#1

מה הטיימינג המושלם לתואר שני?

תואר שני מעניק יתרון משמעותי בשוק העבודה המודרני. הזמן הנכון ללמוד לתואר שני משתנה בהתאם לקריירה שבה בוחרים, והוא מושפע בעיקר מהמאפיינים של התחום. הנה כמה תחומים שכדאי לעקוב אחריהם בהקשר הזה

תואר ראשון מניע את הקריירה, אבל תואר שני הוא זה שיכול לעשות את ההבדל בין משרה סטנדרטית לבין תפקיד בכיר ומתגמל. השוק המודרני תחרותי מאי פעם ורק בעזרת תואר שני ניתן לייצר ערך מוסף לעומת דורשי עבודה מקבילים. חוץ מזה, תואר שני מציב רף גבוה ומעניק סיפוק לבוגריו.

יחד עם זאת, לא תמיד ברור מה הזמן הנכון להתחיל מסלול ולימודים לתואר שני. אפשר לעשות זאת ישר אחרי הלימודים כאשר הכל טרי וחד, או לחכות לצבירת ניסיון תעסוקתי ורק לאחר מכן לעשות הפסקה מהקריירה. החזרה לספסל הלימודים גם משפיעה על התא המשפחתי ולעיתים היא מחייבת הוצאות והפסד ימי עבודה. לפיכך, התשובה מורכבת מכפי שנהוג לחשוב והיא נשענת בעיקר על הבדלים בין התחומים השונים.


תחום מדעי הרוח והחברה: תואר שני בכל רגע נתון

אחד היתרונות הגדולים של לימודים בפקולטות למדעי הרוח והחברה הוא שניתן לשלב את הידע התיאורטי כמעט עם כל תחום התמחות. כפועל יוצא מכך, אפשר להתחיל גם תואר שני בכל רגע נתון.

אלו הפקולטות שבהן דווקא כן כדאי לצבור ניסיון ורק לאחר מכן להתחמש בתואר נוסף. בתחומים אלו כל ניסיון תעסוקתי מקבל ביטוי במאמרים, בתכנים, בעבודות ובמחקרים והוא מאפשר גם לעובדים מהשורה לפתח ראייה ביקורתית. החיסרון הוא שרק מעטים מצליחים לשלב בין לימודי תואר שני לבין קריירה קיימת, בעיקר אם התחומים לא נושקים.


תחום הרפואה: תואר שני ישר אחרי הראשון

מנגד, בתחומי הרפואה השונים רצוי לעבור לתואר שני מיד אחרי התואר הראשון. מלבד מסלולי הסמכה ספציפיים שמחייבים זאת (כמו לדוגמא פסיכולוגיה או פסיכיאטריה), קשה לעבור לתחום הקליני של הרפואה בלי הסמכה רחבה, יסודית ומתאימה.

למזלם של סטודנטים לרפואה, רוב המסלולים מאפשרים שילוב נוח בין התואר הראשון והשני. במסלולים האלו מקצרים את זמן ההמתנה בין התעודות ומאפשרים השתלבות יחסית מהירה בענפים המבוקשים. החיסרון הוא שלכל אורך תקופת הלימודים קשה עד בלתי אפשר למצוא משרה קבועה, וההשלכות יכולות להיות מרחיקות לכת מבחינה כלכלית.


תחום מדעי המחשב: תואר שני במסגרת העבודה

הטכנולוגיה שמסביבנו משתנה חדשות לבקרים וגם המעסיקים הגדולים במשק יודעים את זה. כתוצאה מכך, יש מקומות שמציעים תואר שני במדעי המחשב במסגרת העבודה. היתרון הוא כמובן חיסכון בהוצאות וגיבוי מלא מצד המעסיק.

כמו כן, גם עובדים בחברות אחרות יכולים ללמוד לתואר שני באחד מתחומי מדעי המחשב. במקרים אלו הם צריכים לוודא עמידה בתנאי הקבלה ובחלק מהמסלולים לעבור מבחנים שתפקידם לבדוק את היקף הידע מהתואר הראשון.