#1

מה אהיה כשאהיה גדול?


ההחלטה החשובה של חיינו – מה אני רוצה להיות?

מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול? שיר הילדים המפורסם הזה ממשיך להיות רלוונטי עד גיל מאוד, מאוד מאוחר בחיים של הישראלי הממוצע. הסיבה לכך היא פשוטה – אנחנו נמצאים במסגרות בלי הרבה מאוד מרחב בחירה עד גיל מאוחר בהתאם. מגן הילדים לבית הספר היסודי, ומשם לחטיבה הביניים ולבית הספר התיכון. לאחר מכן מגיע הצבא – שבו יש לנו כל כך מעט אפשרות תמרון ובחירה, עד שאנו מרגישים את הצורך לטוס לטיול ארוך מסביב לעולם רגע אחרי השחרור. כך, רק בגיל 21-22 אנחנו מגיעים להחלטה – מה ללמוד, ומה אני רוצה לעשות בחיים שלי? זהו הצומת החשוב ביותר בחיים שלנו עד אותו רגע – החלטה שתשפיע עלינו לכל ימי חיינו.


בחירת הלימודים – בחירה אישית שמותאמת לכם

אז איך בוחרים מה ללמוד? איך בוחרים את הכיוון האקדמי שאליו ניקח את החיים שלנו? מדובר בשאלה שאין עליה תשובה ברורה, אבל דבר אחד ברור – הבחירה שלכם צריכה להיות אישית ומותאמת לכם. השאלה הראשונה שעליכם לשאול את עצמכם היא מה אתם אוהבים. גם אם אתם לא יודעים בדיוק מה אתם רוצים לעשות – חישבו מה אתם פוסלים, ומה בכל זאת מושך אתכם. בשלב זה, כדאי מאוד להיוועץ בסביבה שלכם – המשפחה שלכם והאנשים הקרובים אליכם אולי רואים בכם דברים שלא חשבתם עליהם בעצמכם, ויכולים לעזור לכם לקבל מושג על מה מתאים לכם. שאלה נוספת שחשוב מאוד שתשאלו את עצמכם היא מה אופי העבודה והלימודים שמעניינים אתכם. אם אתם חרדים מעמידה מול קהל – כנראה שקריירה בתור מורה לא תתאים לכם, ואם פיזיקה ומתמטיקה מפחידים אתכם – כנראה שהקריירה שלכם היא לא בהנדסת מכונות. עבודה עם אנשים, עבודה טכנולוגית, עבודה מול קהל – כל אלה משתנים שצריכים להוות שיקול בהחלטה שלכם.


לא הכל חייב להיות מקצוע

רבים מאתנו בוחרים מה ללמוד בהסתמך כמעט רק על מה שהם רוצים לעשות בחייהם. זהו לא תמיד הלך הרוח הנכון ביותר כדי לבחור מקצוע אקדמי. אולי השאלה החשובה ביותר בבחירת מסלולי לימוד תואר ראשון היא בכלל – מה מעניין אתכם? אם לא תבחרו מקצוע שמעניין אתכם, תבטיחו לעצמכם שלוש שנות תואר ראשון מייגעות, שהמוטיבציה שלכם ללמוד בהן תהיה קטנה. תחשבו קצת מחוץ לקופסה – על מה שמעניין אתכם ועל האופקים שאתם מעוניינים להרחיב – את הקריירה אפשר לבחור אחר כך.


קבלו החלטה בלב שלם

בכל מקרה – אל תקבלו את ההחלטה שלכם על רגל אחת. ברגע שמקצוע מסוים מושך אתכם – פתחו את הרשת וקראו את מה שיש לאנשים להגיד ולספר על הלימודים האלה. כשתהיו עם כמות הנתונים הרבה ביותר, ואף תתייעצו עם אנשים שבחרו בנתיב הזה לפניכם – תוכלו לקבל את ההחלטה בדבר מקצוע אקדמי בלב שלם, בלי חרטות.