#1

איך בוחרים מה ללמוד?


הדרך הטובה ביותר לבחור מה ללמוד היא להקשיב לנטיות הלב. לא מומלץ לבחור תחום לימודים בגלל שיקולים קרים, אלא להעדיף את האינטואיציה. בסופו של דבר, תמיד ניתן להחליף תחום לימודים או לבצע הסבה. מוסדות הלימוד בארץ ובעולם מציעים מגוון רחב של תחומים. כל סטודנט יכול לבחור את התחום שמעניין אותו ועונה על צרכיו. ההיצע של הקורסים אינו פוגע באיכות ומיד לאחר הלימודים ניתן לצאת לשוק העבודה. מצד שני, הבחירה בתחום לימודים מסוים מתבצעת בשלב מוקדם ולכן היא מעוררת לא מעט קשיים.

סטודנטים מרוצים בוחרים מה ללמוד לפי מה שמעניין אותם. תחום לימודים מעניין בהכרח יהיה מוצלח, מרתק ועשיר בידע. קל הרבה יותר להצליח בתחום לימודים שמעניין אותנו מאשר לנסות להתמודד עם נושאים שאין אליהם חיבור אמיתי. העניין הוא אינדיקציה מצוינת להתאמה בין תכנית הלימודים לבין היכולות והחוויות האישיות של הסטודנט.


כל תחום הוא רלוונטי ללימודים

עוד דגש שכדאי לשים בנושא של בחירת תחום לימודים הוא על הרלוונטיות. עד לפני מספר שנים נהוג היה לבחור לימודים על פי הביקוש בשוק, רמת ההעסקה, השכר הממוצע וכן הלאה. זו טעות נפוצה ממנה רצוי להיזהר. למרות שהרבה הורים דוחפים את הילדים שלהם ללמוד תחום מן הסוג הזה, לא מומלץ לעשות זאת. אי אפשר לדעת מה יוליד יום ובחירה במסלול לימודים על פי מצב עניינים קיים הוא מיותר ושגוי. בחירה כזו יוצרת עוגמת נפש ועלולה להוריד לטמיון שנים של השקעה. בחירה בתחום לימודים לא נשענת על פונקציונאליות, אלא על עניין. זהו הערך המוסף של הלימודים ולכן בוחרים אותם לפי תחומי העניין האישיים בלבד.

מכל האמור לעיל קל להבין למה כל תחום הוא רלוונטי ללימודים. המשמעות של לימודי צילום ולימודי מנהל עסקים זהה. חלק מהסטודנטים מעדיפים לימודי צילום על מנת להביא לידי ביטוי את היכולות שלה, לעסוק בתחום באופן עצמאי או לפתח קריירה בתור שכירים. לעומת זאת, חלק אחר יתעניין בלימודי מנהל עסקים ויבקש להשתלב בשוק ההון. אין תחום אחד עדיף על פני אחר ומסלול לימודי צילום שווה ערך לכל מסלול לימודים אחר.


זיהוי תחומי העניין

הבעיה היחידה איתה נאלצים סטודנטים להתמודד אחרי שהם בוחרים לימודים לפי העניין האישי, היא זיהוי התחום הרלוונטי. אפשר לעשות זאת באמצעות מעקב אחר ציונים מסוימים בבית הספר, בעזרת השקעה זמן בהיכרות עצמית וגם לפי חוות דעת חיצונית. גם יועצי לימודים יכולים לעזור עבור בחירת התחום הרלוונטי. לחילופין, ניתן להתנסות באחד ממבחני ההתאמה המופיעים באתרי האינטרנט העוסקים בתחום האקדמי.

לסיכום, סטודנטים שלומדים מה שמעניין אותם גם זוכים להצלחה וגם נהנים מהתהליך. זהו היתרון הגדול ביותר של בחירת תחום לימודים לפי תחומי העניין האישיים ולא על פי השפעות.