#1

האתר עצמו ממוקם על גבעה בסמוך (מצפונית) לכביש המוביל מכוון מערב (חדרה) למזרח (צומת מגידו) פחות או יותר מול קיבוץ ברקאי (צפונית לקיבוץ) ובסמוך לנקודה בה מסתיים כביש 6 עובדה ההופכת אותו למרכזי וקל מאוד להגעה למעשה מכל כוון כשבמקום שילוט הכוונה בולט לעין.
רצ"ב מפת ההגעה והמיקום כפי שהיא מופיעה על עלון בית המורשת:
ובכן - כפי שצויין האתר ממוקם על גבעה השולטת על כל האיזור כשבראשה ניצבת אנדרטה לזכר חללי משמר הגבול , שביל הגישה מרחבת החנייה הגדולה עובר בחורשת עצי זית אשר בהחלט יכולה לשמש כחנייה למנוחה והתרעננות לנוסעים צפונה או לכוון החוף (קיימים בה ברזייה, שירותים שולחנות וספסלים) כשבסמוך לכניסה לאתר עצמו ניצבים זחל"ד ונ"נ בצבעי מג"ב (אטרקצייה לילדים) :

תצלום הכניסה לבית המורשת:

שלט הכניסה למבנה מציין את שמו של רב ניצב פנחס קופל ז"ל אשרהיה מפקדו הראשון של משמר הגבול בין השנים 1964 - 1953 והמפכ"ל השלישי של משטרת ישראל משנת 1964 ועד שנת 1972 לציין כי פנחס קופל עמד בראשה של "עמותת הכומתות הירוקות" אשר פועלת עד היום לתיעוד ושימור ההסטוריה והמורשת של משמר הגבול ולהנצחת חלליו:


אתר ההנצחה מחולק למעשה לשניים:
בחלקו החיצוני אמפי גדול ומרשים המיועד בעיקרו לטקסים כשעל החומה התוחמת אותו קיר הנצחה עליו שמות החללים וכן אנדרטה אשר חלק ממנה הוא למעשה מגדל תצפית גבוה אשר מראשו נגלה נוף מדהים של כל איזור המישור שממערב איזור עמק חפר מדרום והרי הצפון, כשהראות טובה מדובר פשוט בנוף מדהים !

אגב - מאחורי ומתחת לעצים משמאל ניצבים הזחל"ד והנ"נ) :
עד כאן החלק החיצוני ומכאן נכנס פנימה.....

ובכן - התצוגה הפנימית מחולקת לשניים כדלקמן:

- ויטרינות ובהן ציוד/אמל"ח ופריטים הקשורים להסטוריה ולהווה של משמר הגבול (כולל פריטי שלל הקשורים ללחימה בפח"ע) כשהחלוקה היא על פי נושאים/תקופות כשבין ויטרינה לויטרינה על הקירות תצלומים מעניינים והסברים רלונטיים שמהם ניתן למעשה ללמוד על כל ההסטוריה והפעילות של מג"ב במשך עשרות השנים שחלפו מיום הקמתו כולל כל הסיבות שהביאו לכך !
אני אצרף כאן את התמונות ברצף להתרשמותכם כדי שאפשר יהיה להבין את ה"רעיון הכללי".....

התמונה הבאה הנה תמונה מוכרת שצולמה באמצע שנות השבעים במהלך אירוע חשיפה וטיפול בשלוש רקטות 107 מ"מ שנועדו להיירות לעבר מרכז העיר ירושלים (הנראית ברקע) :תצוגות הנק"ל - בויטרינות שצולמו מוצגים נשקים שהיו וחלקם עדיין בשימוש מג"ב וכן נשקים וציוד שבשימוש ארגוני הפח"ע :מישהו יודע אולי מהו הדגם הזה של ה"עוזי" עם התוספת שבין ידית האחיזה לגוף ?
מספר דגמים מעניינים של רובה ה"קרבין" המוכר (כולל הסבה ל 0.22):שימו לב למטול ה"בזוקה" ולמגן הרשף שלו:בצילום שני דגמים של ה" רומ"ט " האחד הוא המוכר ששימש גם את צה"ל כנשק הסטנדרטי לחי"ר עד הגיעם של ראשוני ה M 16 בתחילת שנות השבעים (היה גם מקלעון המבוסס עליו) ואילו השני (השחור) הנו דגם מתקדם יותר שלדעתי לא זכה לשימוש מבצעי בארץ למעט כנשק ייצוגי בטקסי סיום ק. קצינים של המשטרה עד לתחילת שנות התשעים:בתמונה הראשונה מטה - נשק שלל, אחריה להביור שלל והתחתונה - "ציוד סטנדרטי" של חוליות פח"ע:אחת התמונות המוצגות במקום הנה של מבצע חילוץ כתב ערוץ 2 (אם אינני טועה היה זה יוסי עין דור) אשר נקלע לחילופי אש בין צלפים פלסטינאים וכוחות צה"ל כשהוא על גבי מגדל בסמוך למחסום ארז, במהלך החילוץ פרט לכתב עצמו נפצעו קשה גם לוחם וחבלן אשר עלו לחלצו מהמגדל באמצעות מנוף :וקצת אמצעים מעניינים...

בשנות השבעים עשה מג"ב שימוש ברכבי שלל מדגם "אל וואליד" (שהוא העתק מצרי של ה BTR 152 הרוסי) למטרת סיורי בט"ש בגבול הצפון (אגב - גם הדגם הרוסי היה בשימוש כרכב לפינוי מטעני חבלה)....

על גבי הנגמש"ים ששימשו למטרות בט"ש הותקן אחד האמצעים היותר ביזאריים...

לחלקו הקדמי של הרכב חוברה זרוע מתכת כשבקציה הקדמי כיסא מיוחד מוגן משני צדדיו על ידי לוחות פלדה, על גבי כיסא זה ישב גשש שמטרתו היתה לזהות שינויים בתכסית/עקבות וכו'....

מוזר...

מסתבר שבידי מג"ב היו גם שריוניות !
לא ידוע לי מאיזה דגם בדיוק אך נראה שמדובר בייצור בריטי......שימו לב למתקן ראיית לילה שעל המקלע ! אם אני זוכר נכון הכינוי שהופיע בכיתוב שתחת התמונה היה " מרב" ל " (אולי ראשי תיבות של - "מתקן ראייה בלילה" ???).....ועוד קצת תמונות....
באחת מהן ניתן לראות שרידי רקטת "קסאם" ורקטת 122מ"מ מהמלחמה האחרונה ובאחרת מוצג ציודו של איש מג"ב בעבר לחובבי הנוסטלגיה:
ועד כאן התצוגה...


חלקו השני של החלל הפנימי מוקדש להנצחת חללי משמר הגבול והוא כולל חדר הנצחה מרשיםשבמרכזו נר הזיכרון ובהיקפו הפנימי תמונותיהם של החללים, פרט לחדר הזה קיים חדר נוסף בו שתי עמדות ממוחשבות בהן ניתן לאתר כל חלל וחלל על פי שמו ולקרא את סיפור חייו, בויטרינה מיוחדת נמצאים אלבומים המחולקים ע"פ שמות כשכל אלבום מוקדש לנופל/ת ובו מכתבים אישיים, מסמכים ותמונות שנתרמו על ידי המשפחות.