#1

פסיכולוגיה ועתודה אקדמית - האם זה שילוב הגיוני?

העתודה האקדמית של צה"ל מעמידה לרשות בני נוער העומדים בפני מועד גיוסם לשירות חובה, מגוון רחב של תחומי לימוד במסגרתם הם יוכלו להבטיח לעצמם שירות משמעותי בכל המערכים המובילים ביותר בצבא ההגנה לישראל.

מסלולי העתודה מחייבים את כלל העתודאים להתחייב לשירות חובה בן 3 שנים (גם לנשים שביניכן) ולשירות נוסף בצבא הקבע למשך 3 שנים נוספות (נשים וגברים כאחד). במקביל, צה"ל מתחייב בפני העתודאים לשבץ אותם בתפקידי שירות הקשורים באופן ישיר או עקיף לתחום הלימודים בו הם בחרו במסגרת מסלולי העתודה העומדים לרשותם. בין יתר תחומי הלימוד והמגמות העומדות לרשות העתודאים תוכלו למצוא: הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסת מכונות, הנדסת אווירונאוטיקה וחלל, הנדסה כימית, הנדסת חומרים, הנדסת תוכנה, הנדסת חומרים, רפואת שיניים, כימיה, כלכלה, פסיכולוגיה, משאבי אנוש ומגוון רחב של מסלולי לימוד נוספים ומאתגרים.


מסלולי העתודה הצבאית- כיצד מתקבלים אליהם?

על מנת להבטיח לעצמכם שירות עם משמעות ומאתגר, תדרשו לעמוד בשלושת התנאים המקדימים למסלולי העתודה האקדמית. תנאים אלו כוללים בין היתר:


  • נתוני אישיות בהתאם למבדקי הקב"א (קבוצת איכות) והדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני)
  • עמידה בכל דרישות הקבלה של מוסדות הלימוד הרלוונטיים
  • מעבר מבחני מיון צה"לייםפסיכולוגיה ועתודה אקדמית

אחד ממסלולי הלימוד המיועדים לעתודאים הוא תחום לימודי הפסיכולוגיה מדעי ההתנהגות. לימודים אלו מתקיימים במוסדות להשכלה גבוהה המובילים ביותר בישראל, לרבות, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון שבנגב, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה, מכללת עמק יזרעאל, אוניברסיטת אריאל והאוניברסיטה הפתוחה.

הלימודים המתקיימים לתואר ראשון במדעי ההתנהגות, מתקיימים לאורך שלוש שנות לימוד אקדמיות, והם משלבים בתוכם לימודי משאבי אנוש. השילוב בין התחומים, מאפשר לסטודנט העתודאי לרכוש מיומנויות מקצועיות בכל הנוגע לאתגרים המקצועיים עימם הוא יידרש להתמודד במערכת הצבאית מייד עם סיום לימודיו.

אחד מהיתרונות העומדים בפני כל עתודאי הוא נושא המשך הלימודים במהלך שירותו הצבאי. מכיוון שתקופת השירות של העתודאי אורכת כ-6 שנים (שלוש שנות שירות חובה ועוד 3 שנות קבע), עומדת לרשותו האפשרות להמשיך ללימודי תואר שני בתחום הלימודי בו הוא בחר. עתודאים המשתלבים בתכנית העתודה של צה"ל בתחום לימודי הפסיכולוגיה, יכולים לסיים את תקופת השירות הכוללת שלהם כאשר הינם בוגרי תואר שני בפסיכולוגיה, דבר המכשיר אותם לשמש כפסיכולוגיים.

יתרון נוסף העומד לרשות העתודאים הוא נושא צבירת הניסיון המעשי בדרך לחיים האזרחיים עם סיום השירות הכולל. בעוד סטודנטים אחרים מסיימים את התואר הראשון בתחום הלימודי בו הם בחרו, נדרשים להתמודד עם תנאי קבלה המחייבים אותם בצבירת ניסיון (בחלק ממקורות התעסוקה במשק), בוגרי תכנית העתודה של צה"ל נהנים גם מתואר אקדמאי וגם מניסיון תעסוקתי בתחום עיסוק רלוונטי במסגרת הצבאית.

לסיכום, תכנית העתודה של צה"ל מאפשרת לכל אותם העומדים בתנאי הקבלה, להשתלב באחד מתפקידי השירות המאתגרים ביותר בשירות הצבאי.