#1

מגרגירי החול לקריסטל הנוזלי – השעון על ציר הזמן

השעון הינו מכשיר שמלווה את בני האדם משנת 3500 לפנה"ס. השעון שהחל את דרכו כגרגיר חול ועזר לאדם לחלק את יומו ללוח זמנים מסודר, מלווה אותו עד היום במתכונת של קריסטל נוזלי. בכתבה זו נשטח בפני הקוראים את תולדות השעון על ציר הזמן - מימי שעון השמש והחול דרך השעון המכאני, הדיגיטלי ועד השעון החכם. הצטרפו אלינו למסע מרתק זה.

הזמן נמדד מאז ומעולם בהתאם לשמש, לכוכבים ולתנועתו של כדור הארץ. בשנת 3500 לספירה השתמשו בשעון צל, קרי, מקל שהונח אנכית והטיל צל שהורה על הזמן. במאה השמינית לספירה, המצרים השתמשו בשעון שמש וישנן עדויות שבתקופה מאוחרת יותר הומצא על ידי האסטרונום ברוסוס שעון שמש המספרי. שעונים נוספים בהם נהגו להשתמש היו שעון החול, בו נעשה שימוש בחול במטרה למדוד את מרווחי הזמן ושעון מים המכונה 'קלפסיידרה' שבו זרם המים הצביע על מרווח הזמן החולף.


השעונים המכאניים

תחילת עידן השעון המכאני החל עם המצאת המשקולת שנפלה כתוצאה מכוח הכבידה. השעונים המכאניים במאה ה- 14 היו בעלי מחוג אחד והמנגנון שלהם היה כבד ומורכב לתפעול. אחד מהעדויות הראשונות לשעון זה היה אותו שעון שנבנה במיוחד בפריז עבור ארמון המלכות, על ידי הנרי דה וויק. במאה ה- 15 החלו להשתמש במנגנוני קפיצים לשעוני יד. ב- 1630 הוקם איגוד 'חברת יצרני השעונים' בלונדון שקיים עד היום ומטרתו לפקח על יצרני השעונים.

השינוי המשמעותי שבא לידי ביטוי בגודל ובמנגנוני התפעול של השעונים החל במאה ה- 17 והמשיך במאה שלאחר מכן עם המצאתו של שעון המטוטלת. במאה זו הוסיפו לשעון מחוגים וגבישים מיוחדים שמטרתם הייתה להגן על המחוגים העדינים ועל לוח השעון. התכונה החשובה של המטוטלת - משך הזמן שבה זזה המטוטלת הינו קבוע. ב- 1657 הויגנס, פיזיקאי הולנדי, הציג ויסות שעון על ידי שימוש במטוטלת וב- 1667 הפיזיקאי האנגלי, רוברט פוקה המציא וסת מיוחד של פעימות שעון. ב- 1924 המציאו את השעון הנמתח והוסיפו לו את היום והשעה. ב- 1926 החלו בפיתוח שעונים עמידים במים. במאה ה- 20 פותח השעון האלקטרוני חשמלי שהופעל על ידי מגנט חשמלי ולאחר מספר שנים שודרג להפעלה על ידי סוללה.


השעון הדיגיטלי והתפתחות הפירמות

ב-1972 פותח שעון דיגיטלי. הוא הציג את השעה בספרות על פני תצוגת קריסטל נוזלי, תצוגה מונו-כרומטית. במחצית השנייה של המאה ה- 19 השעון החל להיות נגיש לכל שכבות האוכלוסייה (השפעתה של המהפכה התעשייתית) ובסיום של אותה מאה תעשיית השעונים בשוויץ החלה לתפוס תאוצה. בשלב זה הפופולאריות של שעוני הכיס עברה לשעוני היד. בתקופה שבין מלחמות העולם, השפיע השפל הכלכלי על ייצור השעונים ולכן היצרנים החלו בהורדת מחירים משמעותית ופירמות רבות החלו לצוץ כפטריות אחר הגשם. חלק מהחברות שהחלו כבוטיק היו שמות שמוכרים לרבים עד היום, כמו למשל Bulova, Gruen, Benrus Elgin ו Hamilton.

כיום, העתיד טמון בשעונים החכמים. השעון החכם הינו אביזר אלקטרוני שמתממשק לטלפון החכם. ב- 2014 חברת גוגל העולמית הכריזה על מערכת הפעלה מיוחדת עבור פריטים טכנולוגים אותם ניתן לענוד על הגוף, לרבות שעונים, באותה שנה חברת APPLE הכריזה על שעון חכם אותו המציאה APPLE WATCH וחברות מוכרות, כמו סמסונג ומוטורולה הצטרפו אף הן לשוק השעונים החכמים בשנים האחרונות.