#1

משחק מרובה משתתפים
הינו משחק בו משתתפים שני שחקנים או יותר בו זמנית.
היות ובמרבית המשחקים תנאי זה מתקיים, נהוג לציין משחק כמרובה משתתפים בהקשר של משחקים שעוצבו במקור לשחקן יחיד, כגון משחקי מחשב. משחקי מחשב החלו כמשחקים טקסטואליים לשחקן בודד, טרם פיתוח והפצה של טכנולוגיות רשת, ועד היום משוחקים בעיקר על ידי שחקן בודד מול המחשב. החל בפריצתה המסחרית של טכנולוגית ה-www כחלק מהאינטרנט (לערך 1994) החל פיתוח ושיווק של משחקי מחשב עם פן ריבוי משתתפים, שאפשרו למספר שחקנים ידוע מראש (לרוב 2-7) לשחק יחדיו על גבי שרת. מאוחר יותר, עם פיתוח טכנולוגית גלישה מהירה בפס-רחב (DSL, ISDN וכדומה) פותחו משחקי רשת המוניים, ללא הגבלה קשה על מספר השחקנים המקסימלי מלבד מגבלות השרת, שהועלו מדי מספר שנים.

סוגי משחקי מחשב לריבוי משתתפיםמשחקי מחשב בריבוי משתתפים מתחלקים כיום למספר קטגוריות:
  • משחקים לחבורת שחקנים - משחק מחשב בו מספר שחקנים משחקים כנגד יריב משותף או למען מטרה משותפת (קואופרטיבי), או אחד נגד השאר (לא-קואופרטיבי).
  • משחקים מבוססי צוות - משחק בו מספר צוותים, המונים כל אחד מספר שחקנים ידוע מראש ומוגבל, משחקים קבוצה כנגד קבוצה. משחקים אלו יכולים לדמות מצבים מלחמתיים שונים, אך גם ספורט ושימושים דומים.
  • משחקים המוניים - משחק בו מספר גדול מאוד של שחקנים (מאות ואף אלפים בו זמנית) משחקים יחדיו, ויכול להכיל אלמנטים משתי הקטגוריות הקודמות.
פיתוח משחקים מרובי משתתפים לפי סוגות
כקיום קיימים מגוון רחב של משחקי מחשב לריבוי משתתפים, רובם כוללים את פן ריבוי המשתתפים בנוסף למערכה לשחקן-יחיד, אך מיעוט גדול מובנה מראש לריבוי משתתפים בלבד. לא כל סוגת משחקי מחשב מתאימה באופן טבעי לריבוי משתתפים, וחלקן מתאימות יותר לקטגוריות מסוימות של ריבוי משתתפים מאשר אחרות.
  • משחקי פעולה זוכים בעיקר למשחקי חבורה ומשחקי צוותים (רובם באוריינטציה קרבית, של חיילים או כיתות מול יריבים), אך קיימים משחקי פעולה המוניים בודדים בשוק.
  • משחקי תפקידים זוכים לריבוי משתתפים מקטגוריית משחקי התפקידים ההמוניים (הקרויים MMORPG - Massive Multyplayer Online Role Playing Games), כמו גם משחקי חבורה, שמאפשרים ייבוא של חווית המשחקיות המוכרת ממשחקים בנייר ועט.
  • משחקי אסטרטגיה כללו במרוצת השנים ריבוי משתתפים מקטגורית חבורת שחקנים, ברוב המקרים כל שחקן שמשתתף לוקח על עצמו אחד מבין הצבאות המוצעים לבחירה ומתמודד כנגד האחרים על אותה זירה.
קרדיט לויקיפדיה