#1

השתחררת? מזל טוב! מה עכשיו?

חיילים משוחררים מקבלים הזדמנות לקבוע את מסלול החיים שלהם ולבחור כיצד להתפתח ברמה האישית. אז מה נמצא על הפרק ואיזה תואר יעלה את סיכויי הקבלה שלכם לעבודה? הנה המדריך המלא.

שירות צבאי הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ההתבגרות של נערים ונערות בישראל אך גם הוא מגיע בסופו של דבר לסיומו. בשלב הזה עוד לא כדאי לחשוב על המילואים, ומה שיש מול העיניים זה רק עתיד ורוד ומעניין.

חיילים משוחררים מקבלים מענק כספי לא מבוטל והזדמנות לא פחות חשובה לקבוע את מסלול החיים שלהם. הם יכולים לבחור איך להתפתח ברמה האישית, איפה לעבוד, מה ללמוד וכמובן גם היכן לטייל. זו פריבילגיה אדירה שלא קיימת אצל כל אחד ואפילו לא מקובלת במדינות מערביות אחרות ברחבי העולם. מצד שני, היא כרוכה גם בדילמה ולכן כדאי להכיר את האפשרויות שעל הפרק.


כיוון לקריירה: כך תפתחו עסק או תמצאו עבודה

הכיוון הראשון שכדאי להכיר מציב את הפרקטיקה בראש סדר העדיפויות ובו תבחרו אם תרצו לפתוח עסק או למצוא במהירות עבודה מתגמלת. אפשר להשתמש בחלק מהפיקדון הצבאי על מנת לפתוח עסק, ובכל מקרה רצוי לבחון את הנסיבות לעומק לפני שמחליטים איפה להשקיע, וניתן גם להתחיל בעבודה כשכירים ועם הזמן לצבור מספיק ניסיון וביטחון.

הכי חשוב שהכיוון לקריירה יתאים לתחומי העניין שלכם. אל תחששו להתנסות בכמה סוגים של עבודות עד שתמצאו את המקום שבו תרגישו בבית. קבלו המלצות מחברים שכבר סיימו את החלק הזה בחייהם ומבני משפחה מנוסים.


כיוון ללימודים: שמים דגש על הטווח הארוך

כיוון שני שמזוהה עם התקופה של אחרי הצבא כולל לימודים באקדמיה. זה מתאים למי ששם דגש על הטווח הארוך ורק מתלבט בין מכללה ואוניברסיטה.

במסלול הזה אפשר לבחור לימודי מדעי המחשב כדי להעלות את הסיכוי להתקבל לעבודה שווה, או לבחור בתחומים ממדעי הרוח והחברה על מנת להעשיר את הידע.

גם בחירה של מסלול לימודים מתבצעת לפי הטעם האישי ותחומי העניין שלכם. הגיעו לפגישה עם יועצי לימודים, בקרו לפחות פעם אחת בשיעור ניסיון וקחו בחשבון את שכר הלימוד וההוצאות הנלוות על פנאי ובילויים.


כיוון למנוחה: צבירת חוויות מעבר לים

הכיוון השלישי והאחרון הוא של טיול בחו"ל אחרי צבא. לטיול עצמו הרבה יתרונות כי הוא יעזור לכם לצבור חוויות לכל החיים, לפגוש אנשים חדשים ולפתוח את הראש. מומלץ לתכנן טיול לפי העונה שבה משתחררים מהצבא ולשים לב לכך שיש יעדים שמתאימים לחורף ומקומות שיותר מתאימים לקיץ.

רצוי גם לבחור היטב עם מי לטייל ולעבוד לפחות כמה חודשים לפני שעולים על הטיסה. כך ניתן לצאת לטיול בראש שקט ולחזור ממנו ישר לתוך אחד משני הכיוונים הקודמים – קריירה, לימודים או שניהם.