#1

כמה מילים על מרחבים מוגנים

מאז ומתמיד חיו תושבי מדינת ישראל תחת איום מתמשך, וכמעט כזה המגיע מכל כיוון. לאור הפיתוחים הטכנולוגיים, ההופכים את אמצעי הלחימה למסוכנים עוד יותר וגם ממוקדים הרבה יותר מבעבר, הוחלט לסגל אופן התמודדות מיוחד מול סכנה ממשית זאת, הבא לידי ביטוי בדרכים שונות. בנייתו של מרחב מוגן בכל בית או הפיכתו של מרחב מסוים לכזה שיכול להגן ולהציע את הביטחון הנדרש בשעת תקיפה או סכנה כלשהי, הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מהתנהלותנו ובמסגרת תכנונו של כל מבנה.
בעוד שבעבר המקלט השכונתי או זה שנבנה בתוך הבית עצמו נחשב למרחב המוגן בשעת מלחמה או סכנה כלשהי, הרי שהיום התנאים השתנו והגדרתו של מרחב זה מתייחסת לפרמטרים אחרים, הקובעים מהו מרחב מוגן וכיצד יש להכינו באופן הנכון. המרחב המוגן מוגדר ככזה שנועד להציע את המיגון הנדרש בזמן התקפה, בין אם מדובר בהתקפת טילים, הפצצות אוויריות וכדומה. מכיוון שלעיתים המקלט נמצא מחוץ לבית, במרחק הליכה, ומצריך יציאה וחשיפה לסכנה של ממש, הוצע בכל בית לבחור מרחב מיוחד, המיועד בדיוק לשם כך. לצד הגנתו מפני התקפות, מיועד מרחב זה להגן על הדיירים מפני חומרים וגזים רעילים, שגם בהם עשוי להיות שימוש בזמן מלחמה. ולכן, המרחב המוגן נועדו להגן הן מפני התקפות קונבנציונאליות והן מפני כאלו שאינן קונבנציונאליות.

בנייתו של מרחב מוגן בתוך המבנה המשמש למגורים או לצרכים אחרים, נעשית בהתאם לתקנות שנקבעו מראש. על פי תקנות אלו על המרחב המוגן להציע שטח של לפחות 1.25 מ"ר לכל אדם, עליו לכלול קירות בעובי של 25 ס"מ לפחות וכן גם חלון אטום לגמרי מפני גזים שונים. לצד כל אלה, חשוב שבכל מרחב יהיו גם צינורות אוורור, המיועדים למערכת מיוחדת של אוורור וסינון, שעל פי החוק חובה להתקינה. חשוב כמובן להקפיד שבנייתו של המרחב המוגן נעשית בהתאם לכל התקנות והחוקים שנקבעו ולא סוטה ממנו. כל זאת על מנת ליהנות מהגנה מקסימאלית, הנדרשת בשעת חירום.

לצערנו ישנם לא מעט מצבי חירום, מצבי התקפה, המצריכים מתושבים רבים לשהות במשך תקופה ארוכה במרחב המוגן. מרחב מוגן בשעת חירום נדרש להעניק את ההגנה המקסימאלית, אך בו זמנית כיוון שנמצא שם רק למצבי חירום – נוטים רבות להזניח אותו ולא לטפל בו, הבעיה מוכרת כבר שנים רבות וככל הנראה – ישועת סידור המקלטים לא תגיע מהרשויות בגלל בעיות תקציב וכוח אדם שלא מופנים או לא קיימים לטובת הנושא הזה – אחת האופציות היחידות והטובות שקיימות היא בעצם להתארגן בצורה התנדבותית בבניין כדי שבזמן אמת לא ניתקל בבעיות מיוחדות.

(למידע נוסף על איך אמור להראות המרחב המוגן באתר פיקוד העורף)