטוס בקושי מגרדת 40,000 אוהדים למשחק, אבסורד לנוכח העובדה שמדובר במועדון הגדול והמפואר בארץ המגף.

  נקודת הנחמה היחידה שאפשר לציין היא בעובדה שיובה מביאה באופן מסורתי את כמות האוהדים הרבה ביותר למשחקי החוץ. לפי ידיעות באיטליה, ליובנטוס יש כ-1000 ארגוני אוהדים הפזורים בכל רחבי איטליה, ומרביתם דואגים לשלוח כמות רבה של אוהדים לכל איצטדיון בארץ. תסמין זה מהווה ניגוד טוטאלי למאפיין "האוהד המפונק" שדבק באוהדיה של הקבוצה בטורינו.


  נקודת המשבר – עונת 2004/05:

  עונת המשבר שבה הנהלת יובנטוס הפנימה את המצב הבעייתי בגזרת האוהדים הייתה עונת 2004/2005. לפני תחילת העונה החליטו ראשי המועדון להוציא כסף רב בשוק ההעברות, גם מצרכים מקצועיים, אך לא פחות חשוב מכך על מנת להשיב את האוהדים ליציעי הדלה אלפי בזכות כוכבים חדשים ושמות נוצצים. למרות זאת, המהלך הנ"ל לא עבד כמצופה וממוצע הצופים אפילו דעך לכדי 17,212 אלף צופים למשחק בית. ראוי לציין שבאותה עונה נרשמו מגמות ירידה חדות בממוצע הצופים אצל מרבית מקבוצות הליגה, אך אצל יובה זה היה באופן קיצוני יותר. קבוצות קטנות כמו פאלרמו ומסינה הסיציליאניות עברו את יובה בכמות הסופים, וכך גם פיורנטינה וסמפדוריה.

  על מנת להמחיש עד כמה המצב היה גרוע (לא רק בליגה אלא גם בצ'מפיונס), אפשר להעזר בנתונים הבאים: במפגש מול רומא בתחילת העונה נמכרו 8,000 כרטיסים בלבד, כאשר 4,000 מתוכם נמכרו לאוהדי רומא; במשחק ליגת האלופות מול באיירן מינכן הגרמנית היו כ-18,000 צופים בלבד; במשחק מול אייאקס היו כ-6,000 צופים; אך נקודת השבירה הגיעה במפגש השנתי מול מילאן. לרוב במפגשים הטעונים הללו אנו רגילים לראות את איצטדיון הדלה אלפי מפוצץ וגועש כמיטב המסורת. למרות זאת, באותו משחק נכחו רק כ-54,000 צופים, דבר שחשף את מצבה העגום של הקבוצה בגזרת האוהדים.

  לאחר המשחק התכנסו ראשי המועדון והחליטו לצאת בהנחות חדשות – לוצ'יאנו מוג'י הוביל מהלך שלפיו האוהדים יוכלו לקנות חבילת כרטיסים למשחקים מול פיורנטינה, קייבו ורומא, במחיר מוזל ומיוחד. לכאורה, היה מדובר בצעד נבון שמטרתו להחזיר את האוהדים למגרש תוך כדי קיזוז משמעותי בהוצאות הנלוות. למרות זאת, רק 1098 חבילות נרכשו והמבצע הוכרז ככשלון חרוץ. מאוחר יותר הוחלט שנשים יוכלו להכנס בחינם למשחקי הבית של הקבוצה, אך גם צעד זה לא הניב פירות משמעותיים.

  לאחר מכן, מוג'י החליט להוזיל משמעותית את מחיר הכרטיסים הבודדים, ובמפגש באותה עונה מול מסינה נמכר כרטיס בודד ב-25 יורו. המהלך הזה כבר נשא הצלחה רבה יותר כאשר הביא לדלה אלפי כ-28,000 צופים למשחק ליגה חסר-עניין לכאורה. למרות זאת, כאשר מוג'י הוריד את מחיר הכרטיסים ל-14 יורו בלבד במשחק מול ברשיה, הגיעו למגרש רק 19,338 צופים, וכך שוב יצא לו מוג'י עם ידו על התחתונה ביחסים עם אוהדי הקבוצה.


  במבט לאחור, אפשר לומר שהנהלת יובנטוס הקודמת עשתה את כל המהלכים הנדרשים על מנת להחזיר את אוהדי הקבוצה לדלה אלפי וללא הצלחה. לכן, הנהלת יובה החדשה החליטה לעשות את הצעד הדרסטי שבו רצו האוהדים הרבה שנים – הקטנת הדלה אלפי והפיכתו לאיצטדיון ביתי וחמים. רק הזמן יגיד אם המהלך הנ"ל יהיה זה שישיב את המוני הביאנקונרים לדלה אלפי, אך בינתיים מוטב להזכר במשפט שאמר פאולו רג'ינאלדו כאשר נשאל על מי צריכה ליפול האחריות על המצב: "האצבע המאשימה צריכה להיות מופנית אך ורק כלפי אוהדי יובנטוס המפונקים". למען האמת, קשה לנו להתווכח איתו.


  קרדיט ליובה טיימס!!!!!!!

 2.  
 3. נושאים אחרונים
 4. Aviko מנותק/ת מנכ"ל האתר לשעבר
  תאריך הצטרפות
  08.06.2007
  שם פרטי
  אבי
  הודעות
  12,060
  #2

  יובה באמת איבדה המון קהל בגלל פרשת השחיתות
  נקווה שתחזור לעצמה..

 5. LinKin Park מנותק/ת TopGear Super Professional
  תאריך הצטרפות
  26.08.2007
  שם פרטי
  דימה
  הודעות
  1,733
  #3

  נקווה שזה ישתנה עם השנים
  -----

 

המבקרים מצאו דף זה ע"י חיפוש המילים:

SEO by vBSEO