#1

מה זה מוקדם מדי?

הידעתם שלשליש מהילדים (30%) מתחת לגיל 6 קיים מכשיר טלוויזיה אישי בחדר השינה? הידעתם ששעות הצפייה בקרב ילדים בישראל הן בין 4 ל-6 שעות ביום? נתונים אלו ונוספים אודות שעות המסך של ילדינו, מעוררים לא מעט שאלות בקרב הורים לילדים בעידן המודרני בו אנו חיים בכל הנוגע לזמן המסך המומלץ.


חובה לשאול את עצמנו

בשנים האחרונות, עם כניסת הטאבלטים והטלפונים החכמים אל תוך חיינו, זמן המסך של ילדינו הולך וגדל, ולעיתים הוא בא על חשבון הזמן הפנוי העומד לרשות ההורים עם ילדיהם, וכאן המקום לשאול את השאלות הבאות: מה הוא הזמן המומלץ לצפייה בטלוויזיה או באמצעי מדיה אחרים לילדיכם? מה הן הסיבות הגורמות לילדינו להיות מרותקים למסכים השונים וכיצד ניתן לאזן בין זמני הצפייה לבין זמן איכות עם הילדים?


סמארטפון לכל ילד...

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה במסגרתה כל ילד מגיל 6 (כיתה א') מחזיק ברשותו מכשיר טלפון חכם כזה או אחר, בין אם מדובר במכשירים חדישים ומתקדמים דוגמת iphone 6s ובין אם מדובר במכשירי טלפון מתקדמים וחדישים פחות. השימוש במכשירי הסמארטפון בקרב ילדים בגילאי 6 עד 12, נעשה בעיקר לצרכי שמירת קשר רציף עם ההורים לאורך שעות היום, וברוב המקרים הטלפון החכם משמש גם כמעין מכשיר בו ניתן לשחק במגוון הולך וגדל של אפליקציות המותאמות לילדים.

מצד אחד, אין כל פסול בשימוש בטלפונים חכמים בקרב ילדים, וזאת לנוכח העובדה שאנו חיים בעולם מודרני ודיגיטלי המחייב אותנו לעשות שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. מצד שני, שימוש קבוע ותדיר במכשירי הסמארטפון עלולים להוביל לכך שהילד איננו נחשף לחוויות התפתחותיות הן ברמה הרגשית והן ברמה הפיזית המתקיימות מחוץ למסכי הטלפון. כפועל יוצא מכך, ההורים מחויבים בהפעלת הסמכות ההורית שלהם כלפי ילדיהם, וזאת באמצעות הגבלת שעות הצפייה במסכים השונים המהווים גירוי בלתי פוסק לכל ילד בכל גיל.


מה ניתן לעשות?

ההמלצה שלנו היא להגביל את שעות השימוש במכשירי הטלפון החכמים ואת שעות הצפייה בטלוויזיה למספר שעות הגיוני המותאם לכל ילד על פי צרכיו. כמו כן, אנו ממליצים לכם לקיים פעילות משותפת בזמן השימוש במכשירי הטלפונים החכמים ביחד עם ילדיכם, וזאת באמצעות הפעלת הילד במגוון משחקים ואפליקציות חינוכיות העומדות לרשותכם במכשיר הטלפון. בכל הנוגע לזמני הצפייה בטלוויזיה, גם אותם אנו ממליצים לכם לצמצם למינימום האפשרי עבור כל ילד, ולהגביל את שעות הצפייה לשעתיים עד שלוש מדי יום. כמו כן, אנו ממליצים לכם להיות ערים לתכנים אליהם נחשפים ילדיכם ממקורות המדיה השונים, ולהגביל צפייה בתכנים שאינם הולמים או מותאמים לגילם.

לסיכום, אין כל פסול בכך שילד בכיתה א' ואילך אוחז במכשיר טלפון חכם על מנת לשמור על רציף עם הוריו, אך יחד עם זאת, ההורים חייבים להגביל את שעות השימוש במכשיר ואת אופן השימוש בו.