#1

הם קטנים, הם נמצאים כבר שנים ברשימת רבי המכר ועם הזמן הם למדו לנגן ולהציג כמעט כל סוג קובץ. להלן מדריך מקוצר לבחירת הנגן הנייד המתאים לכם.

רעיון נגן ה-MP3 קיים בעולמנו כבר כמעט עשור, אבל הוא מתאים לתיאור iPod מבית אפל כמו שהתואר "פקיד במשרד פטנטים" מתאים לאלברט איינשטיין. אפילו השם MP3 קצת ארכאי, משום שנגני ה-MP3 כיום מזהים מגוון קובצי מוזיקה מסוגים שונים.

למעשה, נכון יותר לקרוא להם נגני מדיה ניידים - PMP (ראשי תיבות של Portable Media Players). אפשר לאחסן ואף לצפות באמצעותם בתמונות ובמסמכים ואף לנגן על גביהם סרטי וידאו. הרבה מהם מצויידים אפילו במקלט רדיו ומציעים אפשרות להקליט קול ורדיו. אם זה לא מספיק, עכשיו יש דגמים שתומכים בחיבור Wi-Fi.

עם כזה מבחר בשוק, די מדהים לגלות שנגני iPod מהווים אחוז גדול מגדר הרגיל ממכירות המכשירים האלה. המדריך הזה יאפשר לכם להחליט איזה סוג של נגן יתאים בצורה הטובה ביותר לאורח החיים ולתקציב.

בעוד שאין צורך לשלול לחלוטין את iPod, אין גם צורך להתייחס אליו כאל ברירת המחדל, כפי שרוב האנשים עשו עד היום.

זיכרון פלאש או כונן קשיח?
לכל ה-PMP שבשוק יש אחד משני סוגי הזיכרון הבאים: זיכרון פלאש או כונן קשיח. לנגנים עם זיכרון פלאש יש יכולות אחסון קטנות יותר לעומת רוב הנגנים עם הכונן הקשיח, אבל באותה עת הם גם קטנים יותר, קלים יותר, ועמידים יותר בפניזעזועים וחבטות.

הרבה נגנים מבוססי כונן קשיח פגשו את קיצם בטרם עת, כשהופלו בטעות, או אפילו טולטלו קשות בזמן ריצה. עם זאת,
חובבי הווידאו שרוצים לראות קבצים באיכות טובה על צגים איכותיים, או משתמשים שרוצים מקום אחסון רב עבור אוספי המוזיקה הענקיים שברשותם, יעדיפו לבחור בנגני כונן קשיח.

וידאו באיכות גבוהה מכלה במהירות את רוב שטח האחסון של זיכרון הפלאש. בהכללה - הצגים של הנגנים מבוססי הפלאש אינם גדולים וחדים כמו הצגים בנגנים עם כונן קשיח.

נגן Archos 704 WiFi הוא נגן ענקי, המבוסס על כונן קשיח, שבהחלט מיועד לחובבי הוידאו. אם אוסף המוזיקה שברשותכם אינו גדול, וצפייה בוידאו אינה בעדיפות ראשונה, כדאי לכם לחשוב על נגנים עם זיכרון פלאש. הם בדרך כלל זולים יותר מנגנים עם כונן קשיח, מה גם שהם ייכנסו בקלות לכיסכם. הבולט והמסוגנן ביותר מביניהם הוא כמובן iPod nano.

כמה זה יותר מדי?
רוב נגני הפלאש יכולים להכיל בין גיגהבייט אחד לשמונה גיגהבייט, אבל המספר הזה עולה בהתמדה. רק לשם ההשוואה, הנגן הגדול ביותר בעל כונן קשיח הוא ה-iPod עם 160 גיגהבייט, אותו מציעה חברת אפל. הצרכן הטיפוסי לא זקוק לכל כך הרבה מקום אחסון.

חשבו על זה: תוחלת החיים הצפויה לנגן דומה לתוחלת החיים של הטלפון הסלולרי - צריכים להיות מרוצים אם הסוללה מחזיקה במשך 3 שנים, או עד שהוא מתחיל להתרסק כל הזמן ומשגע אתכם. אתם באמת עומדים למלא 80 גיגהבייט בשלוש שנים? יש כמה מאזינים המעדיפים קבצי אודיו בפורמטים ללא אובדן מידע - Lossless, שתופסים הרבה יותר מקום מאשר קבצי AAC רגילים. הקבצים האלה יכולים בקלות למלא נפח של 80 גיגהבייט.