#1

לפני שאתם מחליטים מה ללמוד

החלטות חשובות

גן חובה, בית ספר יסודי, חטיבות ביניים, בית ספר תיכון, צבא – כל אלה מסגרות ברורות, תוחמות, שהישראלי הממוצע נמצא בהן עד גיל מאוחר יחסית. עם השחרור מהצבא, ניצב הצעיר הישראלי בפני החלטה משמעותית, אולי המשמעותית ביותר שיקבל בחיים – מה ללמוד? יתכן כי בשאר העולם ההחלטה הזו קלה יותר. בעולם המערבי צעירים מגיעים להחלטה הזאת בגיל צעיר בהרבה, מיד לאחר בית הספר התיכון. במצב כזה ההחלטה אכן פשוטה יותר – שכן הלימודים עוד טריים, ולהורים יש משקל גדול בחיי הנערים בגיל זה. אבל בישראל יש צבא, והצבא משכיח נושאים לימודיים רבים, נותן כישורים רבים לצעירים ובעיקר מבלבל. אם אתה משוחרר טרי, ומתלבט מה כדאי לך ללמוד – המאמר הזה הוא בשבילך.


בחירה אישית

לא נגיד לכם מה לעשות. זוהי משימה בלתי אפשרית, שכן כל אחד מכם שונה ומתאים לדברים שונים. ננחם אתכם ונגיד שהשוק התעסוקתי ומגוון אופציות הלימוד בישראל היום כל כך רחבים ומגוונים, שכמעט בטוח שתמצאו בסופו של דבר את מה שמתאים לכם. אבל איך?

לא כל אחד מכיר את עצמו טוב מספיק. אנחנו חושבים שאנחנו יודעים במה אנחנו טובים, מה אנחנו אוהבים לעשות ואיזה מקצוע יתאים לנו או לא, אך לא תמיד כך הדבר. בשביל להחליט מה ללמוד, צריך קודם כל לבצע חשבון נפש. נסו לשאול את עצמכם – מה אתם אוהבים? חשבו אחורה על שירותכם הצבאי, על בתי הספר ועל המסגרות בהם הייתם חברים – האם היה תחום בו בלטתם? האם היה תחום בו טענו שהתבלטתם בשלב מסוים?

נסו, אולי, לחשוב מיהו המודל לחיקוי שלכם, ומדוע? חשבו על דמות – בין אם מפורסמת, קרוב משפחה שלכם, חבר, מורה או מפקד מהצבא. נסו לשאול את עצמכם מה בדמותו הרשים אתכם וגרם לכם לכבד ולהעריך אותו. הדבר לא אומר שעליכם לעסוק באותו המקצוע – אבל בהחלט כן אומר איזה תכונות מרשימות ומעניינות אתכם בבני אדם ולמה אתם צריכים לשאוף.


אבל רגע, בכל זאת – מה ללמוד?


כאמור, אין תשובה חד משמעית. מה שיש זה טיפים להיכרות טובה יותר שלכם עם עצמכם. מי שמתקשה בזה – שייעזר בסביבה שלו. ההורים שלכם, חברים ועמיתים יכולים לספר לכם על עצמכם דברים שאתם לא מבינים בעצמכם.

ועדיין, רבים מאיתנו לא מצליחים לקבל החלטה גם לאחר ניתוח מעמיק שכזה, או שאין לנו את הכלים, הזמן או האנרגיה לבצע ניתוח כזה. במצב כזה, כדאי מאוד לגופים המספקים הכוונה ללימודים וייעוץ בבחירת תואר.


מדובר בגורמים מקצועיים, שמיועדים בדיוק לסיוע והכוונה בסיטואציה בה אתם נמצאים כרגע. פנו להכוונה לימודית, שם תפגשו עם יועצים שמאומנים לעזור לכם בדיוק בניתוח שאתם מתקשים לעשות לבד. בנוסף, לייעוץ יש יתרון גדול – ידע רב באפשרויות הלימוד. מול כל הנתונים האלה, ועם ניתוח יסודי שנובע מהניסיון שיש להם בייעוץ מסוג זה – תצא מפגישת הייעוץ הרבה יותר בטוח בעצמך. גם אם לא תדע בדיוק מה תרצה ללמוד, יהיה לך מושג ברור בהרבה מה מתאים לך ומה לא, ולאן אתה צריך לכוון. בנוסף, ייעוץ זה גם יכוון אותך בדיוק לדרישות שנחוצות ממך, במידה ויש לך מושג כללי במה תרצה ללמוד. בקיצור רב – מומלץ לפנות למקצוענים, ולא להתפשר על העתיד האקדמי שלך.