#1

המקצועות שהם גם שליחות

אפשרויות התעסוקה הרבות בעידן הנוכחי מספקות לנו הזדמנות יוצאת דופן להתבונן פנימה ולבדוק האם המקצוע שבחרנו הוא בעל משמעות. מלבד התגמול הכלכלי, האתגר האישי ותחושת הסיפוק, מקצוע אמור לתת סוג של ערך מוסף. אנו מאפיינים את האישיות באמצעות המקצוע ומשתמשים בו ליצירת קשרים חברתיים. המקצוע מלווה אותנו לאורך שנים רבות ותופס חלק נכבד מהיום, מהשגרה וגם מחיי הזוגיות והמשפחה. כל אלו מעלים תהייה לגבי המקצועות שהם גם שליחות ומחדדים את החשיבות שלהם במרקם החברתי.

מורים ומחנכים בישראל נהנים מתמיכה ציבורית רחבה. יש קונצנזוס ברור סביב העובדה שמקצוע ההוראה מהווה שליחות, הן עבור הדור הנוכחי והן עבור דור העתיד. באמצעות לימודי הוראה יכולים צעירים אחרי צבא וגם סטודנטים עם תואר ראשון או שני להצטרף אל צוות המחנכים. לימודים אלו נערכים במוסדות השכלה בכל רחבי הארץ, הם נוגעים בשורה ארוכה של נושאים ומיישמים בין היתר טכניקות חינוך מסורתיות לצד שיטות הוראה חדשות.

כל גיל הוא זמן טוב לצאת לשליחות

לימודי חינוך והוראה פותחים בפנינו אפשרות של רכישת מקצוע שהוא גם שליחות, אך הם ללא ספק לא היחידים. גם בתחום הרווחה, הסיעוד והרפואה יש מקצועות המהווים שליחות של ממש עבור הציבור הרחב. עובדים סוציאליים לדוגמא לוקחים חלק בגיבוש אופיין של השכבות החלשות ומשפיעים על החוזק החברתי והתרבותי. מנגד, בתחום החינוך יש סטודנטים רבים המתעניינים בליווי בעלי מוגבלויות או קשישים. בכל הנוגע לרפואה, אין צורך להרחיב על התפקיד של אחיות, מנתחים ומומחים שמצילים חיים מדי יום והופכים את העולם למקום טוב יותר.

המקצועות שהם גם שליחות מתאפיינים בתחושה אדירה של משמעות. קל יותר להשקיע במקצוע בעל אוריינטציה חיובית מאשר לבזבז את הזמן במרדף מיותר אחר כסף, מעמד או משאבים מתכלים. בנוסף, כל גיל הוא זמן טוב להחליט על שינוי קריירה או הצטרפות למסלול עם סיפוק אישי. אפשר לעסוק במקצוע מסוים לצורך השלמת הכנסה או להשתמש בו בתור כלי להשגת יעדים אישיים. מקצוע שהוא גם שליחות דורש לא מעט מחויבות ומוטיבציה מטעם העוסקים בדבר, אולם יש תגמול מובטח.


איך בוחרים מקצוע?

חיילים משוחררים, בעלי קריירה או מבוגרים בפנסיה יכולים להשתמש בשורה ארוכה של אמצעים וכלים לצורך בחירת מקצוע בעל משמעות. בשלב הראשון כדאי לברר על תנאי הקבלה של המקצועות המבוקשים ולתאם פגישת ייעוץ עם הנוגעים בדבר. לימודי תעודה מאפשרים יישום של קורסים קודמים ומחייבים תקופת התמחות מסוימת. בשלב השני ניתן לבדוק לעומק את דרישות התפקיד והמקצועות השונים. יש הבדל משמעותי בין אופי העבודה של מורים, מחנכים, רופאים, עובדים סוציאליים וכן הלאה. לבסוף רצוי להיפגש עם מי שעוסק בתחום כדי להבין במה מדובר. רק כך ניתן למצוא מקצוע מאתגר ולממש את תחושת השליחות.