#1


מידע כללי
מארק קאלאווי (נולד ב-24 במרץ 1965 ביוסטון, טקסס), הידוע גם בשם דמותו הקברן (The Undertaker), הוא מתאבק בארגון ה-WWE מאז 1990, 18 שנים ברצף. יכולותיו הפיזיות של קאלאווי, בשילוב אופיו הנוח ודמותו, הפכו אותו לאחד המתאבקים הידועים, המכובדים והחשובים ביותר בענף מאז ומעולם. מיד עם הופעת הבכורה שלו הפך "הקברן" לאחת הדמויות הייחודיות בענף. דמותו ידועה בפחד הרב שדמויות יריביו לוקות בו ובטקס הכניסה המרשים לאולם: האורות כבים והקברן צועד באיטיות לקול עיבוד למרש האבל של שופן. הקברן הוא אחד המתאבקים הפופולריים בכל הזמנים וזכה עקב הפופולריות הרבה להיות הדמות המרכזית בעלילות רבות, במהלכן זכה ב-4 אליפויות WWE, בשני תארי אליפות עולם במשקל כבד, באליפות הארדקור אחת וב-6 תארי אליפות זוגות. דמותו היא כה פופולרית עד שהתסריט הפך לבלתי מנוצח במופעי הרסלמניה, ועד כה היא עומדת על מאזן של 17 ניצחונות למול 0 הפסדים.

קריירת ההיאבקות

קריירה מוקדמת

לפני שפנה לקריירת ההיאבקות התכוון קאלאווי להיות שחקן כדורסל מקצועי (הודות לנתוניו הפיזיים המרשימים מאוד). קאלאווי החל את קריירת ההאבקות שלו ב-1984 כאשר התאמן והתאבק ב-Dallas Sportatorium של דאלאס, טקסס, עם ארגון World Class Championship Wrestling של פריץ ואן אריק. מאוחר יותר הוא הצטרף כמתאבק ל United States Wrestling Association, שם דמותו זכתה לפופולריות רבה וזכתה בתואר האלוף במשקל כבד ואלוף טקסס במשקל כבד. במהלך שנות השמונים קלאווי השתמש במספר שמות במה: The Commando, The Punisher, Texas Red, The Master of Pain, ו "The Punisher" Dice Morgan.
בין 1989 ל-1990 חבר לארגון National Wrestling Alliance's Jim Crockett Promotions, תחת השם "Mean" Mark Callous. באותה שנה Jim Crockett Promotions נמכרו לטד טרנר ושינו את שמם ל-WCW. הוא התאבק גם במסגרת הזוג "גורדי השחקים" עם "Dangerous" Dan Spivey ואחר כך כמתאבק יחיד. שיא עלילותיו ב-WCW היה בקרב נגד לקס לוגר על אליפות ארצות הברית של NWA , ב-Great American Bash של 1990, אותו דמותו הפסידה. בסוף 1990 מנהלי הארגון סירבו לחדש את החוזה של קלאווי וזה עבר ל-WWF בבעלותו של וינס מקמהון (לימים, ה-WWE).דמותו של הקברן

עם מעברו ל-WWF פיתח קאלאווי את דמותו "הקברן". הדמות נבנתה עם השנים וסיפור הרקע שלה הלך והעשיר. על פי הסיפור, "הקברן" הוא בן למשפחה שמנהלת בית הלוויות וכל בני משפחתו נהרגו בשריפה שהוא הצית בטעות ומאז הוא הרבה להתעסק במוות ואף עבד כקברן בעסק המשפחתי. על פי העלילה, סוכן מתאבקים בשם פול ברר (Paul Bearer, משחק מילים באנגלית שמשמעו "נושא ארון המתים") הצליח להשתלט עליו באמצעות כד זהב ובו אפר הוריו, זאת כדי להפכו למתאבק מטיל מורא. במהלך העלילות הסבוכות של "הקברן" ב-WWF דמותו של פול בירד נעלמה לאחר ש"הקברן" ראה במאמן כעקב אכילס. על פי הסיפור שנטווה יריביו של "הקברן" היו סוחטים אותו כדי שיפסיד בקרבות מולם בעזרת איומים על ברר וכד המכיל את אפר הוריו.
בסיפור העלילה, הקברן - שנקרא גם "הפנומן" (The Phenom) או "האיש המת" (The Dead Man) - נחשב לבעל כוחות על-טבעיים ובמספר פעמים אף קם לתחייה אחרי שקברו אותו, דרסו אותו במכונית ואף שרפו אותו חי בתוך ארון קבורה. כמו כן, ב-1997 התסריט הציג אח לדמותו של "הקברן" - קיין (Kane), והללו תפקדו לחלופין כשותפים לקרבות זוגות ואויבים מרים בנפש.
ב1999 חזר הקברן לזירת ה-WWE אחרי היעדרות ממושכת. הקאמבק התבצע במופע ה-PPV ("שלם וצפה") החודשי של החברה כאשר הקברן נכנס לאולם במהלך קרב האליפות של הערב רכוב על אופנוע. מאותו רגע הקברן שינה את אופיי דמותו והחל להיכנס באופן קבוע על אופנוע לזירה ולהשתתף בפרומואים ועימותים מילוליים עם שאר המתאבקים, דבר שלא אפיין את דמותו בעבר, דמותו החדשה כונתה "אמריקן באד אס".
במופע רסלמניה 20 חזר קאלאווי לגימיק הישן של ה"קברן".

2008-הווה

לאחר הספיישל באקלאש, בו ניצח שוב בקרב על האליפות העולם במשקל כבד נגד בטיסטה, קרע מארק את שרירי בטנו במהלך אימון ונאלץ לוותר על תוארו. קאלאווי חזר ל-WWE בספיישל "הבלתי נסלח" לקרב מול מארק הנרי, (שכאמור פצע אותו וכביכול ה"נזירים" שלו קברו אותו בעמק המוות) וניצח אותו. ברסלמניה 24 ניצח מארק את המתאבק אדג' ובכך גרף את ניצחונו ה-16 ברסלמניה, ובנוסף זכה באליפות העולם במשקל כבד.
כמה חודשים לאחר רסלמניה הקברן שוב נפצע ונעדר מהתוכניות. נקבע כי באירוע סאמרסלאם הקברן יחזור לפעולה. בסאמרסלאם, קאלאווי ניצח את אדג' בקרב גיהנום בתא שבסיומו הקברן "שרף" את אדג' וגרם להיעדרותו מהעסק למספר חודשים.
לאחר מכן, הקברן החל להסתכסך עם המתאבק ביג שואו והשניים נפגשו זה נגד זה באירוע "ללא רחמים" של החברה, שם הקברן הובס בנוקאוואט על ידי יריבו. השניים התמודדו פעם נוספת באירוע "סייבר סאנדיי" בקרב בסגנון "מי שעומד אחרון", ובו הקברן ניצח. גם בקרב המכריע בין השניים הקברן יצא עם ידו על העליונה.

ברסלמניה 25 התרחש מפגש פיסגה בין הקברן לשון מייקלס, צמד המתאבקים האגדיים נתן את אחד הקרבות הבלתי נשכחים בהיסטוריה של מופעי הרסלמניה, בסיומו של הקרב הוכתר הקברן כמנצח לאחר שהביס את מייקלס ושמר על רצף ניצחונות של 17-0 באירועי הרסלמניה.מהלכים המזוהים עימו

מהלכי סיום:
 • טומבסטון פיילדרייבר - Tombstone Piledriver-הקברן מרים את יריבו בצורה הפוכה כך שראשו בין רגליו של היריב וראש היריב בין שוקיו, אז הוא נופל בחוזקה על ברכיו וגורם לפגיעה חזקה בראש היריב
 • לאסט רייד (פאוור-בומב) - Last Ride Power Bomb-תרגיל דומה לבטיסטה בומב של בטיסטה, הקברן מכניס את ראשו של היריב בין רגליו, מרים אותו בתנועת סיבוב ואז מטיח אותו על הרצפה בחוזקה
 • Chokeslam (הטחת חניקה)- הקברן חונק את יריבו בידו בעמידה מרים אותו ומטיח אותו בחוזקה על הריצפה.
מהלכים אחרים:
 • Oldschool (אולדסקול) - הקברן מסובב את זרועו המשאלית של היריב עם ידו השמאלית, ואז עולה אל החבלים, צועד על החבל השלישי עד אמצעו בערך ומזנק עליו תוך מכת גרזן.
 • Flying Closeline - הקברן נעזר בחבלים כדי ליצור תנופה ואז קופץ עם כל גופו וזרועו המתוחה ופוגע ביריבו.
 • Snake Eyes - תפיסת המתאבק וזריקתו עם הראש קדימה על הפינה, המובילה בדרך-כלל ל-Big Boot.
 • Big boot (בעיטה גבוהה לפרצוף היריב).
 • Guillotine Leg Drop - הקברן משכיב את היריב בקצה הזירה, כאשר ראשו וגרונו בולט החוצה, ואז על הולך על שפת הזירה וקופץ על צווארו עם רגלו הימנית.
 • חניקת דרקון (ידוע גם בשם Takin Care of Business)
 • Running DDT (די.די.טי) - הקברן נעזר בחבלים כדי ליצור תנופה, רץ לעבר היריב, אוחז בראשו ונופל לאחור. מבוצע לרוב על מתאבקים כבדים במיוחד.
 • gogoplata - מהלך הכנעה, לרוב הקברן מבצע אותו על מתאבקים שקשה להניפם, הקברן נשכב על הגב ומושך אליו את היריב, נועל את ידיו ומבצע בו חניקה כאשר הוא מצמיד את גרונו של היריב אל שוקו הקדמית.
קרדיט למידע ויקיפדיה