#1

טיפים להתמודדות עם התקפי חרדה


התקפי חרדה עלולים להופיע אצל גברים ונשים בטווח רחב של גילאים ולמזלנו יש דרכים להתמודד איתם. החל משתיית תה, דרך טיפול קוגניטיבי ועד נטילת תרופות – הנה כל מה שכדאי לדעת על הנושא

התקף קצר של פחד עז עלול להופיע גם ללא קשר לגורם חיצוני אלא באופן מלאכותי לחלוטין. עם זאת, ההשפעה שלו על הגוף אמיתית ולעיתים קרובות הוא מלווה בתסמינים פיזיים. התקפי חרדה מן הסוג הזה משותפים לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים, קשה להעלים אותם לגמרי והטיפול בהם כרוך בשילוב בין טכניקות ושיטות שונות.

הנה למשל כמה טיפים שיכולים לסייע בהתמודדות עם התקפי חרדה ברמות שונות:

1. שתיית תה קמומיל

תה קמומיל הוא בין צמחי המרפא המרכזיים שמומלצים עבור גברים ונשים שסובלים מהתקפי חרדה. הוא מיועד לטיפול במגוון מצבי בריאות, מזוהה עם תכונות מרגיעות ומלבד התקפי חרדה הוא משמש לבעיות פיזיולוגיות כגון צרבת, דלקות בקיבה, נדודי שינה ועוד. היתרון הוא שניתן לצרוך אותו לכל אורך השנה ובטמפרטורה חמה או קרה, כל עוד משלבים אותו בתפריט היומי.

תה קמומיל מומלץ כי הוא מסייע בהרגעת גזים וכאבי בטן. בהקשר של התקפי חרדה, הוא מרגיע ומוריד מתח, יכול לשמש נשים בהריון ומתאים גם עבור מי שנוטל תרופות. יש לו תכונות אנטי דלקתיות מוכחות והוא טוב לטיפול בדלקות קיבה שנגרמות על רקע התקפי חרדה חוזרים ונשנים.


2. טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מיועד למי שרוצה להשיג את ההשפעה הממושכת ביותר על התקפי חרדה. הוא דורש השקעה של זמן, אנרגיה וסבלנות אך משיג תוצאות טובות גם בקרב אנשים שסובלים מהתקפי חרדה חמורים במיוחד.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס על הקניית מידע אודות התקפי חרדה והוא כולל עבודה מול המטופל. במהלך הטיפול מנסים לעקוב אחר המחשבות, להתמודד עם הסימפטומים ולבחון את האמיתות של האיומים והניבויים. כמו כן, בשלבים מאוחרים עוברים לחלק ההתנהגותי שבו מנסים למנוע התנהגויות שנעשות על ידי אדם בהתקף חרדה ולהתמודד באופן עקבי עם תחושות שהוא פוחד מהן.


3. נטילת תרופות


השיטה הפולשנית להתמודדות עם התקפי חרדה כוללת המלצה על תרופות ממשפחת SSRI. גם כאן מדובר בטיפול יעיל, אך החיסרון הוא חוסר התאמה של הטיפול לאוכלוסיות מסוימות כגון מבוגרים, קשישים ונשים בהריון. בנוסף, יש צורך במעקב ארוך טווח על מנת לקבל מרשם עבור תרופות ממשפחת SSRI ותמיד צריך להישאר תחת מעקב.

נטילת תרופות מתאימה לאנשים שסובלים מהתקפי חרדה של יותר מ-10 דקות וחווים סימפטומים כגון דפיקות לב חזקות, דופק מהיר, הזעה, רעד, תחושות מחנק וכן הלאה.

התרופות יכולות לסייע להן בהתמודדות עם מצבים קיצוניים של התקפי חרדה, אך כדאי בכל מקרה לשלב אותן עם שיטות טיפול טבעיות יותר.