#1

מידע כללי
תאגיד ה-World Wrestling Entertainment או בקיצור ה-WWE, היא חברה ציבורית בבעלות פרטית העוסקת בתקשורת משולבת (טלוויזיה, אינטרנט והפקת אירועים) ובספורט בידורי בעיקר בתחום הפקת מופעי היאבקות מקצועית.
מקורות רווח נוספים של החברה הם הפקת סרטים, מכירת אלבומי מוזיקה ושיווק ישיר של מוצרים נלווים. יו"ר החברה המחזיק ברוב המניות הוא וינס מק'מהון, אשתו לינדה מק'מהון היא המנכ"לית בפועל. משרדי החברה הראשיים ממוקמים בסטמפורד, קונטיקט עם סניפים בניו יורק , לוס אנגל'ס, לונדון וטורונטו.
עסקי ה-WWE ממוקדים בעיקר בהיאבקות מקצועית, שהיא ספורט מבוים (התוצאה נקבעת מראש) ואמנות במה המשלבת היאבקות ואמנויות לחימה שונות עם תיאטרון. המופעים אינם ספורט במובן הרגיל של המילה אלא מעין סוג של טלנובלה או אופרת סבון בעלת תסריט לפיו מתאבקים הם "רשעים" או "גיבורים" והם מפתחים "יריבויות" וכן הלאה. במסגרת העלילה המתאבקים מתמודדים בדרך בכלל תוך שימוש בשם במה, על תוארי אליפויות שונים וכך נוצר רושם מוטעה שמדובר באירוע ספורטיבי.
החברה כארגון האבקות מקצועית היא הגדולה והמשמעותית ביותר בתחום, לא רק בארצות הברית שם החלה את דרכה אלא גם בעולם כולו.
בשנות היסוד, כשהארגון היה קיים כארגון האבקות מקצוענית גרידא, הוא פעל תחת השם Capitol Wrestling Federation, הארגון מיתג את עצמו תחת השמות World Wide Wrestling Federation ומאוחר יותר תחת המותג World Wrestling Federation או ה-WWF.
הארגון נאלץ לחדול בשימוש בשם WWF בעקבות תביעה משפטית של הקרן העולמית לשימור חיות הבר (World Wildlife Fund, שגם קיצורם היה WWF).
כיום, התאגיד משווק את ההיאבקות המקצועית תחת שלושה מותגים: RAW, SmackDown! ו-ECW, שני תארי האליפות המרכזיים והחשובים בענף נמצאים ברשותה

הלפני

רקע והיסטוריה מוקדמת
בשנת 1915 קידם רודריק ג’ימס “ג’ס” מקמהן, סבו של היושב ראש הנוכחי, וינס מקמהן הבן, קרב אגרוף בין ג’ס וויליארד וג’ק ג’ונסון. בקרב זה, שהתרחש ב-5 באפריל, איבד ג’ונסון את תארו לג’ס וויליארד בהוואנה, בירת קובה. עשר שנים מאוחר יותר, בשנת 1925 הצטרף מקמהן אל טקס ריקרד בקידום אירועי אגרוף באולם מדיסון סקאוור גארדן בניו יורק. באותה תקופה הארגון של ג’ס מקמהן התרכז בעיקר בארגון ערבי אגרוף ושירה או קונצרטים.
רק משנת 1935 עברו המקמהנים לעסוק בהיאבקות מקצועית. וינס מקמהן, בנו של ג’ימס מקמהן, החל לקחת חלק גדול בניהול העסק, במיוחד בצד ההיאבקות. אולם משפחת מקמהן לא יכלה לקדם קרבות ואירועי היאבקות במדיסון סקאוור גארדן בעקבות שנאתו של שותפם לעסקיהם הקודמים, טקס ריקרד, לספורט הזה. המדיניות הפכה מאוחר יותר, הודות למאמציו של שטוטס מנדט והמיליונר ברנר מקפדאן.

ה-CWC וה-WWF

בינואר 1953 השתלטו וינס מקמהן, בנו של ג'ס, ומקדם ההאבקות שטוטס מנדט על קבוצת ההיאבקות באזור הצפון-מזרחי בארצות הברית שהייתה חלק מאיגוד ההיאבקות ה-NWA. הקבוצה הזו הכתירה אלוף בלתי מעורער שעבר מחברת היאבקות אחת לאחרת והגן על תאריו ברחבי העולם. חברתו של מקמהן נקראה Capitol Wrestling Corporation או בקיצור CWC.
במקור הריצה חברה זו מופעים באולם "טרנר", שהיה בעל 2,000 מקומות ישיבה. לאחר מכן גדל הארגון והשפעתו השתרעה גם באזורי ניו אינגלנד, ניו יורק, ניו ג'רזי ופנסילבניה. הארגון הגדיל את רווחיו באופן ניכר לאחר שחתם על חוזה עם ערוץ טלוויזיה מקומי. בשנת 1956 התחילה חברת CWC לשדר תוכניות היאבקות בשידור ישיר. CWC שלטו בהיאבקות בצפון-מזרח ארצות הברית באמצע המאה ה-20, כשההיאבקות עדיין הייתה מחולקת למחוזות.

WWF

ב-1963 היה "נער הטבע" באדי רוג’רס אלוף איגוד ההיאבקות NWA והקרבות שלו נקבעו על ידי מונדט. שאר מתאבקי ה-NWA כעסו בגלל שלעתים נדירות רוג’רס התאבק מחוץ לצפון-מזרח. לכן הוחלט שמונדט ו-CWC יעזבו את ה-NWA לטובת ארגון חדש שהקימו, ה-World Wide Wrestling Federation) WWWF). רוג’רס הפסיד את תואר הNWA ללו תז בטורונטו ב-23 בינואר 1963. באמצע אפריל הוענק לרוג’רס תואר ה-WWWF אחרי שנטען שהוא ניצח בטורניר בריו דה ז'ניירו, ברזיל, דיווח זה התברר מאוחר יותר כפיקטיבי. לבסוף תואר ה-WWWF הצטרף בחזרה ל-NWA ב-1971 והתואר העולמי שלהם ירד למעמד של תואר אזורי.
בשנת 1979 שינה ה-WWWF את שמו ל-WWF, הקליט יותר, ראשי תיבות של המונח World Wrestling Federation ("פדרציית ההיאבקות העולמית").


סמאקדאון

ב-23 באפריל 1999 WWF הציגה סדרה חדשה שנקראה "סמאקדאון" (Smackdown, "הטחה לרצפה" בתרגום חופשי). ב-24 באוגוסט הפכה "סמאקדאון" לתוכנית שבועית ומאז נשארה התוכנית המצליחה ברשת השידור הארצית UPN. "סמאקדאון" צולמה ושודרה במקביל לתוכנית המקורית של ה-WWF, MONDAY NIGHT RAW.
בתוכנית מופיעים מדי שבוע פעלולנים ושחקנים בקרבות מבוימים, זאת במסגרת עלילות פתלתלות למול קהל מעריציהם אשר באולפן. לעתים שכיחות התסריט מדמה קרבות על תארים ואליפויות, המיוצגות על ידי "חגורות אליפות".

ECW

Extreme Championship Wrestling) ECW) הייתה ליגת היאבקות מקצועית שפעלה בארצות הברית בין השנים 1992-2001. הליגה הפיקה תכניות טלוויזיה ששודרו בתחנות טלוויזיה ארציות, וכן אירועים אשר שודרו בשיטת "שלם וצפה" וזכו לפופולריות רבה.
באפריל 2001 הכריז הבעלים, פול היימן, על פשיטת רגל, משבצת השידור שלה בוטלה והיא לא הפיקה עוד אירועים. וינס מקמהון, נשיא ה-WWE, רכש את הליגה וצירף אותו לתאגיד הבידור שלו. כתוצאה חלק מהמתאבקים אשר כיכבו בעלילות ה-ECW עברו ל-WWE.
מנגד, גם המותג עצמו נותר קיים, כאשר ב-2006 הודיעה ה-WWE על החזרת ליגת ה-ECW למתכונת פעילה החל מ-13 ביוני אותה השנה, ושידורה בתחנת טלוויזיה ארצית. בכך הצטרפו מופעי ה-ECW ל"סמאקדאון!" ו-"RAW".


קרדיט לויקי פדיה על הכול אני רק סידרתי את זה