#1

האם זה אפשרי ללמוד מקצוע שאוהבים?


יש כל כך הרבה מקצועות אפשריים בעולמנו, אבל נראה כי המשבר הגדול ביותר שצעירים חווים כיום, נוגע דווקא לאהבת המקצוע. לפני כמה עשורים, איש לא דיבר על הצורך לאהוב את המקצוע - אלא רק על החשיבות שהמקצוע יהיה מכניס. כיום לעומת זאת, ברור כי עובד טוב, הוא עובד שאוהב את התחום שבו הוא עוסק. עם זאת, נראה כי לעתים יש סתירה בין מקצוע שנתפס רווחי - למשל מתכנת, מנהל רשת, עורך דין, רופא - לבין מקצוע שנתפס אהוב - לרוב מדובר על מקצוע מתחום מדעי החברה או מדעי הרוח, אבל לא רק - גם מי שהולך ללמוד פיזיקה ומתמטיקה למשל, עלול לעתים למצוא את עצמו ללא עבודה מתאימה בתחום (כמה מתמטיקאים אתם מכירים?). השאלה היא כמובן - האם אפשר ליישב בין שני הדברים, והאם אפשר ללמוד מקצוע שיהיה שימושי בחיים - אבל שגם נאהב אותו?


כך אפשר ליישב בין התחומים

נתחיל בכך שבחלק מהמקרים, לא אמורה בכלל להיווצר שום סתירה. ניקח למשל אדם, שתמיד אהב להתעסק בעולם המחשוב. אפשר שאתם מאד אוהבים מחשבים, אבל אין בכם שום רצון ללמוד תכנות או מדעי המחשב - שכן מדובר על לימודים מורכבים מאד, ארוכים וקשים, וממילא אתם לא רוצים להשתלב כמנהלים בכירים, אלא פשוט למצוא עבודה טובה בתחום. אפשר למשל ללמוד כיצד להיות מנהל רשת - אלו לימודים קצרים פי כמה, שמביאים לכם תעודת הכשרה טובה מאד, והדבר פותח לכם צוהר לעתיד. כמובן שיש עוד תחומים, מלבד מנהל רשת שאפשר ללמוד בתחום המחשבים - התחומים של אבטחת מידע, מערכות מידע, הטמעת מערכות, ועוד - כל אלו פותחים לכם צוהר מעניין ומרתק לתחום.

כאמור, רוב האנשים חשים שיש סתירה בעיקר כשהם רוצים ללמוד מקצוע מתחום מדעי הרוח והחברה, אבל האמת היא שזה ממש לא חייב להיות כך. אפשר למשל לשלב את החוג ה"לא פרקטי" ביחד עם חוג יותר פרקטי. כך למשל - מי שילך וילמד סוציולוגיה במקביל ללימודי משפטים, יוכל לקבל זווית רחבה יותר על עולם המשפט - וכשהוא יעסוק בתחום כעורך דין, הוא ישתמש בידע הרב שצבר בלימודי סוציולוגיה, ויוכל לקבל לידיו תיקים מעניינים יותר, וגם יהיה מבוקש יותר.

דוגמה נוספת היא כאשר אתם תשלבו את התחום האהוב עליכם עם לימודי הרואה- המערכת זקוקה תמיד למורים במגוון תחומים - מורים לאמנות, מורים לספורט, מורים להיסטוריה, מורים למתמטיקה - ואפילו מורים למקרא ולמחשבת ישראל. כמו כן, יש לעתים מימון ללימודים עבור מורים לעתיד - מה שמקל עליכם מאד בשנים הקריטיות בחייכם.תמיד אפשר למצוא במה לעבוד

אם כן, לא רק שאתם תמצאו מקצוע לעבוד בו - אתם תוכלו למצוא מקצוע שאתם תאהבו מאד לעסוק בו, שישלב את תחומי העניין שלכם - ויאפשר לכם להתפרנס בכבוד.