#1

חילוץ והצלה בצבא

החלטות חשובות

בני נוער במדינת ישראל עומדים באחד הצמתים החשובים והמשמעותיים ביותר בחייהם, כשהם ניצבים בפני גיוסם לצבא. השירות הצבאי הוא חלק מהותי כל כך מההוויה הישראלית, שההחלטה והשיבוץ בדבר השירות הצבאי משפיעים על הרבה יותר משלוש (או יותר) שנות השירות הצבאי. מעט יותר משנה לפני הגיוס מגיעים בני הנוער לצו הראשון, בו נקבעת כשירותם הרפואית – הפרופיל – והם מחולקים לקבוצות איכות (קב"א). בהתאם לנתונים אלה נשלחים לבני הנוער השונים, שהם כעת במעמד מלש"ב (מועמדים לשירות ביטחון) טפסי שיבוץ (מנילה) לפי נתוניהם השונים, כמו גם זימונים פוטנציאליים לימי מיון שונים ליחידות מובחרות. גברים בעלי פרופיל רפואי מתאים ללחימה – 72 ומעלה – ונשים המעוניינות בכך ועוברות גיבוש לוחמות, מקבלים ומקבלות מנילה המתאימה לשירות לוחם – מנילה קרבית. מטרת מאמר זה היא לספר לכם על מסלול לוחם, מאתגר, ייחודי ומשמעותי – מסלול חילוץ והצלה של פיקוד העורף.


מסלול לוחם

אנחנו יודעים – כשאתם חושבים על הכומתות הכתומות של פיקוד העורף, התמונה שעולה לכם בראש היא לא בהכרח של לוחמים. אתם חושבים על הפרסומות בטלוויזיה, על מוקדנים ופקידים, שכבודם במקומם מונח, שמנחים אתכם איך להתגונן בשעת חירום. עם זאת, כיום פיקוד העורף מפקד על ארבעה גדודים לוחמים – שחר, קדם, רם ותבור – בעלי שגרה מבצעית לוחמת, תפקידי ביטחון שוטף בגזרות השונות ומתאר מיוחד למצבי חירום. מסלול ההכשרה ללוחם ביחידה אורך שמונה חודשים, וכולל טירונות 03 בבסיס האם של המערך – זיקים (בקרבת אשקלון), ואימון מתקדם. בסוף הטירונות מוכשרים הלוחמים בהכשרת רובאי 03, ובסוף האימון המתקדם בהכשרת מחלץ 07. הטירונות היא טירונות לוחמת סטנדרטית, עם תכני שדאות, קליעה, פרט חוליה, אמל"ח וכושר גופני. אורך הטירונות חודשיים וחצי.


שירות משמעותי

בהכשרתם המתקדמת, מתמקדים לוחמי חילוץ והצלה בשני תחומים עיקריים – חילוץ ואב"כ. הכשרת החילוץ מתמקדת, כשמה כן היא, בעקרונות החילוץ, ובסופה צריך הלוחם לדעת וליישם חילוץ נפגעים ופצועים תחת הריסות. ההכשרה כוללת שימוש בכלי חילוץ והריסה למענה אופטימלי לפי התרחיש, ושיתוף פעולה עם כוחות הלוחמה וההצלה השונים – האזרחיים והצבאיים גם יחד. זהו תפקיד משמעותי ויחיד מסוגו בצה"ל, ולא צריך להפליג בדמיון בכדי להבין את חשיבותו בשעת לחימה – בעומק האויב ובעורף.

התפקיד השני מתמקד בהתגוננות מפני לוחמת אב"כ. בהכשרת האב"כ ילמד הלוחם כיצד לזהות לוחמה לא קונבנציונאלית, התגוננות ממנה וטיפול בנפגעים ממנה. בנוסף ילמדו הלוחמים על טיהור אזור פגוע בלוחמה לא קונבנציונאלית, וישתמשו בציוד ולבוש ממגן מפני אב"כ.


בסוף ההכשרה עולים הלוחמים לאחד מ-4 גדודי החילוץ וההצלה הסדירים, הכשרתם מושלמת לרובאי 05, והם מהווים חלק מהגדוד, שבשגרה מבצעית תופס את אחד מהגזרות המבצעיות בקווי ההגנה השונים בארץ.


לא רק צנחנים במנילה

אם אתם יודעים שברצונכם להיות לוחמים, ויש בכם רצון ללמוד קצת מעבר ללוחם החי"ר או השריון הרגיל, שכבודו במקומו מונח, בסביבה לוחמת איכותית ומאוחדת – סמנו במנילה חילוץ והצלה. לא תתחרטו.