#1

אין חכם כבעל ניסיון, אין חזק כבעל ביטחון

בני נוער רבים סובלים מבעיית האקנה הידועה גם כפצעי בגרות, וזאת בשל העובדה שתופעה זו אופיינית בעיקר במהלך גיל ההתבגרות. הופעת האקנה היא למעשה תגובה לקויה של הגוף להורמון הטסטוסטרון המתייצב עם הזמן בקרב בני הנוער, כאשר הופעת האקנה (אותם פצעונים דלקתיים של בלוטות החלב וזקיקי השערות) מתרחשת בעיקר באזור הפנים (מצח ולחיים) ולעיתים היא אף עלולה להופיע גם על הצוואר.

אף על פי שתופעת האקנה אופיינית לבני הנוער, ואף על פי שהחלק הארי של בני הנוער סובלים מהבעיה בשלב מוקדם או מאוחר של גיל ההתבגרות, תופעת האקנה נחשבת לאחת הבעיות הטורדניות ביותר בקרב בני הנוער החווים לאורך כל תקופת התבגרותם שינויים הורמונאליים משמעותיים יותר. בשורות הבאות נציג בפניכם את סיפורו של ד' (השם המלא שמור במערכת), נער בן 17 כיום, אשר נאלץ להתמודד עם פצעי הבגרות כבר בהיותו בן 14.


אקנה- תיאור מקרה

עם הופעת פצעי הבגרות הראשונים על פניו של ד', הוא החל למעט ביציאות מביתו, ומעבר לשעות שהותו בחטיבת הביניים, הוא וויתר על חיי חברה מחוץ לפעילות הבית הספרית. הוריו של ד' הבחינו בדבר לאחר מספר שבועות והבינו כי ילדיהם מתבייש במראה "החדש" שצץ על פניו. לאחר שיחות בין ד' להוריו, הוא החליט לאמץ לו דרך התבוננות חדשה על "החברים החדשים" (כך הוחלט לכנות את פצעי הבגרות בביתו של ד') ובמקום לבחור בדרך של הסתגרות בבית וריחוק מחיי חברה, ד' החליט לפתח לעצמו מעגלי חברים נוספים באמצעות שיעורי נגינה על גיטרה. במקביל, הוריו של ד' רכשו עבורו מספר תכשירים ייעודים לטיפול באקנה במסגרת המלצות של מספר רופאי עור אותם הם פגשו ביחד עם ילדם.

מרבית התכשירים בהם עשה ד' שימוש אומנם אינם הועילו לו, אך הם נסכו בו תחושת ביטחון אשר אפשרה לו להמשיך ולרכוש חברים חדשים בשיעורי הנגינה בהם הוא התמיד ואף הצטיין. קצת לפני גיל 16, ד' הצטרף להרכב מוסיקאלי בו הוא ניגן על גיטרה בס. ההרכב המוסיקאלי אליו הצטרף ד' כלל בתוכו עוד שישה נגנים, אשר נחשבו לחבר'ה מאוד מקובלים בסביבה החברתית שלהם. כפועל יוצא מכך, ד' החל להשתלב במעגלי חברה רחבים יותר ואף זכה לאהדה ואהבה גם כל כשרון הנגינה שלו וגם היותו נער חברותי ואכפתי.

הוריו של ד' שמחו על השינוי אותו הצליח ילדם לחולל בחייו, והם החליטו לממן בעבורו טיפול אקנה אצל אחד מהקוסמטיקאיות המובילות ביותר במדינה. טיפול זה נחל הצלחה רבה, ותוך מספר חודשים נעלמו כל פצעי הבגרות מפניו של ד'.

לסיכום, אקנה היא תופעה אופיינית לבני נוער, ובשל רגישותם של בני הנוער לתהליכים חברתיים אותם הם חווים במהלך גיל הנעורים, חשוב שההורים ינקטו פעולה אחראית ויעניקו לילדיהם את המסגרת התומכת. כיום, עומדים לרשות בני הנוער מספר חלופות טיפול להתמודדות עם בעיית האקנה.