#1

מידע לראש! מזה מערכת הפעלה

חלק ממכם יגידו מה עכשיו מזה מערכת הפעלה, אוקי גם במובן הפשוט,
ולא המסובך יש אנשים שלא יודעים שלודגמא Windows XP הוא מערכת הפעלה.
אז קצת מידע למי שמהסס.
דבר חשוב XP הוא לא מערכת הפעלה ! WINDOWS זאת מערכת הפעלה !
XP 95 98 ויסטה וכו', הם רק גרסאות !


מערכת הפעלה היא תוכנה המגשרת בין המשתמש, החומרה ויישומי התוכנה. זו התוכנה הראשונה שעולה עם הדלקת המחשב והיא זו המאפשרת לו לפעול. מערכת ההפעלה מספקת שלושה ממשקים: ממשק משתמש (User Interface), ממשק עבור החומרה על ידי מנהלי התקנים (Drivers) וממשק תכנות היישומים (API). מערכת ההפעלה היא רכיב חיוני בכל מחשב.
החלקים העיקריים של מערכת הפעלה הם:

  1. ליבה
  2. קליפה
  3. מערכת קבצים
  4. תוכנות עזר.

מערכות הפעלה מחולקות למספר משפחות, בהתאם לסוג השירותים אותן הן מספקות:
  • מערכות הפעלה למחשבים אישיים - Windows, Mac OS, לינוקס, ReactOS .
  • מערכות הפעלה לשרתים קטנים עד בינוניים - Windows Server, לינוקס, FreeBSD.
  • מערכות הפעלה לשרתים בינוניים עד גדולים - לינוקס, Sun Solaris, HP-UX, AIX, i5/OS.
  • מערכות הפעלה למחשבי מיינפריים - z/VM, z/OS, z/Linux.
  • מערכות הפעלה זמן-אמת עבור מערכות משובצות מחשב - RMX, QNX, RTLinux, Nucleus RTOS
תהליך טעינתה של מערכת ההפעלה, המתבצע עם הדלקת המחשב, קרוי אתחול.

ממשק משתמש

ממשק המשתמש משרת את המשתמש במחשב, ובא לאפשר קשר נוח בינו ובין המחשב, לשם הפעלה של תוכניות וקבלת תוצאות מהן. דוגמאות נפוצות לממשק משתמש גרפי נראות במערכות הפעלה כמו Windows של חברת מיקרוסופט, Mac OS מחברת אפל, או סביבות גרפיות חופשיות כמו KDE ו- GNOME. ממשקים גרפיים מאפשרים למשתמש לשלוט בכל הנעשה במחשב בעזרת העכבר והמקלדת, ובעזרת צלמיות (Icons) ורכיבי מסך כמו לחצנים, תיבות טקסט, רשימות נגללות וכן הלאה. זאת ללא צורך לכתוב פקודות וללא ידע בשפת מחשב.
עם זאת, ממשק גרפי איננו הממשק היחיד בין אדם למכונה. בעבר שימשו כרטיסים מנוקבים למסירת הוראות למחשב, באמצעות שפת מחשב שנועדה לכך, ומאוחר יותר מכונות דמויות מכונת כתיבה (Teletype). מעטפת פקודה היתה הדרך המועדפת לתקשורת אדם-מחשב עד אמצע שנות השמונים, ובמערכות הפעלה דמויות יוניקס, היא עדיין פופולרית היום.
ממשק אדם-מכונה על ידי דיבור נמצא היום בחיתוליו, אך בעתיד הוא עשוי לשנות את הדרך שבה אנו מתקשרים עם מחשבים.

ממשק החומרה


כל האינטראקציה בין האדם לבין המכונה לא תועיל אם לא ניתן יהיה לתרגם אותה בסופו של דבר לפעילות כלשהי של החומרה. הזזה של העכבר המייצרת אות חשמלי צריכה להיות מתורגמת לאות שימושי עבור התוכנה שלה נועד מסר זה. מערכת ההפעלה צריכה להיות מסוגלת לדבר עם כרטיס התצוגה על-מנת לצייר את החלונות והבקרות על-גבי צג, וכן הלאה.
את התפקיד של תיווך בין החומרה הבסיסית לבין יתר רכיבי מערכת ההפעלה ממלאת ליבת מערכת ההפעלה (Kernel).
את החיבור בין ליבת המערכת לרכיבי החומרה עצמם עושה רכיב תוכנה שנקרא מנהל התקן (דרייבר). מנהלי התקנים כותב בדרך כלל יצרן החומרה הספציפית, והוא מספק אותם כמעין "הרחבה" למערכת ההפעלה כדי שתוכל לתמוך ברכיב החומרה (התקן). כותבי מערכות הפעלה מצרפים לעתים קרובות דרייברים גנריים (מנהלי התקנים כלליים) לחומרה פופולרית, כך שיהיה ניתן לעבוד עם רכיבים סטנדרטיים גם ללא התקנה מיוחדת של דרייברים (שלעתים אינם מסופקים על ידי יצרן החומרה).

ממשק תוכנה (API)

API הן ראשי תיבות של Application Programming Interface - ממשק תכנות יישומים. ממשק זה מאפשר לכותבי היישומים להשתמש בשירותיה של מערכת ההפעלה, כמו ציור של חלונות על המסך, איחסון מידע בקבצים, ושימוש בזיכרון הנדיף של המחשב (RAM), מבלי שיזדקקו לנהל פעולות אלו בעצמם. כך, כותבי היישומים יכולים להתמקד במטרת היישום כמו עיבוד תמלילים, נגינת קובצי MP3, הכנת אלבום תמונות, ניהול חשבונות וכדומה.
את ממשק היישומים מממשת בדרך-כלל רשימה של פונקציות שכותב היישום יכול להפעילן מתוך התוכנית שהוא כותב. פונקציות אלו עשויות להפעיל רכיב בממשק המשתמש, רכיב חומרה דרך ממשק החומרה, או שירות אחר שנותנת מערכת הפעלה כמו קשר עם יישומים אחרים.